Zprávy

Chomutov má schválené rozpočtové provizorium, město bude hospodařit s 1 345 492 000 korunami

Reklama

Chomutov - Rada města po projednání schválila rozpočtové provizorium, podle kterého bude město, a to než bude ustanovené nové zastupitelstvo po opakovaném hlasování ve volbách, v začátku roku 2015 hospodařit. „Naší povinností je pro občany zabezpečit standardní fungování města a jeho organizací jako jsou například školy, sociální služby, technické služby či dopravní obslužnost. Občan by tedy skutečnost, že rozpočet bude na začátku města fungovat jinak, neměl vůbec poznat," řekl primátor Jan Mareš.

radnice1012

Něco přes miliardu a čtvrt

V příštím roce bude město hospodařit (zatím) s vyrovnaným rozpočtem ve výši 1 345 492 000 korun. Radnice se dlouhodobě snaží mít vyrovnané nebo přebytkové rozpočty, proto není Chomutov už řadu let zadlužen. Novým zastupitelům pak bude jako rozpočet pro rok 2015 předložen stejný materiál, na kterém odbor ekonomiky pracoval již od srpna tohoto roku, a který by za standardních podmínek projednávali zastupitelé ještě letos.

Rozpočtové provizorium je zcela standardní nástroj, který nastává v situaci, kdy není schválen rozpočet jakékoliv veřejnoprávní instituce, tedy i obce a zaručuje téměř normální fungování města. „S návrhem rozpočtu se mohli občané seznámit ještě před projednáním v radě, neboť byl po dobu 15 dnů vyvěšený na úřední desce a navíc jsme uspořádali setkání pro veřejnost přímo s ekonomy města," řekl primátor města Jan Mareš.

Provizorium má své limity

Provizorní rozpočet bude mít samozřejmě výrazná omezení. V době rozpočtového provizoria se uskutečňují pouze nezbytně nutné výdaje pro zajištění běžného provozu a fungování města, nové investiční akce se tak zatím zahajovat nebudou. „Financovat lze pouze akce, které byly zahájeny v předchozím roce či akce, kde již vyplývá závazek z uzavřené smlouvy o dílo či podmínek poskytovatele dotací. V oblasti oprav a údržby budou financovány pouze opravy, které jsou havarijními stavy," vysvětluje ekonom města Jan Mareš.

Co se provozních výdajů týká, hrazeny pouze ty činnosti spojené s výkonem státní správy, vyplývající z uzavřených smluv, příspěvky na provoz příspěvkových organizací a nejnutnější výdaje na zajištění běžného provozu a také výdaje, které ukládají zákony. „V praxi to znamená, že každý výdaj bude posouzen z hlediska nezbytnosti jeho vynaložení, a pokud nebude nezbytně nutný, bude odložen do doby, než se ustanoví nové zastupitelstvo města, které schválí řádný rozpočet města," dodává primátor Mareš.

Grantová politika bude dočasně pozastavena

Omezení se dotknou i příspěvkových organizací města, které obdrží v době rozpočtového provizoria, pouze měsíčně jednu dvanáctinu plánovaných příspěvků města a budou mít zakázáno nakládat s fondy. V době rozpočtového provizoria nebudou poskytovány investiční dotace ani půjčky z rozpočtu města. Současně je pozastavena dotační a grantová politika. „Kluby, spolky a neziskové organizace by si však měly podle schválených zásad v řádných termínech o dotace požádat a doložit vyúčtování letošního roku. Uvolnění finančních prostředků pak bude provedeno po ustanovení nového zastupitelstva," popisuje ekonom Mareš.

Doporučené články

Sport

 • 28. listopad 2016

  Ústecký kraj - Jezdci závodů do vrchu se letos naposledy setkali. V sobotu 26. listopadu proběhlo v mostecké Carbonia aréně vyhlášení sezony Triola Cup 2016. Jezdci měli ještě naposledy možnost změřit své schopnosti za volantem, tentokrát na motokárách.

 • 26. listopad 2016

  Most - Volné jízdy vlastním vozem po závodním okruhu mosteckého autodromu pro veřejnost The Most Winter Challenge pokračují dvěma termíny v prosinci.

 • 24. listopad 2016

  Chomutov - Hlavní cíl letošní zimní sezony – splnění limitu na seniorské mistrovství světa – se Tomášovi Frantovi nakonec podařilo splnit. V rakouském Grazu zaplaval 200 metrů znak za 1:53,69 a splnil dokonce ten přísnější limit, který mu zajišťuje letenku do kanadského Windsoru na mistrovství světa. Na to se vydá společně se stálicí české výpravy Simonou Baumrtovou, která úspěšně otestovala formu na Českém poháru v Brně.

Kauzy a témata

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.

 • 16. listopad 2016

  Litoměřice - Litoměřická porodnice nově nabízí dva způsoby, kterými si mohou rodičky ulevit od porodních bolestí. Jde o již déle praktikovanou epidurální analgezii a nově také o podání entonoxu, někdy známého jako „rajský plyn“.

 • 14. listopad 2016

  ČR - V pondělí 14. listopadu 2016 nastal největší úplněk za posledních 68 let. Měsíc v úplňku dosáhne na obloze rekordního průměru a jasu - bude o 14 % větší ve svém průměru a o 30 % jasnější. Poslední takový měsíční superúplněk nastal 26. ledna 1948 a další takový nastane až 25. listopadu 2034. Poměrně velký superúplněk máme ale v paměti z roku 2011.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×