Zprávy

Tragický kruh se uzavřel: „Měděnecká žhářka“ je po smrti, svůj život ukončil René Lízna sebevraždou

Reklama

Měděnec; Brno – Před třiceti lety škrtla tehdy šestnáctiletá Romka Eva Kováčová sirkou a vypálila Ústav sociální péče v Měděnci. Následky jejího počínání byly katastrofální, 26 chovanek našlo v plamenech svoji smrt (psali jsme zde). Po pár letech prošla Eva velkým přerodem a stala se mužem, René Líznou. Ten v červenci svůj život ukončil skokem pod vlak. Po třech desetiletích se tak tragický kruh definitivně uzavírá.

sebevrah711Velká změna

Nevyzpytatelná a nezvladatelná dívka neměla v životě na růžích ustláno. Od dětství procházela všemožnými ústavy, až skončila v Měděnci. Po noční tragédii z 1. na 2. listopadu 1984 byla odsouzena k pěti letům vězení. Z toho nakonec kvůli svému špatnému chování vyšla až v roce 1993. Pár let nato přichází velká životní změna, z Evy se stává ve všech směrech muž. Od této chvíle má v občance napsáno René Lízna.

Pacient z léčebny utíká

Změna pohlaví ale změnu osobnosti nepřinesla. Po pár letech a dalších průšvizích je René znovu poslán za mříže, soudní znalci z oboru psychiatrie ale doporučují léčebnu. Tak se i stalo, z té ovšem Lízna utíká. V červenci tohoto roku po něm policie vyhlašuje celostátní pátrání. Na konci téhož měsíce je v Brně pod koly vlaku nalezen muž, podle našich informací se s velkou pravděpodobností jedná o hledaného pacienta Líznu.

Zcela a stoprocentně přesnou totožnost zatím policie nepotvrzuje. Čeká se na výsledky testů DNA. „Případ zatím není uzavřen. Nyní mohu uvést pouze tolik, že policie prošetřuje sebevraždu šestačtyřicetiletého muže, k události došlo 26. července na železniční trati mezi brněnskými městskými částmi Černovice a Židenice," říká pro e-chomutovsko brněnská policejní mluvčí Andrea Straková.

Podle dalších slov policie byla samotná identifikace těla velmi obtížná, a to jednak z důvodu charakteru neštěstí, ale také proto, že u mrtvého těla byl zjištěn chirurgický zásah změny pohlaví. To vše dohromady situaci značně komplikovalo. Na přímý dotaz, zda se skutečně jedná o Reného Líznu, policistka neuvádí jasnou odpověď. „Vzhledem k ochraně osobních údajů a stále probíhajícímu vyšetřování nemůžeme sdělit bližší informace," odpovídá Straková.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

 • 06. prosinec 2016

  Ústí nad Labem – Provozovatel letecké záchranky v Ústí nad Labem se bude vybírat znovu. Ministerstvo zdravotnictví zrušilo výsledky tendru. Nabídky posoudí nová komise, kterou odsouhlasila vláda.

 • 06. prosinec 2016

  Havraň – V testovacím provozu je zatím závod společnosti Yankee Candle v průmyslové zóně Joseph u Mostu. Čeká se na povolení zkušebního provozu, a teprve poté bude možno začít s ostrou výrobou. Společnost přesto u příležitosti slavnostního otevření nové továrny dovolila novinářům nafotit část provozu. Ne vše ale mohla media zaznamenat.

 • 03. prosinec 2016

  Chomutov - K poslednímu listopadovému dni přijala záchranná stanice v chomutovském zooparku již 308 zvířat. Nejčastěji to byli holubi, ježci, poštolky a rorýsi, ale i bobr nebo zajímavý zpěvný pták králíček ohnivý.

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 06. prosinec 2016

  Společně s objednaným stavebním materiálem dorazí kupujícímu také značné množství europalet. Nastává pak problém, co s nimi. V určitých případech je zpětně odkupuje dodavatel, ale dá se z nich vyrobit také řada nejrůznějších výrobků. Právě k druhému řešení se uchyluje většina lidí, protože převoz europalet do místa výkupny bývá problematický a náklady na převoz často převyšují jejich cenu.

 • 06. prosinec 2016

  Doba adventu je časem, kdy se setkáváme s přáteli nad sklenkou punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je i zútulňování domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zařídit, aby pro vás letošní gruntování před Vánocemi nebylo strašákem, ale spíš milou povinností? Přinášíme pět osvědčených tipů.

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×