Zprávy

NAPSALI NÁM: Ústečtí celníci bilancovali uplynulý rok 2014

Reklama

Ústecký kraj - Příslušníci celní správy Ústeckého kraje loni vybírali nejen clo, daně a ostatní poplatky, ale bojovali i proti daňovým únikům. Kontroly směřovali na přepravu a prodej zboží podléhající spotřební dani, tzn. minerální oleje, cigarety, tabák a lihoviny, a na odhalování nelegálních skladů či výroben.

Ilustrační foto: archiv Celní správa ČR
Během loňského roku odhalili celníci na severu Čech téměř 500 případů, kdy byl zákon o spotřebních daních porušen. Zajistili téměř dva miliony kusů cigaret, dva tisíce kilogramů tabáku a tabákových listů, 60 tisíc litrů minerálních olejů a tři tisíce litrů lihovin, čímž zabránili daňovému úniku v celkové výši bezmála 10 milionů korun.

Největší záchyt tabákových výrobků se celníkům podařil v listopadu, kdy na Mostecku objevili sklad s téměř 800 kg tabáku a baličku. Mobilní hlídky celníků loni zaznamenaly i zvýšený počet nelegálních přeprav topného oleje (tzv. červené nafty). Při silničních kontrolách odhalily 58 řidičů, kteří přepravovali ze sousedního Německa značné množství načervenalé kapaliny se zápachem motorové nafty, u dalších šesti osob objevili celníci značený minerální olej dokonce v běžných nádržích vozidel.

V rámci svěřených kompetencí prováděly hlídky celníků loni také kontroly zaměřené na ochranu majitelů práv duševního vlastnictví. Přestože příhraniční tržnice již ztratily svůj někdejší význam, potýkali se celníci s padělky především na nich. Celková hodnota zajištěného zboží vyčíslená v ceně originálních výrobků dosáhla částky převyšující 14 milionů korun. Největší množství zajištěného zboží připadlo na CD a DVD nosiče (2132 ks), dále pak výrobky kožené galanterie, hodinky, kosmetiku, hračky apod. (1825 ks) a textilní výrobky (1507 ks). Prodejci využívali zejména formu skrytého prodeje padělků, kdy byl prověřený zákazník zaveden mimo provozovnu, nebo mu bylo konkrétní požadované zboží z úkrytu přineseno.

Celníci provedli v Ústeckém kraji také 73 kontrol zaměřených na zaměstnávání cizinců. Ve 34 firmách či provozovnách kontroloři zjistili nedostatky. Celníci prověřili stovky pracujících cizinců, z nichž 24 cizinců ze zemí mimo EU vykonávalo pro zaměstnavatele pracovní činnost bez příslušného povolení. Jeden cizinec postrádal i povolení k pobytu. Mezi přistiženými cizinci byli nejčastěji občané z Vietnamu (23). U dalších 21 cizinců nebyla zaměstnavateli splněna informační povinnost vůči úřadům práce. Celníci kontroly cílili dle vlastních poznatků a zjištění do oblastí obchodu, služeb a gastronomie. Odhalené případy porušení právních předpisů předal celní úřad příslušným oblastním inspektorátům k zahájení správního řízení a uložení sankce.

Při silničních kontrolách se mobilní hlídky nezaměřují pouze na kontrolu přepravy nelegálního zboží. V rámci výkonu státního odborného dozoru v silniční dopravě provedli celníci 673 kontrol. V 66 případech řidiči nedodrželi mezinárodní dohodu AETR týkající se bezpečnostních přestávek a doby řízení. Odboru dopravy Ústeckého kraje bylo na kaucích odvedeno téměř 500 tisíc korun.

Jiří Nejedlý, mluvčí

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

 • 06. prosinec 2016

  Ústí nad Labem – Provozovatel letecké záchranky v Ústí nad Labem se bude vybírat znovu. Ministerstvo zdravotnictví zrušilo výsledky tendru. Nabídky posoudí nová komise, kterou odsouhlasila vláda.

 • 06. prosinec 2016

  Havraň – V testovacím provozu je zatím závod společnosti Yankee Candle v průmyslové zóně Joseph u Mostu. Čeká se na povolení zkušebního provozu, a teprve poté bude možno začít s ostrou výrobou. Společnost přesto u příležitosti slavnostního otevření nové továrny dovolila novinářům nafotit část provozu. Ne vše ale mohla media zaznamenat.

 • 03. prosinec 2016

  Chomutov - K poslednímu listopadovému dni přijala záchranná stanice v chomutovském zooparku již 308 zvířat. Nejčastěji to byli holubi, ježci, poštolky a rorýsi, ale i bobr nebo zajímavý zpěvný pták králíček ohnivý.

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 06. prosinec 2016

  Společně s objednaným stavebním materiálem dorazí kupujícímu také značné množství europalet. Nastává pak problém, co s nimi. V určitých případech je zpětně odkupuje dodavatel, ale dá se z nich vyrobit také řada nejrůznějších výrobků. Právě k druhému řešení se uchyluje většina lidí, protože převoz europalet do místa výkupny bývá problematický a náklady na převoz často převyšují jejich cenu.

 • 06. prosinec 2016

  Doba adventu je časem, kdy se setkáváme s přáteli nad sklenkou punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je i zútulňování domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zařídit, aby pro vás letošní gruntování před Vánocemi nebylo strašákem, ale spíš milou povinností? Přinášíme pět osvědčených tipů.

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×