Zprávy

Kadaň, Londýn, Buenos Aires… V těchto městech se uskuteční pochod proti dětskému otroctví

Reklama

Kadaň – Kadaňští vyslyšeli výzvu čerstvých nositelů Nobelovy ceny míru a spolu s Londýnem, Novým Dillí nebo Buenos Aires se zapojí do celosvětové kampaně End Child Slavery Week. Jak? Zhruba kilometrovým pochodem s jasným poselstvím, upozornit na 5,5 milionů zotročených či nedobrovolně pracujících dětí.

pochod1911

Zatímco ve zmíněných světových metropolích vyrazí lidé do ulic až v sobotu, v Kadani se organizátoři rozhodli pro pochod už ve čtvrtek 20. listopadu (tento den si připomínáme 25. výročí Úmluvy o právech dítěte). Půjde se s lampiony, které budou symbolizovat světlo naděje.

„Svět asi nezměníme, svůj postoj můžeme"

„Spojíme poselství pochodu s obohacením smyslu místní křížové cesty, která vede od radnice k františkánskému klášteru. Rádi bychom si připomněli, že žijeme v době, která se v počtu otroků vyrovná 18. století, kdy podle učebnic obchod s nevolníky kvetl," říká jeden z organizátorů pochodu, místostarosta Kadaně Jan Losenický. „Málokdo si uvědomuje, že svět vyrobí na kusy více zbraní než hraček, nebo že děti v Indii, Afghanistánu, ale třeba i v Rusku jsou nuceny vyrábět pro trh věci, na které samy ve svém životě nikdy nedosáhnou. Svět asi nezměníme, ale můžeme změnit vlastní postoj a uvědomit o tom okolí," dodává ještě Losenický.

Kdy a odkud se půjde?

Vyrážet se bude v 17.00 od sloupu Nejsvětější Trojice na Mírovém náměstí. „S sebou si vy i vaše ratolesti určitě vezměte lampiony, aby naše procesí a myšlenka, kterou chceme podpořit, byly vidět hodně zdálky!" říká Tereza Gvoždiaková, která za Kulturní zařízení převzala organizaci pochodu.

Samotnou cestou ale akce nekončí. V 18 hodin bude v bývalé klášterní knihovně promítnut krátký film z dánsko-afghánské koprodukce „Farídulláh má dnes volno". Jde o příběh jedenáctiletého afghánského chlapce, který splácí peníze potřebné na živobytí pro celou jeho rodinou prací v cihelně.

Nobelova cena míru 2014

Malala Júsufzaiová, 17 let, Pákistán

Malala se stala nejmladší nositelkou Nobelovy ceny. I přes své mládí se angažuje v podpoře vzdělávání dívek v Pákistánu, za což se dostala do nemilosti Talibanu. Před dvěma lety byla velmi vážně zraněna, radikálové ji v autobuse střelili do krku a hlavy.

Kailáš Satjárthí, 60 let, Indie

Boji za dětská práva se věnuje tři desítky let. Svojí prací se zasloužil o udržení odkazu Mahátma Gándhího, během své činnosti přispěl k přijetí několika světových dohod o právech dětí.

pochoda1911

Doporučené články

Sport

 • 28. listopad 2016

  Ústecký kraj - Jezdci závodů do vrchu se letos naposledy setkali. V sobotu 26. listopadu proběhlo v mostecké Carbonia aréně vyhlášení sezony Triola Cup 2016. Jezdci měli ještě naposledy možnost změřit své schopnosti za volantem, tentokrát na motokárách.

 • 26. listopad 2016

  Most - Volné jízdy vlastním vozem po závodním okruhu mosteckého autodromu pro veřejnost The Most Winter Challenge pokračují dvěma termíny v prosinci.

 • 24. listopad 2016

  Chomutov - Hlavní cíl letošní zimní sezony – splnění limitu na seniorské mistrovství světa – se Tomášovi Frantovi nakonec podařilo splnit. V rakouském Grazu zaplaval 200 metrů znak za 1:53,69 a splnil dokonce ten přísnější limit, který mu zajišťuje letenku do kanadského Windsoru na mistrovství světa. Na to se vydá společně se stálicí české výpravy Simonou Baumrtovou, která úspěšně otestovala formu na Českém poháru v Brně.

Kauzy a témata

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.

 • 16. listopad 2016

  Litoměřice - Litoměřická porodnice nově nabízí dva způsoby, kterými si mohou rodičky ulevit od porodních bolestí. Jde o již déle praktikovanou epidurální analgezii a nově také o podání entonoxu, někdy známého jako „rajský plyn“.

 • 14. listopad 2016

  ČR - V pondělí 14. listopadu 2016 nastal největší úplněk za posledních 68 let. Měsíc v úplňku dosáhne na obloze rekordního průměru a jasu - bude o 14 % větší ve svém průměru a o 30 % jasnější. Poslední takový měsíční superúplněk nastal 26. ledna 1948 a další takový nastane až 25. listopadu 2034. Poměrně velký superúplněk máme ale v paměti z roku 2011.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×