Zprávy

Kadaň, Londýn, Buenos Aires… V těchto městech se uskuteční pochod proti dětskému otroctví

Reklama

Kadaň – Kadaňští vyslyšeli výzvu čerstvých nositelů Nobelovy ceny míru a spolu s Londýnem, Novým Dillí nebo Buenos Aires se zapojí do celosvětové kampaně End Child Slavery Week. Jak? Zhruba kilometrovým pochodem s jasným poselstvím, upozornit na 5,5 milionů zotročených či nedobrovolně pracujících dětí.

pochod1911

Zatímco ve zmíněných světových metropolích vyrazí lidé do ulic až v sobotu, v Kadani se organizátoři rozhodli pro pochod už ve čtvrtek 20. listopadu (tento den si připomínáme 25. výročí Úmluvy o právech dítěte). Půjde se s lampiony, které budou symbolizovat světlo naděje.

„Svět asi nezměníme, svůj postoj můžeme"

„Spojíme poselství pochodu s obohacením smyslu místní křížové cesty, která vede od radnice k františkánskému klášteru. Rádi bychom si připomněli, že žijeme v době, která se v počtu otroků vyrovná 18. století, kdy podle učebnic obchod s nevolníky kvetl," říká jeden z organizátorů pochodu, místostarosta Kadaně Jan Losenický. „Málokdo si uvědomuje, že svět vyrobí na kusy více zbraní než hraček, nebo že děti v Indii, Afghanistánu, ale třeba i v Rusku jsou nuceny vyrábět pro trh věci, na které samy ve svém životě nikdy nedosáhnou. Svět asi nezměníme, ale můžeme změnit vlastní postoj a uvědomit o tom okolí," dodává ještě Losenický.

Kdy a odkud se půjde?

Vyrážet se bude v 17.00 od sloupu Nejsvětější Trojice na Mírovém náměstí. „S sebou si vy i vaše ratolesti určitě vezměte lampiony, aby naše procesí a myšlenka, kterou chceme podpořit, byly vidět hodně zdálky!" říká Tereza Gvoždiaková, která za Kulturní zařízení převzala organizaci pochodu.

Samotnou cestou ale akce nekončí. V 18 hodin bude v bývalé klášterní knihovně promítnut krátký film z dánsko-afghánské koprodukce „Farídulláh má dnes volno". Jde o příběh jedenáctiletého afghánského chlapce, který splácí peníze potřebné na živobytí pro celou jeho rodinou prací v cihelně.

Nobelova cena míru 2014

Malala Júsufzaiová, 17 let, Pákistán

Malala se stala nejmladší nositelkou Nobelovy ceny. I přes své mládí se angažuje v podpoře vzdělávání dívek v Pákistánu, za což se dostala do nemilosti Talibanu. Před dvěma lety byla velmi vážně zraněna, radikálové ji v autobuse střelili do krku a hlavy.

Kailáš Satjárthí, 60 let, Indie

Boji za dětská práva se věnuje tři desítky let. Svojí prací se zasloužil o udržení odkazu Mahátma Gándhího, během své činnosti přispěl k přijetí několika světových dohod o právech dětí.

pochoda1911

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×