Zprávy

Severočeská města umí hospodařit, Chomutov ušetřil téměř 90 milionů

Reklama

Chomutov - Některá okresní města v Ústeckém kraji jsou zadlužená. Zatímco například v Ústí nad Labem činí dluh města po přepočítání na jednoho obyvatele přes 14 tisíc korun, v Děčíně je to přes tři tisíce korun, Chomutovu se negativní číslo vyhýbá. Město je vlastně bez dluhů. Tímto verdiktem se v kraji mohou dále pyšnit jen Louny a Teplice. Hospodaření těchto měst navíc skončilo v plusu.

"Provozní přebytek za loňský rok činí v Chomutově přes osmaosmdesát milionů korun. Město ale velmi dobře hospodařilo i v předchozích třech letech," uvedl primátor Chomutova Jan Mareš s tím, že město má sice úvěr, ale celý ho zúročuje pomocí finančních nástrojů a vydělává tak na další rozvoj města.

Chomutov takto vysokého přebytku dosáhl hlavně výrazným šetřením, které však nebylo na úkor kvality života ve městě. Loni uspořilo téměř 28 procent ze schváleného rozpočtu. Zvýšily se také příjmy města, hlavně v oblasti plnění daňových příjmů a kapitálových příjmů z prodeje majetku. Provozní přebytek byl loni vyšší než například v Mostě nebo v Děčíně, od roku 2011 do roku 2015 převýšil provozní přebytek v Chomutově půl miliardy korun, což je pro představu polovina ročního rozpočtu města. "Velká část z přebytku bude tedy dále investována do rozvoje města," doplnil primátor.

Za uplynulé tři roky Chomutov proinvestoval nejvíce z okresních měst v kraji. Celkem to bylo 1,4 miliardy korun, a přesto se tím nezadlužil a dokázal na konci období mít přebytkový rozpočet. Peníze šly do revitalizace sídlišť, rekonstrukce sídlišť od Březenecké až po Písečnou, úspory energií v základních školách. Dále radnice vybudovala desítky parkovacích míst a mnoho dalšího. Chomutov tak patří mezi města, která v uplynulých čtyřech letech proinvestoval nejvíce. Za pozornost stojí také hodnota majetku města. Ta je v Chomutově ve výši 6,6 miliard korun, což je o 800 milionů více než v stotisícové Ústí.

Pro srovnání? Třeba Vary

S ohledem na počet obyvatel i způsob hospodaření je ze severních Čech s Chomutovem srovnatelné město Karlovy Vary. To loni investovalo do lepšího života svých obyvatel přes 440 milionů, část však byla hrazena z dotací. "Největší investice tvořilo zahájení dotovaných evropských projektů, které budou dokončeny v letošním roce, například stavba haly pro míčové sporty, Centrum zdraví a bezpečí, venkovní vyhřívaný bazén, revitalizace veřejných prostranství v části města Stará Role či zateplení a rekonstrukce školských budov, městských komunikací, chodníků, parkovišť, veřejných prostranství, městské zeleně, lázeňských kolonád a zřídel a podobně," vyjmenoval mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

 • 06. prosinec 2016

  Ústí nad Labem – Provozovatel letecké záchranky v Ústí nad Labem se bude vybírat znovu. Ministerstvo zdravotnictví zrušilo výsledky tendru. Nabídky posoudí nová komise, kterou odsouhlasila vláda.

 • 06. prosinec 2016

  Havraň – V testovacím provozu je zatím závod společnosti Yankee Candle v průmyslové zóně Joseph u Mostu. Čeká se na povolení zkušebního provozu, a teprve poté bude možno začít s ostrou výrobou. Společnost přesto u příležitosti slavnostního otevření nové továrny dovolila novinářům nafotit část provozu. Ne vše ale mohla media zaznamenat.

 • 03. prosinec 2016

  Chomutov - K poslednímu listopadovému dni přijala záchranná stanice v chomutovském zooparku již 308 zvířat. Nejčastěji to byli holubi, ježci, poštolky a rorýsi, ale i bobr nebo zajímavý zpěvný pták králíček ohnivý.

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 06. prosinec 2016

  Společně s objednaným stavebním materiálem dorazí kupujícímu také značné množství europalet. Nastává pak problém, co s nimi. V určitých případech je zpětně odkupuje dodavatel, ale dá se z nich vyrobit také řada nejrůznějších výrobků. Právě k druhému řešení se uchyluje většina lidí, protože převoz europalet do místa výkupny bývá problematický a náklady na převoz často převyšují jejich cenu.

 • 06. prosinec 2016

  Doba adventu je časem, kdy se setkáváme s přáteli nad sklenkou punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je i zútulňování domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zařídit, aby pro vás letošní gruntování před Vánocemi nebylo strašákem, ale spíš milou povinností? Přinášíme pět osvědčených tipů.

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×