Čtvrtek 23. listopad 2017
Svátek má Klement
Archivováno

Kadaň – Se Třemi králi se mohou setkat lidé na začátku roku ve všech městech České republiky, ani Kadaň není výjimkou. Letos se mohou Kadaňané těšit na Mírovém náměstí na doprovodný program k této celorepublikové sbírce. Na kulturní podvečer se mohou těšit i návštěvníci knihovny, vzpomínat se bude na báječnou českou herečku Jiřinu Jiráskovou.

Tereza Gvoždiáková z Kulturního zařízení Kadaň uvedla k akci Tří králové setkání, že náměstí rozezní tříkrálové koledy, divadlo Navenek předvede klanění tří králů a ochutnat budou moci všichni příchozí tradiční starostenské svařené víno. „Staňte se i Vy součástí akce pro dobrou věc a navštivte nás na náměstí mezi 15. a 17. hodinou! Vstupné je zdarma," vyzvala Kadaňany Tereza Gvoždiáková.

Jiřina Jirásková. Zdroj: Kulturní zařízení Kadaň
Ten kdo by chtěl prožít kulturní podvečer pěkně v teple, může zavítat do kadaňské knihovny, kde zavzpomínají na báječnou herečku Jiřinu Jiráskovou. „Dalším z našich Večerů ve věži uděláme radost všem, kdo se smáli u Světáků a s dojetím sledovali osud hraběnky Anny Marie z Landsdorfu v Zámku v Čechách. Povídat se bude totiž o Jiřině Jiráskové, a to s její dlouholetou osobní asistentkou, Renátou Novotnou. Termín také není náhodný, beseda proběhne v předvečer výročí úmrtí oblíbené české herečky," uvedla Gvoždiáková.

Renáta Novotná na sebe řekla, že Jiřina Jirásková k jejímu životu neodmyslitelně patří a bude k němu patřit už navždy. „Poznaly jsme se v době, kdy jsem byla já vážně nemocná a ona na vrcholu své kariéry, když jsme se loučily, byla vážně nemocná zase ona. Můj život ovlivnila Jiřina Jirásková velmi zásadně a výrazně, je málo lidí, kteří by mě tak hluboce „poznamenali". Prožila jsem v blízkosti Jiřiny Jiráskové dvacet let, během té doby se můj prvotní bezbřehý obdiv přetavil v úctu a hlubokou náklonnost. Pracovala jsem jako její asistentka v Divadle na Vinohradech, o jejím herectví jsem napsala i diplomovou práci. Troufám si tvrdit, že jsem se, vzhledem k mému zájmu o vše, co dělala, stala ' odborníkem na Jiřinu Jiráskovou," doplnila Novotná.

Jiřina Jirásková si přála, aby diplomová práce Renáty vyšla, aby o její celoživotní, s nadšením a zápalem konané práci zůstalo nějaké ucelené svědectví. Vznikla tak nakonec kniha, která je doplněna o řadu rozhovorů a kromě herecké tvorby přibližuje i osobnost Jiřiny Jiráskové. Kniha se jmenuje Jiřina Jirásková – Hvězdou z vlastní vůle a v současné době je na pultech knihkupectví. Večer bude doprovázen i promítáním řady zajímavých fotografií a videí a čtením z vydané knihy. Akce odstartuje úderem sedmnácté hodiny vstupné je30 korun a zdarma pro všechny studenty ZŠ, SŠ a U3V.

Aktuálně

Sport

Co se chystá

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2017 | E-chomutovsko.cz | Sushenka.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací