Zprávy

Tragický kruh se uzavřel: „Měděnecká žhářka“ je po smrti, svůj život ukončil René Lízna sebevraždou

Reklama

Měděnec; Brno – Před třiceti lety škrtla tehdy šestnáctiletá Romka Eva Kováčová sirkou a vypálila Ústav sociální péče v Měděnci. Následky jejího počínání byly katastrofální, 26 chovanek našlo v plamenech svoji smrt (psali jsme zde). Po pár letech prošla Eva velkým přerodem a stala se mužem, René Líznou. Ten v červenci svůj život ukončil skokem pod vlak. Po třech desetiletích se tak tragický kruh definitivně uzavírá.

sebevrah711Velká změna

Nevyzpytatelná a nezvladatelná dívka neměla v životě na růžích ustláno. Od dětství procházela všemožnými ústavy, až skončila v Měděnci. Po noční tragédii z 1. na 2. listopadu 1984 byla odsouzena k pěti letům vězení. Z toho nakonec kvůli svému špatnému chování vyšla až v roce 1993. Pár let nato přichází velká životní změna, z Evy se stává ve všech směrech muž. Od této chvíle má v občance napsáno René Lízna.

Pacient z léčebny utíká

Změna pohlaví ale změnu osobnosti nepřinesla. Po pár letech a dalších průšvizích je René znovu poslán za mříže, soudní znalci z oboru psychiatrie ale doporučují léčebnu. Tak se i stalo, z té ovšem Lízna utíká. V červenci tohoto roku po něm policie vyhlašuje celostátní pátrání. Na konci téhož měsíce je v Brně pod koly vlaku nalezen muž, podle našich informací se s velkou pravděpodobností jedná o hledaného pacienta Líznu.

Zcela a stoprocentně přesnou totožnost zatím policie nepotvrzuje. Čeká se na výsledky testů DNA. „Případ zatím není uzavřen. Nyní mohu uvést pouze tolik, že policie prošetřuje sebevraždu šestačtyřicetiletého muže, k události došlo 26. července na železniční trati mezi brněnskými městskými částmi Černovice a Židenice," říká pro e-chomutovsko brněnská policejní mluvčí Andrea Straková.

Podle dalších slov policie byla samotná identifikace těla velmi obtížná, a to jednak z důvodu charakteru neštěstí, ale také proto, že u mrtvého těla byl zjištěn chirurgický zásah změny pohlaví. To vše dohromady situaci značně komplikovalo. Na přímý dotaz, zda se skutečně jedná o Reného Líznu, policistka neuvádí jasnou odpověď. „Vzhledem k ochraně osobních údajů a stále probíhajícímu vyšetřování nemůžeme sdělit bližší informace," odpovídá Straková.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×