Zprávy

Náměstí oživí Tři králové. V knihovně zavzpomínají na Jiřinu Jiráskovou

Reklama

Kadaň – Se Třemi králi se mohou setkat lidé na začátku roku ve všech městech České republiky, ani Kadaň není výjimkou. Letos se mohou Kadaňané těšit na Mírovém náměstí na doprovodný program k této celorepublikové sbírce. Na kulturní podvečer se mohou těšit i návštěvníci knihovny, vzpomínat se bude na báječnou českou herečku Jiřinu Jiráskovou.

Tereza Gvoždiáková z Kulturního zařízení Kadaň uvedla k akci Tří králové setkání, že náměstí rozezní tříkrálové koledy, divadlo Navenek předvede klanění tří králů a ochutnat budou moci všichni příchozí tradiční starostenské svařené víno. „Staňte se i Vy součástí akce pro dobrou věc a navštivte nás na náměstí mezi 15. a 17. hodinou! Vstupné je zdarma," vyzvala Kadaňany Tereza Gvoždiáková.

Jiřina Jirásková. Zdroj: Kulturní zařízení Kadaň
Ten kdo by chtěl prožít kulturní podvečer pěkně v teple, může zavítat do kadaňské knihovny, kde zavzpomínají na báječnou herečku Jiřinu Jiráskovou. „Dalším z našich Večerů ve věži uděláme radost všem, kdo se smáli u Světáků a s dojetím sledovali osud hraběnky Anny Marie z Landsdorfu v Zámku v Čechách. Povídat se bude totiž o Jiřině Jiráskové, a to s její dlouholetou osobní asistentkou, Renátou Novotnou. Termín také není náhodný, beseda proběhne v předvečer výročí úmrtí oblíbené české herečky," uvedla Gvoždiáková.

Renáta Novotná na sebe řekla, že Jiřina Jirásková k jejímu životu neodmyslitelně patří a bude k němu patřit už navždy. „Poznaly jsme se v době, kdy jsem byla já vážně nemocná a ona na vrcholu své kariéry, když jsme se loučily, byla vážně nemocná zase ona. Můj život ovlivnila Jiřina Jirásková velmi zásadně a výrazně, je málo lidí, kteří by mě tak hluboce „poznamenali". Prožila jsem v blízkosti Jiřiny Jiráskové dvacet let, během té doby se můj prvotní bezbřehý obdiv přetavil v úctu a hlubokou náklonnost. Pracovala jsem jako její asistentka v Divadle na Vinohradech, o jejím herectví jsem napsala i diplomovou práci. Troufám si tvrdit, že jsem se, vzhledem k mému zájmu o vše, co dělala, stala ' odborníkem na Jiřinu Jiráskovou," doplnila Novotná.

Jiřina Jirásková si přála, aby diplomová práce Renáty vyšla, aby o její celoživotní, s nadšením a zápalem konané práci zůstalo nějaké ucelené svědectví. Vznikla tak nakonec kniha, která je doplněna o řadu rozhovorů a kromě herecké tvorby přibližuje i osobnost Jiřiny Jiráskové. Kniha se jmenuje Jiřina Jirásková – Hvězdou z vlastní vůle a v současné době je na pultech knihkupectví. Večer bude doprovázen i promítáním řady zajímavých fotografií a videí a čtením z vydané knihy. Akce odstartuje úderem sedmnácté hodiny vstupné je30 korun a zdarma pro všechny studenty ZŠ, SŠ a U3V.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 06. prosinec 2016

  Společně s objednaným stavebním materiálem dorazí kupujícímu také značné množství europalet. Nastává pak problém, co s nimi. V určitých případech je zpětně odkupuje dodavatel, ale dá se z nich vyrobit také řada nejrůznějších výrobků. Právě k druhému řešení se uchyluje většina lidí, protože převoz europalet do místa výkupny bývá problematický a náklady na převoz často převyšují jejich cenu.

 • 06. prosinec 2016

  Doba adventu je časem, kdy se setkáváme s přáteli nad sklenkou punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je i zútulňování domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zařídit, aby pro vás letošní gruntování před Vánocemi nebylo strašákem, ale spíš milou povinností? Přinášíme pět osvědčených tipů.

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×