Zprávy

Policisté na lince 158 přijímají nejen tísňová volání, ale také lidem často radí

Reklama

Ústecký kraj – Pět operačních důstojníků se stará o příjem tísňového volání na linku 158. Operační středisko republikové policie přijme denně zhruba pět set tísňových telefonátů z celého kraje.

Policisté na lince 158 přijímají nejen tísňová volání, ale také lidem často radí. Na snímku policista František Milfait. Foto: Petr Sochůrek
Vedoucí krajského operačního střediska plukovník Jiří Fadler uvedl, že po otevření nového operačního střediska se volající na linku 158 z celého kraje dovolají do Ústí nad Labem. „Už to není tak jako v minulosti, že v každém okrese byl policista, který přijímal tísňová volání. Nově máme sdružené všechny operační důstojníky tady v Ústí, kteří jsou schopni přijmout volání odkudkoliv z Ústeckého kraje," vysvětlil Fadler.

Policie využívá při přijímání volání těch nejmodernějších technologií. „Každý policista je vybaven sluchátky s mikrofonem. Je to kvůli tomu, aby měl volné ruce k přepisování informací. U nás se vše přenáší datovou větou. Každý telefonát se navíc nahrává. Využívá také nejmodernějších programů, které mu ukáží, odkud člověk volá. Takže operační důstojník vidí, kam bude zřejmě potřeba směrovat pomoc. Využíváme také program, který zná slangové názvy míst v Ústeckém kraji, pokud je v databázi zanesen. Když někdo zavolá a řekne slangový název místa, policistovi hned naskočí pravý název lokality," doplnil vedoucí operačního střediska.

SMS linka

Jak správně zavolat na tísňovou linku? „Každý volající musí vyčkat, než se mu ozve policista. Měl by se představit, říci odkud volá, kvůli jakému jednání a kde k němu došlo. Často se setkáváme s tím, že místo volání je rozdílné od místa, kde k činu došlo," vysvětlil Fadler.

Co když nastane situace, že musím zavěsit a nemůžu mluvit? „I na to pamatujeme. Protože se nám zobrazí číslo, ze kterého bylo voláno, policista zavolá zpět. V minulosti jsme to nedělali kvůli zneužívání tísňové linky. Dnes jsme schopni lokalizovat telekomunikační buňku, na kterou se telefon přihlásil. Podle zákona každému hříšníkovi, který zneužije kteroukoliv tísňovou linku, hrozí pokuta až dvě stě tisíc korun," řekl policista.

Také se objevila informace, že policie disponuje tísňovým SMS číslem pro hluchoněmé. „Ano. SMS číslo pro Ústecký kraj je 721 799 008. Nemusí ho volit jen hluchoněmí. Mohou ho zvolit lidé, kteří při páchání trestné činnosti nemohou mluvit. Text zprávy je stejný jako u volání. Představit se, odkud píšeme, kvůli jakému jednání a kde k němu došlo. V případě zneužití tísňového SMS čísla hrozí hříšníkovi rovněž pokuta až dvě stě tisíc korun," doplnil závěrem vedoucí operačního střediska Jiří Fadler.

Doporučené články

Sport

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Závodnice oddílu moderní gymnastky SC 80 Chomutov si ani mimo sezónu nedopřávají žádný zimní spánek. Po nadmíru úspěšném loňském roce, kdy v závodech pro jednotlivkyně vybojovaly 76 medailí a ve společných skladbách ještě přidaly dalších 36 cenných kovů, se do tréninků pustily hned 2. ledna. Za přísným tréninkovým režimem stojí nejen láska ke sportu, ale také změny pravidel v novém olympijském cyklu.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×