Zprávy

Severočeská města umí hospodařit, Chomutov ušetřil téměř 90 milionů

Reklama

Chomutov - Některá okresní města v Ústeckém kraji jsou zadlužená. Zatímco například v Ústí nad Labem činí dluh města po přepočítání na jednoho obyvatele přes 14 tisíc korun, v Děčíně je to přes tři tisíce korun, Chomutovu se negativní číslo vyhýbá. Město je vlastně bez dluhů. Tímto verdiktem se v kraji mohou dále pyšnit jen Louny a Teplice. Hospodaření těchto měst navíc skončilo v plusu.

"Provozní přebytek za loňský rok činí v Chomutově přes osmaosmdesát milionů korun. Město ale velmi dobře hospodařilo i v předchozích třech letech," uvedl primátor Chomutova Jan Mareš s tím, že město má sice úvěr, ale celý ho zúročuje pomocí finančních nástrojů a vydělává tak na další rozvoj města.

Chomutov takto vysokého přebytku dosáhl hlavně výrazným šetřením, které však nebylo na úkor kvality života ve městě. Loni uspořilo téměř 28 procent ze schváleného rozpočtu. Zvýšily se také příjmy města, hlavně v oblasti plnění daňových příjmů a kapitálových příjmů z prodeje majetku. Provozní přebytek byl loni vyšší než například v Mostě nebo v Děčíně, od roku 2011 do roku 2015 převýšil provozní přebytek v Chomutově půl miliardy korun, což je pro představu polovina ročního rozpočtu města. "Velká část z přebytku bude tedy dále investována do rozvoje města," doplnil primátor.

Za uplynulé tři roky Chomutov proinvestoval nejvíce z okresních měst v kraji. Celkem to bylo 1,4 miliardy korun, a přesto se tím nezadlužil a dokázal na konci období mít přebytkový rozpočet. Peníze šly do revitalizace sídlišť, rekonstrukce sídlišť od Březenecké až po Písečnou, úspory energií v základních školách. Dále radnice vybudovala desítky parkovacích míst a mnoho dalšího. Chomutov tak patří mezi města, která v uplynulých čtyřech letech proinvestoval nejvíce. Za pozornost stojí také hodnota majetku města. Ta je v Chomutově ve výši 6,6 miliard korun, což je o 800 milionů více než v stotisícové Ústí.

Pro srovnání? Třeba Vary

S ohledem na počet obyvatel i způsob hospodaření je ze severních Čech s Chomutovem srovnatelné město Karlovy Vary. To loni investovalo do lepšího života svých obyvatel přes 440 milionů, část však byla hrazena z dotací. "Největší investice tvořilo zahájení dotovaných evropských projektů, které budou dokončeny v letošním roce, například stavba haly pro míčové sporty, Centrum zdraví a bezpečí, venkovní vyhřívaný bazén, revitalizace veřejných prostranství v části města Stará Role či zateplení a rekonstrukce školských budov, městských komunikací, chodníků, parkovišť, veřejných prostranství, městské zeleně, lázeňských kolonád a zřídel a podobně," vyjmenoval mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 25. únor 2017

  Ústecký kraj - Ústí nad Labem, Litoměřice a Děčín se v tomto pořadí staly v letošním roce nejpřívětivějšími městy pro podnikání. V rámci devátého ročníku stejnojmenného srovnávacího výzkumu Město pro byznys získaly nejvíc bodových ocenění. Ocenění převzali představitelé měst při setkání Svazu měst a obcí na krajském úřadu Ústeckého kraje.

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×