Zprávy

Kamínek mi pomohl z průseru, říká Daniel po zvládnutém testu

Reklama

Chomutov - Daniel, žák jedné chomutovské střední školy, se dostal do problému v matematikou. Než nastal problém, učení se nevěnoval. Jenže najednou tu bylo ultimátum - zvládni zítřejší test nebo propadneš. A to chlapec nechtěl.

Právě takové situace mohou končit nešťastně. Některé děti raději utečou z domova, než by rodičům řekli, že propadají. Jiné si sáhnou na život. V tom lepším případě porážku akceptují a uzavřou se před světem. Nic z toho ale není v Chomutově zapotřebí, funguje tam totiž Sociální centrum Kamínek, jehož pracovníci si vědí rady se vším.

Kamínek Daniel znal. Párkrát si tam zašel s kamarády zahrát fotbálek ve volném čase, a že ho bylo. Lidé z centra ho několikrát informovali o všemožné pomoci, kterou nikdy nevyužil. Nebylo proč. Teď ale dobře věděl, že je čas se nabízené ruky chytit. "Byl jsem v průseru, tak jsem požádal o pomoc a okamžitě jsem jí dostal. Jedné z pracovnic jsem předal učební materiály a měl jsem přijít za hodinu na doučování. Intenzivní výukou a opakováním jsme zvládli probrat látku, kterou jsme ve škole probírali celý rok. Test jsem druhý den napsal na dvojku," popsal svou zkušenost s Kamínkem Daniel. Za rok na něj čekají závěrečné zkoušky. Nebojí se, zvládne je. Na svou budoucnost už totiž myslí a ví, že pro to, aby byla dobrá, musí něco udělat. "Na doučování teď chodím denně a budu až do závěreček," dodává.

Pomoc z Kamínku však nebyla jen v doučování, ale právě i v pomoci při hledání té správné životní cesty. Daniel pochopil, co dělal špatně a začal žít jinak. Do Kamínku stále chodí se svými kamarády na fotbálek. Před tím ale zvládne školu i doučování a po pár hrách pospíchá do práce. Té se teď poctivě věnuje některá odpoledne a víkendy. Odpovědnost už mu není cizí. "Je to bojovník. A my mu pomůžeme vybojovat dobrý život," uzavřela projektová a finanční manažerka projektu Kamínek Jana Hronová. V doučování mu nyní pomáhá majitelka restaurace Mertin, kde Daniel pracuje. Petra Helbichová Bůšková s chlapcem denně opakuje látku, vysvětluje.

Kamínek má dvě části. Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi jsou určeny pro dospělé klienty a jejich nezletilé potomky. Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež mohou navštěvovat mladiství mezi patnácti a šestadvaceti lety. "Centrum je určeno především rodinám s dětmi, se svými problémy tam ale může přijít každý. Buď se ho tamní pracovníci ujmou nebo ho nasměrují na jiné konkrétní organizace," uvedl primátor města Jan Mareš.

Centrum funguje od září roku 2013. Smysluplně strávený čas nebo pomoc tu našly tisíce mladistvých, svůj život se tu snažily zlepšit stovky rodin. "Činnost centra má pro město smysl. Dokazuje to nejen příběh Daniela, ale i mnohých dalších, kteří by bez Kamínku byli ve svízelné situaci. Do problému se může dostat opravdu každý obyvatel a město se o něj musí postarat, třeba prostřednictvím Kamínku," uzavřel primátor.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

 • 06. prosinec 2016

  Ústí nad Labem – Provozovatel letecké záchranky v Ústí nad Labem se bude vybírat znovu. Ministerstvo zdravotnictví zrušilo výsledky tendru. Nabídky posoudí nová komise, kterou odsouhlasila vláda.

 • 06. prosinec 2016

  Havraň – V testovacím provozu je zatím závod společnosti Yankee Candle v průmyslové zóně Joseph u Mostu. Čeká se na povolení zkušebního provozu, a teprve poté bude možno začít s ostrou výrobou. Společnost přesto u příležitosti slavnostního otevření nové továrny dovolila novinářům nafotit část provozu. Ne vše ale mohla media zaznamenat.

 • 03. prosinec 2016

  Chomutov - K poslednímu listopadovému dni přijala záchranná stanice v chomutovském zooparku již 308 zvířat. Nejčastěji to byli holubi, ježci, poštolky a rorýsi, ale i bobr nebo zajímavý zpěvný pták králíček ohnivý.

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 06. prosinec 2016

  Společně s objednaným stavebním materiálem dorazí kupujícímu také značné množství europalet. Nastává pak problém, co s nimi. V určitých případech je zpětně odkupuje dodavatel, ale dá se z nich vyrobit také řada nejrůznějších výrobků. Právě k druhému řešení se uchyluje většina lidí, protože převoz europalet do místa výkupny bývá problematický a náklady na převoz často převyšují jejich cenu.

 • 06. prosinec 2016

  Doba adventu je časem, kdy se setkáváme s přáteli nad sklenkou punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je i zútulňování domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zařídit, aby pro vás letošní gruntování před Vánocemi nebylo strašákem, ale spíš milou povinností? Přinášíme pět osvědčených tipů.

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×