Zprávy

Krušný víkend v Krušných horách: Horští záchranáři mají za sebou tři desítky zásahů

Reklama

Krušné hory – Celkem jedenatřicet zásahů registruje Horská služba Krušné hory jen od pátečního večera, v jednom případě se jednalo o velmi těžká zranění.

0801horskyvikend

Zásah horské služby u zraněného běžkaře. Foto: Horská služba

Vše začalo v pátek zřejmě nejtěžším úrazem dvanáctiletého lyžaře během večerní jízdy na sjezdové trati v Potůčkách. Malý lyžař narazil při dojezdu na konci sjezdovky v plné rychlosti do jedné z budov. „Následkem tvrdého nárazu si přivodil mnoho zranění jak trupu, tak hlavy, takže jsme museli požádat o spolupráci vrtulník Letecké záchranné služby Armády ČR z Plzně-Líní," uvedl k tomuto zásahu Miroslav Güttner, náčelník Horské služby Krušné hory.

Nejčastější byly po celý víkend úrazy, které bychom mohli nazvat běžnými. Šlo především o poranění horních a dolních končetin po pádu během lyžování. Kromě toho také horští záchranáři ošetřili dva lehčí úrazy hlavy. „Jen v lyžařském areálu na Klínovci ošetřili za tyto dny naši členové deset úrazů, v ostatních lokalitách po dvou i třech vážnějších zranění," doplnil náčelník Güttner.

Vrtulník letěl také pro zraněného běžkaře, na kterého spadla sněhem zatížená střecha odpočinkového přístřešku na Bouřňáku. O této události jsme informovali již včera s tím, že ke zraněnému slanili letečtí záchranáři z vrtulníku a spolu s členy HS jej odvezli na nedalekou louku, kde vrtulník LZS přistál. Jak uvedl Prokop Voleník, tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje, běžkař byl transportován na traumacentrum ústecké nemocnice.

Během víkendu došlo i k pátrání po pohřešovaném kitesurfařovi, který se ztratil během jízdy v oblasti obce Moldava. „Byl nalezen po cca jeden a půl hodině hledání u koryta Oldříšského potoka, kterým se snažil dojít na Moldavu. Záchranáři jej nalezli v poslední chvíli, protože byl silně podchlazený, a kdyby jej hledali o něco déle, mohlo dojít k ohrožení života," řekl Miroslav Güttner. Takto vše skončilo naštěstí dobře, a po asi kilometrovém transportu na skútru byl předán surfař hlídce Rychlé zdravotnické služby Teplice.

„Musím říci, že řada úrazů byla způsobena nedodržováním bezpečnostních pravidel. Je nutné, aby všichni, kteří se na sjezdových tratích pohybují, dodržovali bezpodmínečně Desatero FIS, které najdou na našich webových stránkách," důrazně apeloval na návštěvníky pohoří náčelník Güttner. V případě možného zbloudění pak doporučil, aby měli běžkaři i jiní turisté především nabitý mobilní telefon s číslem HS +420 1210. „Optimální pak je mít v telefonu nainstalovanou aplikaci Horská služba, protože její použití velmi zjednoduší pátrání," doplnil Güttner.

Doporučené články

Sport

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Závodnice oddílu moderní gymnastky SC 80 Chomutov si ani mimo sezónu nedopřávají žádný zimní spánek. Po nadmíru úspěšném loňském roce, kdy v závodech pro jednotlivkyně vybojovaly 76 medailí a ve společných skladbách ještě přidaly dalších 36 cenných kovů, se do tréninků pustily hned 2. ledna. Za přísným tréninkovým režimem stojí nejen láska ke sportu, ale také změny pravidel v novém olympijském cyklu.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×