Zprávy

Kamínek mi pomohl z průseru, říká Daniel po zvládnutém testu

Reklama

Chomutov - Daniel, žák jedné chomutovské střední školy, se dostal do problému v matematikou. Než nastal problém, učení se nevěnoval. Jenže najednou tu bylo ultimátum - zvládni zítřejší test nebo propadneš. A to chlapec nechtěl.

Právě takové situace mohou končit nešťastně. Některé děti raději utečou z domova, než by rodičům řekli, že propadají. Jiné si sáhnou na život. V tom lepším případě porážku akceptují a uzavřou se před světem. Nic z toho ale není v Chomutově zapotřebí, funguje tam totiž Sociální centrum Kamínek, jehož pracovníci si vědí rady se vším.

Kamínek Daniel znal. Párkrát si tam zašel s kamarády zahrát fotbálek ve volném čase, a že ho bylo. Lidé z centra ho několikrát informovali o všemožné pomoci, kterou nikdy nevyužil. Nebylo proč. Teď ale dobře věděl, že je čas se nabízené ruky chytit. "Byl jsem v průseru, tak jsem požádal o pomoc a okamžitě jsem jí dostal. Jedné z pracovnic jsem předal učební materiály a měl jsem přijít za hodinu na doučování. Intenzivní výukou a opakováním jsme zvládli probrat látku, kterou jsme ve škole probírali celý rok. Test jsem druhý den napsal na dvojku," popsal svou zkušenost s Kamínkem Daniel. Za rok na něj čekají závěrečné zkoušky. Nebojí se, zvládne je. Na svou budoucnost už totiž myslí a ví, že pro to, aby byla dobrá, musí něco udělat. "Na doučování teď chodím denně a budu až do závěreček," dodává.

Pomoc z Kamínku však nebyla jen v doučování, ale právě i v pomoci při hledání té správné životní cesty. Daniel pochopil, co dělal špatně a začal žít jinak. Do Kamínku stále chodí se svými kamarády na fotbálek. Před tím ale zvládne školu i doučování a po pár hrách pospíchá do práce. Té se teď poctivě věnuje některá odpoledne a víkendy. Odpovědnost už mu není cizí. "Je to bojovník. A my mu pomůžeme vybojovat dobrý život," uzavřela projektová a finanční manažerka projektu Kamínek Jana Hronová. V doučování mu nyní pomáhá majitelka restaurace Mertin, kde Daniel pracuje. Petra Helbichová Bůšková s chlapcem denně opakuje látku, vysvětluje.

Kamínek má dvě části. Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi jsou určeny pro dospělé klienty a jejich nezletilé potomky. Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež mohou navštěvovat mladiství mezi patnácti a šestadvaceti lety. "Centrum je určeno především rodinám s dětmi, se svými problémy tam ale může přijít každý. Buď se ho tamní pracovníci ujmou nebo ho nasměrují na jiné konkrétní organizace," uvedl primátor města Jan Mareš.

Centrum funguje od září roku 2013. Smysluplně strávený čas nebo pomoc tu našly tisíce mladistvých, svůj život se tu snažily zlepšit stovky rodin. "Činnost centra má pro město smysl. Dokazuje to nejen příběh Daniela, ale i mnohých dalších, kteří by bez Kamínku byli ve svízelné situaci. Do problému se může dostat opravdu každý obyvatel a město se o něj musí postarat, třeba prostřednictvím Kamínku," uzavřel primátor.

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 25. únor 2017

  Ústecký kraj - Ústí nad Labem, Litoměřice a Děčín se v tomto pořadí staly v letošním roce nejpřívětivějšími městy pro podnikání. V rámci devátého ročníku stejnojmenného srovnávacího výzkumu Město pro byznys získaly nejvíc bodových ocenění. Ocenění převzali představitelé měst při setkání Svazu měst a obcí na krajském úřadu Ústeckého kraje.

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×