Zprávy

Tragický kruh se uzavřel: „Měděnecká žhářka“ je po smrti, svůj život ukončil René Lízna sebevraždou

Reklama

Měděnec; Brno – Před třiceti lety škrtla tehdy šestnáctiletá Romka Eva Kováčová sirkou a vypálila Ústav sociální péče v Měděnci. Následky jejího počínání byly katastrofální, 26 chovanek našlo v plamenech svoji smrt (psali jsme zde). Po pár letech prošla Eva velkým přerodem a stala se mužem, René Líznou. Ten v červenci svůj život ukončil skokem pod vlak. Po třech desetiletích se tak tragický kruh definitivně uzavírá.

sebevrah711Velká změna

Nevyzpytatelná a nezvladatelná dívka neměla v životě na růžích ustláno. Od dětství procházela všemožnými ústavy, až skončila v Měděnci. Po noční tragédii z 1. na 2. listopadu 1984 byla odsouzena k pěti letům vězení. Z toho nakonec kvůli svému špatnému chování vyšla až v roce 1993. Pár let nato přichází velká životní změna, z Evy se stává ve všech směrech muž. Od této chvíle má v občance napsáno René Lízna.

Pacient z léčebny utíká

Změna pohlaví ale změnu osobnosti nepřinesla. Po pár letech a dalších průšvizích je René znovu poslán za mříže, soudní znalci z oboru psychiatrie ale doporučují léčebnu. Tak se i stalo, z té ovšem Lízna utíká. V červenci tohoto roku po něm policie vyhlašuje celostátní pátrání. Na konci téhož měsíce je v Brně pod koly vlaku nalezen muž, podle našich informací se s velkou pravděpodobností jedná o hledaného pacienta Líznu.

Zcela a stoprocentně přesnou totožnost zatím policie nepotvrzuje. Čeká se na výsledky testů DNA. „Případ zatím není uzavřen. Nyní mohu uvést pouze tolik, že policie prošetřuje sebevraždu šestačtyřicetiletého muže, k události došlo 26. července na železniční trati mezi brněnskými městskými částmi Černovice a Židenice," říká pro e-chomutovsko brněnská policejní mluvčí Andrea Straková.

Podle dalších slov policie byla samotná identifikace těla velmi obtížná, a to jednak z důvodu charakteru neštěstí, ale také proto, že u mrtvého těla byl zjištěn chirurgický zásah změny pohlaví. To vše dohromady situaci značně komplikovalo. Na přímý dotaz, zda se skutečně jedná o Reného Líznu, policistka neuvádí jasnou odpověď. „Vzhledem k ochraně osobních údajů a stále probíhajícímu vyšetřování nemůžeme sdělit bližší informace," odpovídá Straková.

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×