Zprávy

Chomutov má schválené rozpočtové provizorium, město bude hospodařit s 1 345 492 000 korunami

Reklama

Chomutov - Rada města po projednání schválila rozpočtové provizorium, podle kterého bude město, a to než bude ustanovené nové zastupitelstvo po opakovaném hlasování ve volbách, v začátku roku 2015 hospodařit. „Naší povinností je pro občany zabezpečit standardní fungování města a jeho organizací jako jsou například školy, sociální služby, technické služby či dopravní obslužnost. Občan by tedy skutečnost, že rozpočet bude na začátku města fungovat jinak, neměl vůbec poznat," řekl primátor Jan Mareš.

radnice1012

Něco přes miliardu a čtvrt

V příštím roce bude město hospodařit (zatím) s vyrovnaným rozpočtem ve výši 1 345 492 000 korun. Radnice se dlouhodobě snaží mít vyrovnané nebo přebytkové rozpočty, proto není Chomutov už řadu let zadlužen. Novým zastupitelům pak bude jako rozpočet pro rok 2015 předložen stejný materiál, na kterém odbor ekonomiky pracoval již od srpna tohoto roku, a který by za standardních podmínek projednávali zastupitelé ještě letos.

Rozpočtové provizorium je zcela standardní nástroj, který nastává v situaci, kdy není schválen rozpočet jakékoliv veřejnoprávní instituce, tedy i obce a zaručuje téměř normální fungování města. „S návrhem rozpočtu se mohli občané seznámit ještě před projednáním v radě, neboť byl po dobu 15 dnů vyvěšený na úřední desce a navíc jsme uspořádali setkání pro veřejnost přímo s ekonomy města," řekl primátor města Jan Mareš.

Provizorium má své limity

Provizorní rozpočet bude mít samozřejmě výrazná omezení. V době rozpočtového provizoria se uskutečňují pouze nezbytně nutné výdaje pro zajištění běžného provozu a fungování města, nové investiční akce se tak zatím zahajovat nebudou. „Financovat lze pouze akce, které byly zahájeny v předchozím roce či akce, kde již vyplývá závazek z uzavřené smlouvy o dílo či podmínek poskytovatele dotací. V oblasti oprav a údržby budou financovány pouze opravy, které jsou havarijními stavy," vysvětluje ekonom města Jan Mareš.

Co se provozních výdajů týká, hrazeny pouze ty činnosti spojené s výkonem státní správy, vyplývající z uzavřených smluv, příspěvky na provoz příspěvkových organizací a nejnutnější výdaje na zajištění běžného provozu a také výdaje, které ukládají zákony. „V praxi to znamená, že každý výdaj bude posouzen z hlediska nezbytnosti jeho vynaložení, a pokud nebude nezbytně nutný, bude odložen do doby, než se ustanoví nové zastupitelstvo města, které schválí řádný rozpočet města," dodává primátor Mareš.

Grantová politika bude dočasně pozastavena

Omezení se dotknou i příspěvkových organizací města, které obdrží v době rozpočtového provizoria, pouze měsíčně jednu dvanáctinu plánovaných příspěvků města a budou mít zakázáno nakládat s fondy. V době rozpočtového provizoria nebudou poskytovány investiční dotace ani půjčky z rozpočtu města. Současně je pozastavena dotační a grantová politika. „Kluby, spolky a neziskové organizace by si však měly podle schválených zásad v řádných termínech o dotace požádat a doložit vyúčtování letošního roku. Uvolnění finančních prostředků pak bude provedeno po ustanovení nového zastupitelstva," popisuje ekonom Mareš.

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×