Zprávy

NAPSALI NÁM: Ústečtí celníci bilancovali uplynulý rok 2014

Reklama

Ústecký kraj - Příslušníci celní správy Ústeckého kraje loni vybírali nejen clo, daně a ostatní poplatky, ale bojovali i proti daňovým únikům. Kontroly směřovali na přepravu a prodej zboží podléhající spotřební dani, tzn. minerální oleje, cigarety, tabák a lihoviny, a na odhalování nelegálních skladů či výroben.

Ilustrační foto: archiv Celní správa ČR
Během loňského roku odhalili celníci na severu Čech téměř 500 případů, kdy byl zákon o spotřebních daních porušen. Zajistili téměř dva miliony kusů cigaret, dva tisíce kilogramů tabáku a tabákových listů, 60 tisíc litrů minerálních olejů a tři tisíce litrů lihovin, čímž zabránili daňovému úniku v celkové výši bezmála 10 milionů korun.

Největší záchyt tabákových výrobků se celníkům podařil v listopadu, kdy na Mostecku objevili sklad s téměř 800 kg tabáku a baličku. Mobilní hlídky celníků loni zaznamenaly i zvýšený počet nelegálních přeprav topného oleje (tzv. červené nafty). Při silničních kontrolách odhalily 58 řidičů, kteří přepravovali ze sousedního Německa značné množství načervenalé kapaliny se zápachem motorové nafty, u dalších šesti osob objevili celníci značený minerální olej dokonce v běžných nádržích vozidel.

V rámci svěřených kompetencí prováděly hlídky celníků loni také kontroly zaměřené na ochranu majitelů práv duševního vlastnictví. Přestože příhraniční tržnice již ztratily svůj někdejší význam, potýkali se celníci s padělky především na nich. Celková hodnota zajištěného zboží vyčíslená v ceně originálních výrobků dosáhla částky převyšující 14 milionů korun. Největší množství zajištěného zboží připadlo na CD a DVD nosiče (2132 ks), dále pak výrobky kožené galanterie, hodinky, kosmetiku, hračky apod. (1825 ks) a textilní výrobky (1507 ks). Prodejci využívali zejména formu skrytého prodeje padělků, kdy byl prověřený zákazník zaveden mimo provozovnu, nebo mu bylo konkrétní požadované zboží z úkrytu přineseno.

Celníci provedli v Ústeckém kraji také 73 kontrol zaměřených na zaměstnávání cizinců. Ve 34 firmách či provozovnách kontroloři zjistili nedostatky. Celníci prověřili stovky pracujících cizinců, z nichž 24 cizinců ze zemí mimo EU vykonávalo pro zaměstnavatele pracovní činnost bez příslušného povolení. Jeden cizinec postrádal i povolení k pobytu. Mezi přistiženými cizinci byli nejčastěji občané z Vietnamu (23). U dalších 21 cizinců nebyla zaměstnavateli splněna informační povinnost vůči úřadům práce. Celníci kontroly cílili dle vlastních poznatků a zjištění do oblastí obchodu, služeb a gastronomie. Odhalené případy porušení právních předpisů předal celní úřad příslušným oblastním inspektorátům k zahájení správního řízení a uložení sankce.

Při silničních kontrolách se mobilní hlídky nezaměřují pouze na kontrolu přepravy nelegálního zboží. V rámci výkonu státního odborného dozoru v silniční dopravě provedli celníci 673 kontrol. V 66 případech řidiči nedodrželi mezinárodní dohodu AETR týkající se bezpečnostních přestávek a doby řízení. Odboru dopravy Ústeckého kraje bylo na kaucích odvedeno téměř 500 tisíc korun.

Jiří Nejedlý, mluvčí

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 25. únor 2017

  Ústecký kraj - Ústí nad Labem, Litoměřice a Děčín se v tomto pořadí staly v letošním roce nejpřívětivějšími městy pro podnikání. V rámci devátého ročníku stejnojmenného srovnávacího výzkumu Město pro byznys získaly nejvíc bodových ocenění. Ocenění převzali představitelé měst při setkání Svazu měst a obcí na krajském úřadu Ústeckého kraje.

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×