Zprávy

Kauza týraných seniorů je po třech letech u konce, soud vyslechl sto dva svědků a rozhodl…

Reklama

Chomutov – Prosinec 2011, u chomutovského soudu začíná první hlavní líčení ve věci týraných seniorů. Hlavními obžalovanými jsou ředitelka stacionáře pro seniory Jaroslava Lochařová a vedoucí pečovatelka Šárka Hatašová. Po třech letech (a pár dnech) padly tresty, ředitelka půjde na čtyři léta do věznice s dozorem, pečovatelka dostala tři roky s dvouletou podmínkou. Paradoxem je, že jedna z odsouzených (Šárka Hatašová) vede už pět let seniorský Domov se zvláštním režimem (více čtěte zde).

soud111

„Hlavním strůjcem byla Lochařová"

„Obě ženy byly uznány vinnými zločinem týrání svěřené osoby podle § 198, odst. 1 a 2, písmeno c., d., Trestního zákoníku, to znamená, že týraly osobu, která byla v jejich péči, dělo se tak na nejméně dvou osobách a páchaly takový čin po delší dobu," vysvětluje soudkyně Lenka Chalupová a pokračuje, „obžalovaná Lochařová byla odsouzena k trestu odnětí svobody čtyř roků, zařazena do věznice s dozorem a dále jí byl uložen trest zákazu činnosti spočívající v zákazu výkonu práce v oblasti poskytování zdravotních a sociálních služeb na dobu pět roků. Obžalovaná Hatašová byla odsouzena k trestu odnětí svobody v trvání tří roků, který byl podmíněně odložen v trvání dvou roků."

Proti rozsudku se obě ženy i státní zástupce mohou do osmi dnů od doručení rozsudku odvolat.

Soudkyně také vzápětí vysvětlila, proč jsou mezi verdikty takové rozdíly. „Obžalovanou Lochařovou zhodnotil senát jako hlavního pachatele, obžalované Hatašové nepřitěžovala žádná ziskuchtivost, která byla naopak přiznána obžalované Lochařové," uvádí Chalupová.

Nové a nové důkazní materiály

Tři roky od prvního stání je opravdu dlouhá doba, kdo ale případ sledoval, ví, že to nebyla jednoduchá záležitost. Stále se objevovaly nové důkazní materiály a dost často se další jednání komplikovala například z důvodů zdravotních indispozic zúčastněných. Vyslechnutí velkého množství svědků také výsledný verdikt neurychlilo. „Nakonec jich bylo sto dva," říká soudkyně.

Dům hrůzy

Co všechno před soudem za tři roky padlo, nevymyslel by snad ani nejotrlejší filmový scénárista. Stacionář, ve kterém pobývali pacienti s Alzheimerovou chorobou, popisovali mnozí ze svědků jako Dům hrůzy. Všude byla cítit moč, pro pacienty nebylo k dispozici dostatečné množství plen, k jídlu jeden rohlík za den, absolutně a totálně špatná hygiena, to vše zde bylo údajně na denním pořádku. Lidé trpěli proleženinami, dehydratací, byli pohublí (až vychrtlí), mnozí z nich skončili na hospitalizaci v nemocnici. Obě ženy (Lochařová i Hatašová) u soudu svoji vinu po celou dobu popíraly.

Doporučené články

Sport

 • 28. listopad 2016

  Ústecký kraj - Jezdci závodů do vrchu se letos naposledy setkali. V sobotu 26. listopadu proběhlo v mostecké Carbonia aréně vyhlášení sezony Triola Cup 2016. Jezdci měli ještě naposledy možnost změřit své schopnosti za volantem, tentokrát na motokárách.

 • 26. listopad 2016

  Most - Volné jízdy vlastním vozem po závodním okruhu mosteckého autodromu pro veřejnost The Most Winter Challenge pokračují dvěma termíny v prosinci.

 • 24. listopad 2016

  Chomutov - Hlavní cíl letošní zimní sezony – splnění limitu na seniorské mistrovství světa – se Tomášovi Frantovi nakonec podařilo splnit. V rakouském Grazu zaplaval 200 metrů znak za 1:53,69 a splnil dokonce ten přísnější limit, který mu zajišťuje letenku do kanadského Windsoru na mistrovství světa. Na to se vydá společně se stálicí české výpravy Simonou Baumrtovou, která úspěšně otestovala formu na Českém poháru v Brně.

Kauzy a témata

Reklama

Co se chystá

 • 02. prosinec 2016

  Droužkovice - Předvánoční farmářský trh můžete navštívit v sobotu 3. prosince v Droužkovicích. Tentokrát bude obohacen o domácí zabijačkové dobroty. Informuje Sdružení Západního Krušnohoří.

 • 02. prosinec 2016

  Chomutov – Ani druhou adventní neděli nemusíte strávit doma jen pečením, vařením a úklidem. S dětmi můžete vyrazit do skanzenu Stará Ves u zooparku, kde se budou vyrábět vánoční dekorace, poté přijede i Mikuláš. V sobotu a v neděli pokračuje též vánoční program na chomutovském náměstí.

 • 01. prosinec 2016

  Žatec – Velmi povedená Krampus show v Žatci bude proti loňsku nejspíš ještě lepší! Organizátoři se rozhodli, pro velký zájem veřejnosti, změnit a prodloužit trať pochodu Krampusů na nám. Svobody. Konat se bude v neděli 4. prosince.

 • 26. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Slavnostní rozsvícení vánočního stromu s bohatým doprovodným programem chystají na neděli 27. listopadu v Klášterci nad Ohří. Začíná v 10.00 hodin bohoslužbou v kostele a žehnáním adventních věnců, následně pokračuje od 13.00 hodin na kláštereckém zámku a náměstí.

 • 24. listopad 2016

  Jirkov – Za chvíli jsou tady sice Vánoce, ale pokud nemáte dost dušičkového období a různých strašidelných akcí, můžete v sobotu 26. listopadu na jednu strašidelnou výpravu ještě vyrazit. Tentokrát do jirkovské věže.

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.

 • 16. listopad 2016

  Litoměřice - Litoměřická porodnice nově nabízí dva způsoby, kterými si mohou rodičky ulevit od porodních bolestí. Jde o již déle praktikovanou epidurální analgezii a nově také o podání entonoxu, někdy známého jako „rajský plyn“.

 • 14. listopad 2016

  ČR - V pondělí 14. listopadu 2016 nastal největší úplněk za posledních 68 let. Měsíc v úplňku dosáhne na obloze rekordního průměru a jasu - bude o 14 % větší ve svém průměru a o 30 % jasnější. Poslední takový měsíční superúplněk nastal 26. ledna 1948 a další takový nastane až 25. listopadu 2034. Poměrně velký superúplněk máme ale v paměti z roku 2011.

 • 14. listopad 2016

  Most – V Mostě se v pondělí 14. listopadu otevřel zrekonstruovaný Lidl. Řetězec ho nazývá prodejnou nové generace. Zákazníci si v novém obchodě budou moci užít komfortnější nakupování, zaměstnanci velkorysé zázemí. Novinkou je i wifi připojení zdarma nebo automat na kávu. Informuje o tom mluvčí společnosti Lidl Zuzana Holá.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×