Zprávy

Šárka Hatašová: „Cítím se nevinná, jsem nevinná, ten stín se mi už ale asi nikdy nepodaří smazat“

Reklama

Chomutov – Je pár dní po vynesení rozsudku v kauze týraných seniorů... V kauze, která otřásla veřejností a na jejímž konci padly dva tresty (více čtěte zde). Nepodmíněný pro ředitelku stacionáře Jaroslavu Lochařovou, podmínka pro ošetřovatelku Šárku Hatašovou. A právě ta i přes své obvinění a odsouzení za týrání seniorů vede v Chomutově již pět let Domov se zvláštním režimem. Tedy zařízení s naprosto stejnou specifikací, jako byl stacionář Naděje 2000, kvůli kterému stanula u soudu a byla posléze uznána vinnou.

hatašová111

„Cítím se nevinná, jsem nevinná," říká žena, která si za posledních pět let vytrpěla neskutečná muka. „Justice mě odsoudila, odsoudila mě i veřejnost. Chápu to, jména Lochařová – Hatašová padala v médiích tak často a intenzivně, že nyní každý ví, že patří k sobě a jsou to ty tyranky. On ten příběh o mně ale není přesně tak, jak je předkládán...", vzdychne Šárka Hatašová.

Opravdu není? Pojďme si tedy celou kauzu probrat znovu očima jedné z hlavních protagonistek.

Začněme přímo. Soud vám (myšleno oběma žalovaným) kladl za vinu špatnou péči, hygienu, jídlo. To tak nebylo?
To ano, to jsem u soudu nikdy nepopírala. Celá věc má ale háček. Já konkrétně jsem za toto sice byla souzená, už málokdo ale ví, že jsem s tím sama mohla těžko něco dělat. Za prvé jsem byla přijata na místo ošetřovatelky, a když jsem se zhruba po roce stala ošetřovatelkou hlavní, na veškeré nedostatky jsem neustále upozorňovala. Odpovědí od šéfů (Lochařová, Fousek - kauza týrání seniorů v Červeném Újezdě) mi vždy bylo jediné. Nejsou peníze.

Mohla byste být konkrétnější?
Určitě ano. Co se například hygieny týkalo, jasně jsem mnohokrát požadovala nákup speciálních matrací, inkontinenčních pomůcek a dalších věcí. Bez těch se v oblasti provozování sociálních služeb vůbec neobejdete. Jak jsem ale řekla, pokaždé jsem narazila.

Hygiena ale byla pouze jednou věcí, která se u soudu probírala. Pak tady máme ještě třeba celkovou péči...
Jistě. A víte například, že ve stacionáři nebyl ani jeden člověk, který by byl odborně proškolen? Jediná zdravotní sestra jsem tam byla já, jenže na pozici ošetřovatelky. A abych to vysvětlila, ošetřovatelka, co se zdravotnického hlediska týká, nesmí téměř vůbec nic. Ani třeba podávat léky. Sestřičky tam byly nasmlouvané od soukromé firmy paní Lochařové (firma na Domácí zdravotní péči funguje dodnes – pozn. redakce), dojížděly někdy a vlastně spíše vůbec, ačkoliv si majitelka jejich práci vykazovala. Ve stacionáři nebyl ani smluvní doktor, a to je prostě v takovémto typu zařízení vážně nemožné.

Všechno jste věděla, všechny chyby jste si uvědomovala, to se s tím vážně nedalo něco dělat?
Co šlo, udělala jsem. To se také ukázalo u soudu. Minimálně polovina svědků byla na mé straně. Když už se to nedalo vydržet, dala jsem výpověď.

Podle vašich slov jste vlastně byla „tou dobrou", přesto jste ale nakonec byla odsouzena...
Je mi hrozně. Cítím to jako velikou nespravedlnost. Když řeknu, že jsem jako obětní beránek, spousta lidí se asi ušklíbne a nebude mi věřit. Ono to tak ale vážně je. Budoucnost mi dala sama za pravdu.

Narážíte na váš Domov se zvláštním režimem? Na rovinu, hodně mě překvapuje, že si člověk, souzený za týrání seniorů, otevře zařízení naprosto totožného charakteru (Domov pro osoby s Alzheimerovou chorobou)...
Zcela jistě nejste jediný. Já tu práci ale miluji, točí se kolem ní celý můj život. Celý život pracuji v sociálních službách, a kdo mě zná a bude upřímný, musí říci, jaká opravdu jsem. Tedy že bych nebyla schopna toho, co mi bylo kladeno za vinu. (Poznámka redakce – paní Hatašová nás celým Domovem provedla, vše ukázala, mluvili jsme s personálem, klienty i příbuznými, vše bylo opravdu v pořádku).

Otevřít si zařízení s takovou pověstí, to chce asi hodně odvahy...
Na toto ani netřeba odpovídat. Bylo to hrozné, první rok jsem bojovala. Všechno co jsem měla, prodala jsem, abych mohla svůj sen uskutečnit. Nyní po pěti letech vidíte sám. A jen pro zajímavost, v době, kdy jsem odcházela od Lochařové, šlo se mnou asi třináct klientů a také část personálu. Ten sice nebyl proškolený, to všechno jsme ale napravili a fungovalo to. Těm holkám jsem věřila.
A myslíte, že by ke mně lidé dali své rodiče či prarodiče, kdyby mi tehdy nedůvěřovali? Kdyby nevěděli, jak to skutečně v Naději bylo a kdyby si mysleli, že jejich příbuzné týrám?

Už na začátku našeho povídání jste říkala, že jste nevinná, nicméně odsouzená jste byla. Budete se tedy vzhledem k rozsudku odvolávat?
Nebudu. Ráda bych své jméno očistila, stále se to se mnou táhne. Znám mnoho případů a i bývalých kolegyň či kolegů, kteří nade mnou ohrnují nos. Dokonce to v některých případech bývali i přátelé. Už ale nemám sílu, jsem vyčerpaná. Hrozně jsem se bála rozsudku, vůbec jsem si nedokázala představit budoucnost. Je to šílený pocit... Vědět, že jste nic neudělal a najednou sedíte na lavici obžalovaných. Bohužel je to stín, který se mi asi nikdy nepodaří smazat. Jsem ale i šťastná. Třeba za to, že těm, kteří mi dali svoji důvěru, mohu dokázat, jaká opravdu jsem.

Doporučené články

Sport

 • 28. listopad 2016

  Ústecký kraj - Jezdci závodů do vrchu se letos naposledy setkali. V sobotu 26. listopadu proběhlo v mostecké Carbonia aréně vyhlášení sezony Triola Cup 2016. Jezdci měli ještě naposledy možnost změřit své schopnosti za volantem, tentokrát na motokárách.

 • 26. listopad 2016

  Most - Volné jízdy vlastním vozem po závodním okruhu mosteckého autodromu pro veřejnost The Most Winter Challenge pokračují dvěma termíny v prosinci.

 • 24. listopad 2016

  Chomutov - Hlavní cíl letošní zimní sezony – splnění limitu na seniorské mistrovství světa – se Tomášovi Frantovi nakonec podařilo splnit. V rakouském Grazu zaplaval 200 metrů znak za 1:53,69 a splnil dokonce ten přísnější limit, který mu zajišťuje letenku do kanadského Windsoru na mistrovství světa. Na to se vydá společně se stálicí české výpravy Simonou Baumrtovou, která úspěšně otestovala formu na Českém poháru v Brně.

Kauzy a témata

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.

 • 16. listopad 2016

  Litoměřice - Litoměřická porodnice nově nabízí dva způsoby, kterými si mohou rodičky ulevit od porodních bolestí. Jde o již déle praktikovanou epidurální analgezii a nově také o podání entonoxu, někdy známého jako „rajský plyn“.

 • 14. listopad 2016

  ČR - V pondělí 14. listopadu 2016 nastal největší úplněk za posledních 68 let. Měsíc v úplňku dosáhne na obloze rekordního průměru a jasu - bude o 14 % větší ve svém průměru a o 30 % jasnější. Poslední takový měsíční superúplněk nastal 26. ledna 1948 a další takový nastane až 25. listopadu 2034. Poměrně velký superúplněk máme ale v paměti z roku 2011.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×