Zprávy

Královská Kadaň se od dnešního dne pyšní vlastním orlojem, jde o poctu slavnému rodákovi

Reklama

Kadaň – Je krátce před jednou hodinou odpolední a kadaňské Nábřeží Maxipsa Fíka plní desítky lidí. Shromažďují se u pod bílou plachtou ukrytého díla, zvědavě očekávajíc věci následující. Úderem jedné si bere slovo starosta města Kadaně Jiří Kulhánek a představuje projekt. Po něm dostává mikrofon uznávaný historik Petr Hlaváček a autor zatím zahaleného skvostu, umělecký kovář Karel Meloun. Pak to přichází... Potáhnutí za červenou stuhu, bílý závoj padá a královské město Kadaň se od tohoto okamžiku pyšní vlastním orlojem.

orloj610

„Orloj podtrhuje historický ráz města"

Úžasné dílo nestojí v Kadani náhodou. Je poctou slavnému rodákovi, středověkému hodináři Mikulášovi z Kadaně, který v roce 1410 sestrojil orloj z nejslavnějších, pražský, na Staroměstském náměstí. "Jsme rádi, že se tento projekt podařilo dotáhnout do zdařilého konce. Orloj jako by podtrhoval historický ráz našeho města," usmívá se starosta.

„Byl to originální nápad"orlojb610

Na stavbu či dílo, které by zkrášlilo zmíněné Nábřeží, vyhlásilo kdysi město veřejnou soutěž. V té se nakonec sešla šestice návrhů, z nichž byl vybrán orloj kláštereckého umělce. „Má to vztah k historii a určitou vazbu na Kadaň. Navíc to byl opravdu originální nápad," vzpomíná Kulhánek.

Celé to vyšlo na milion

Replika „hodin" vznikala půl roku, předtím ale Karel Meloun tvořil rok a půl její menší podobu (i ta dnes byla k vidění). Za jeho výtvor zaplatilo město něco málo přes jeden milion korun. „Mikuláš z Kadaně dostal kdysi za orloj dva měšťanské domy a doživotní rentu, já to budu mít na poplacení daní," odtušil při odhalování šikovný kovář.

orloja610

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 10. prosinec 2016

  Ústecký kraj – Používáte je při rozsvěcení stromečku, vánoční výzdoby za oknem i na balkoně... Ale ne vždy to musí dopadnout dobře. „Nevhodně používané prodlužovací kabely pro vánoční osvětlení mohou způsobit požár,“ upozorňují hasiči.

 • 06. prosinec 2016

  Společně s objednaným stavebním materiálem dorazí kupujícímu také značné množství europalet. Nastává pak problém, co s nimi. V určitých případech je zpětně odkupuje dodavatel, ale dá se z nich vyrobit také řada nejrůznějších výrobků. Právě k druhému řešení se uchyluje většina lidí, protože převoz europalet do místa výkupny bývá problematický a náklady na převoz často převyšují jejich cenu.

 • 06. prosinec 2016

  Doba adventu je časem, kdy se setkáváme s přáteli nad sklenkou punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je i zútulňování domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zařídit, aby pro vás letošní gruntování před Vánocemi nebylo strašákem, ale spíš milou povinností? Přinášíme pět osvědčených tipů.

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×