Pátek 20. říjen 2017
Svátek má Vendelín
Archivováno

Chomutov – Armabeton, „Armáďák", vila v Čelakovského ulici a mnoho dalších. Zchátralé a polorozpadlé stavby dají se v Chomutově počítat na desítky. Někde se opravuje, někde demoluje a někde se nic neděje. Stavební úřad tyto stavby sleduje zhruba od roku 1990.

vila v čelakovské279

„Nečekáme, až něco spadne"

„Sledování staveb sice nenařizuje žádný právní předpis, ale dlouhodobá zkušenost jednoznačně prokazuje úspěšnost tohoto řešení, neboť se díky tomu většinu problémů daří řešit v zárodku a nečeká se na to, až něco spadne. Neustálý tlak pak zpravidla vede k řešení situace," uvedl primátor města Jan Mareš. Město již v tomto směru sledovalo 90 staveb, 49 již bylo díky rekonstrukci nebo řádnému zabezpečení ze sledování vyřazeno.

Kde není vůle, přichází pokuty

V praxi se jedná o stavby, které svým stavem ohrožují, nebo by zanedlouho mohly, zdraví či životy lidí a zvířat nebo majetek sousedících vlastníků nemovitostí. Za období od roku 2007 úředníci provedli 964 kontrol různých staveb. „Podle jejich stavu pak vlastníkům podáváme výzvy, nařízení nebo povolení k jejich zabezpečení. Pokud neuposlechnou výzvu nebo nařízení, jsou pokutováni," sdělil vedoucí Odboru obecní živnostenský úřad, stavební úřad a životní prostředí Vladimír Dědeček.

Mnoho staveb se na tlak ze strany stavebního úřadu dočkalo kompletní rekonstrukce a přestalo tak hyzdit okolí. Byly to například objekty v Hálkově ulici, nebo obytný dům v Kadaňské ulici. V případě budovy Armabetonu alespoň vlastník po upozornění stavebního úřadu zajistil celou stěnu ochrannou sítí. Pokud nedojde ze strany vlastníka nemovitostí k celkové rekonstrukci, což je stav nejvíce žádoucí, nařídí město alespoň kvalitní zabezpečení. Když se ani k tomu vlastník po uložení pokuty nemá, uhradí práce sám magistrát a náklady pak na vlastníkovi vymáhá. To se stalo například u vily v Kostelní ulici.

vila v čelakovskéa279

Aktuálně

Sport

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2017 | E-chomutovsko.cz | Sushenka.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací