Zprávy

Náměstí oživí Tři králové. V knihovně zavzpomínají na Jiřinu Jiráskovou

Reklama

Kadaň – Se Třemi králi se mohou setkat lidé na začátku roku ve všech městech České republiky, ani Kadaň není výjimkou. Letos se mohou Kadaňané těšit na Mírovém náměstí na doprovodný program k této celorepublikové sbírce. Na kulturní podvečer se mohou těšit i návštěvníci knihovny, vzpomínat se bude na báječnou českou herečku Jiřinu Jiráskovou.

Tereza Gvoždiáková z Kulturního zařízení Kadaň uvedla k akci Tří králové setkání, že náměstí rozezní tříkrálové koledy, divadlo Navenek předvede klanění tří králů a ochutnat budou moci všichni příchozí tradiční starostenské svařené víno. „Staňte se i Vy součástí akce pro dobrou věc a navštivte nás na náměstí mezi 15. a 17. hodinou! Vstupné je zdarma," vyzvala Kadaňany Tereza Gvoždiáková.

Jiřina Jirásková. Zdroj: Kulturní zařízení Kadaň
Ten kdo by chtěl prožít kulturní podvečer pěkně v teple, může zavítat do kadaňské knihovny, kde zavzpomínají na báječnou herečku Jiřinu Jiráskovou. „Dalším z našich Večerů ve věži uděláme radost všem, kdo se smáli u Světáků a s dojetím sledovali osud hraběnky Anny Marie z Landsdorfu v Zámku v Čechách. Povídat se bude totiž o Jiřině Jiráskové, a to s její dlouholetou osobní asistentkou, Renátou Novotnou. Termín také není náhodný, beseda proběhne v předvečer výročí úmrtí oblíbené české herečky," uvedla Gvoždiáková.

Renáta Novotná na sebe řekla, že Jiřina Jirásková k jejímu životu neodmyslitelně patří a bude k němu patřit už navždy. „Poznaly jsme se v době, kdy jsem byla já vážně nemocná a ona na vrcholu své kariéry, když jsme se loučily, byla vážně nemocná zase ona. Můj život ovlivnila Jiřina Jirásková velmi zásadně a výrazně, je málo lidí, kteří by mě tak hluboce „poznamenali". Prožila jsem v blízkosti Jiřiny Jiráskové dvacet let, během té doby se můj prvotní bezbřehý obdiv přetavil v úctu a hlubokou náklonnost. Pracovala jsem jako její asistentka v Divadle na Vinohradech, o jejím herectví jsem napsala i diplomovou práci. Troufám si tvrdit, že jsem se, vzhledem k mému zájmu o vše, co dělala, stala ' odborníkem na Jiřinu Jiráskovou," doplnila Novotná.

Jiřina Jirásková si přála, aby diplomová práce Renáty vyšla, aby o její celoživotní, s nadšením a zápalem konané práci zůstalo nějaké ucelené svědectví. Vznikla tak nakonec kniha, která je doplněna o řadu rozhovorů a kromě herecké tvorby přibližuje i osobnost Jiřiny Jiráskové. Kniha se jmenuje Jiřina Jirásková – Hvězdou z vlastní vůle a v současné době je na pultech knihkupectví. Večer bude doprovázen i promítáním řady zajímavých fotografií a videí a čtením z vydané knihy. Akce odstartuje úderem sedmnácté hodiny vstupné je30 korun a zdarma pro všechny studenty ZŠ, SŠ a U3V.

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 25. únor 2017

  Ústecký kraj - Ústí nad Labem, Litoměřice a Děčín se v tomto pořadí staly v letošním roce nejpřívětivějšími městy pro podnikání. V rámci devátého ročníku stejnojmenného srovnávacího výzkumu Město pro byznys získaly nejvíc bodových ocenění. Ocenění převzali představitelé měst při setkání Svazu měst a obcí na krajském úřadu Ústeckého kraje.

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×