Zprávy

Policisté na lince 158 přijímají nejen tísňová volání, ale také lidem často radí

Reklama

Ústecký kraj – Pět operačních důstojníků se stará o příjem tísňového volání na linku 158. Operační středisko republikové policie přijme denně zhruba pět set tísňových telefonátů z celého kraje.

Policisté na lince 158 přijímají nejen tísňová volání, ale také lidem často radí. Na snímku policista František Milfait. Foto: Petr Sochůrek
Vedoucí krajského operačního střediska plukovník Jiří Fadler uvedl, že po otevření nového operačního střediska se volající na linku 158 z celého kraje dovolají do Ústí nad Labem. „Už to není tak jako v minulosti, že v každém okrese byl policista, který přijímal tísňová volání. Nově máme sdružené všechny operační důstojníky tady v Ústí, kteří jsou schopni přijmout volání odkudkoliv z Ústeckého kraje," vysvětlil Fadler.

Policie využívá při přijímání volání těch nejmodernějších technologií. „Každý policista je vybaven sluchátky s mikrofonem. Je to kvůli tomu, aby měl volné ruce k přepisování informací. U nás se vše přenáší datovou větou. Každý telefonát se navíc nahrává. Využívá také nejmodernějších programů, které mu ukáží, odkud člověk volá. Takže operační důstojník vidí, kam bude zřejmě potřeba směrovat pomoc. Využíváme také program, který zná slangové názvy míst v Ústeckém kraji, pokud je v databázi zanesen. Když někdo zavolá a řekne slangový název místa, policistovi hned naskočí pravý název lokality," doplnil vedoucí operačního střediska.

SMS linka

Jak správně zavolat na tísňovou linku? „Každý volající musí vyčkat, než se mu ozve policista. Měl by se představit, říci odkud volá, kvůli jakému jednání a kde k němu došlo. Často se setkáváme s tím, že místo volání je rozdílné od místa, kde k činu došlo," vysvětlil Fadler.

Co když nastane situace, že musím zavěsit a nemůžu mluvit? „I na to pamatujeme. Protože se nám zobrazí číslo, ze kterého bylo voláno, policista zavolá zpět. V minulosti jsme to nedělali kvůli zneužívání tísňové linky. Dnes jsme schopni lokalizovat telekomunikační buňku, na kterou se telefon přihlásil. Podle zákona každému hříšníkovi, který zneužije kteroukoliv tísňovou linku, hrozí pokuta až dvě stě tisíc korun," řekl policista.

Také se objevila informace, že policie disponuje tísňovým SMS číslem pro hluchoněmé. „Ano. SMS číslo pro Ústecký kraj je 721 799 008. Nemusí ho volit jen hluchoněmí. Mohou ho zvolit lidé, kteří při páchání trestné činnosti nemohou mluvit. Text zprávy je stejný jako u volání. Představit se, odkud píšeme, kvůli jakému jednání a kde k němu došlo. V případě zneužití tísňového SMS čísla hrozí hříšníkovi rovněž pokuta až dvě stě tisíc korun," doplnil závěrem vedoucí operačního střediska Jiří Fadler.

Doporučené články

Sport

 • 28. listopad 2016

  Ústecký kraj - Jezdci závodů do vrchu se letos naposledy setkali. V sobotu 26. listopadu proběhlo v mostecké Carbonia aréně vyhlášení sezony Triola Cup 2016. Jezdci měli ještě naposledy možnost změřit své schopnosti za volantem, tentokrát na motokárách.

 • 26. listopad 2016

  Most - Volné jízdy vlastním vozem po závodním okruhu mosteckého autodromu pro veřejnost The Most Winter Challenge pokračují dvěma termíny v prosinci.

 • 24. listopad 2016

  Chomutov - Hlavní cíl letošní zimní sezony – splnění limitu na seniorské mistrovství světa – se Tomášovi Frantovi nakonec podařilo splnit. V rakouském Grazu zaplaval 200 metrů znak za 1:53,69 a splnil dokonce ten přísnější limit, který mu zajišťuje letenku do kanadského Windsoru na mistrovství světa. Na to se vydá společně se stálicí české výpravy Simonou Baumrtovou, která úspěšně otestovala formu na Českém poháru v Brně.

Kauzy a témata

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.

 • 16. listopad 2016

  Litoměřice - Litoměřická porodnice nově nabízí dva způsoby, kterými si mohou rodičky ulevit od porodních bolestí. Jde o již déle praktikovanou epidurální analgezii a nově také o podání entonoxu, někdy známého jako „rajský plyn“.

 • 14. listopad 2016

  ČR - V pondělí 14. listopadu 2016 nastal největší úplněk za posledních 68 let. Měsíc v úplňku dosáhne na obloze rekordního průměru a jasu - bude o 14 % větší ve svém průměru a o 30 % jasnější. Poslední takový měsíční superúplněk nastal 26. ledna 1948 a další takový nastane až 25. listopadu 2034. Poměrně velký superúplněk máme ale v paměti z roku 2011.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×