Zprávy

Kauza týraných seniorů je po třech letech u konce, soud vyslechl sto dva svědků a rozhodl…

Reklama

Chomutov – Prosinec 2011, u chomutovského soudu začíná první hlavní líčení ve věci týraných seniorů. Hlavními obžalovanými jsou ředitelka stacionáře pro seniory Jaroslava Lochařová a vedoucí pečovatelka Šárka Hatašová. Po třech letech (a pár dnech) padly tresty, ředitelka půjde na čtyři léta do věznice s dozorem, pečovatelka dostala tři roky s dvouletou podmínkou. Paradoxem je, že jedna z odsouzených (Šárka Hatašová) vede už pět let seniorský Domov se zvláštním režimem (více čtěte zde).

soud111

„Hlavním strůjcem byla Lochařová"

„Obě ženy byly uznány vinnými zločinem týrání svěřené osoby podle § 198, odst. 1 a 2, písmeno c., d., Trestního zákoníku, to znamená, že týraly osobu, která byla v jejich péči, dělo se tak na nejméně dvou osobách a páchaly takový čin po delší dobu," vysvětluje soudkyně Lenka Chalupová a pokračuje, „obžalovaná Lochařová byla odsouzena k trestu odnětí svobody čtyř roků, zařazena do věznice s dozorem a dále jí byl uložen trest zákazu činnosti spočívající v zákazu výkonu práce v oblasti poskytování zdravotních a sociálních služeb na dobu pět roků. Obžalovaná Hatašová byla odsouzena k trestu odnětí svobody v trvání tří roků, který byl podmíněně odložen v trvání dvou roků."

Proti rozsudku se obě ženy i státní zástupce mohou do osmi dnů od doručení rozsudku odvolat.

Soudkyně také vzápětí vysvětlila, proč jsou mezi verdikty takové rozdíly. „Obžalovanou Lochařovou zhodnotil senát jako hlavního pachatele, obžalované Hatašové nepřitěžovala žádná ziskuchtivost, která byla naopak přiznána obžalované Lochařové," uvádí Chalupová.

Nové a nové důkazní materiály

Tři roky od prvního stání je opravdu dlouhá doba, kdo ale případ sledoval, ví, že to nebyla jednoduchá záležitost. Stále se objevovaly nové důkazní materiály a dost často se další jednání komplikovala například z důvodů zdravotních indispozic zúčastněných. Vyslechnutí velkého množství svědků také výsledný verdikt neurychlilo. „Nakonec jich bylo sto dva," říká soudkyně.

Dům hrůzy

Co všechno před soudem za tři roky padlo, nevymyslel by snad ani nejotrlejší filmový scénárista. Stacionář, ve kterém pobývali pacienti s Alzheimerovou chorobou, popisovali mnozí ze svědků jako Dům hrůzy. Všude byla cítit moč, pro pacienty nebylo k dispozici dostatečné množství plen, k jídlu jeden rohlík za den, absolutně a totálně špatná hygiena, to vše zde bylo údajně na denním pořádku. Lidé trpěli proleženinami, dehydratací, byli pohublí (až vychrtlí), mnozí z nich skončili na hospitalizaci v nemocnici. Obě ženy (Lochařová i Hatašová) u soudu svoji vinu po celou dobu popíraly.

Doporučené články

Sport

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Závodnice oddílu moderní gymnastky SC 80 Chomutov si ani mimo sezónu nedopřávají žádný zimní spánek. Po nadmíru úspěšném loňském roce, kdy v závodech pro jednotlivkyně vybojovaly 76 medailí a ve společných skladbách ještě přidaly dalších 36 cenných kovů, se do tréninků pustily hned 2. ledna. Za přísným tréninkovým režimem stojí nejen láska ke sportu, ale také změny pravidel v novém olympijském cyklu.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×