Zprávy

Královská Kadaň se od dnešního dne pyšní vlastním orlojem, jde o poctu slavnému rodákovi

Reklama

Kadaň – Je krátce před jednou hodinou odpolední a kadaňské Nábřeží Maxipsa Fíka plní desítky lidí. Shromažďují se u pod bílou plachtou ukrytého díla, zvědavě očekávajíc věci následující. Úderem jedné si bere slovo starosta města Kadaně Jiří Kulhánek a představuje projekt. Po něm dostává mikrofon uznávaný historik Petr Hlaváček a autor zatím zahaleného skvostu, umělecký kovář Karel Meloun. Pak to přichází... Potáhnutí za červenou stuhu, bílý závoj padá a královské město Kadaň se od tohoto okamžiku pyšní vlastním orlojem.

orloj610

„Orloj podtrhuje historický ráz města"

Úžasné dílo nestojí v Kadani náhodou. Je poctou slavnému rodákovi, středověkému hodináři Mikulášovi z Kadaně, který v roce 1410 sestrojil orloj z nejslavnějších, pražský, na Staroměstském náměstí. "Jsme rádi, že se tento projekt podařilo dotáhnout do zdařilého konce. Orloj jako by podtrhoval historický ráz našeho města," usmívá se starosta.

„Byl to originální nápad"orlojb610

Na stavbu či dílo, které by zkrášlilo zmíněné Nábřeží, vyhlásilo kdysi město veřejnou soutěž. V té se nakonec sešla šestice návrhů, z nichž byl vybrán orloj kláštereckého umělce. „Má to vztah k historii a určitou vazbu na Kadaň. Navíc to byl opravdu originální nápad," vzpomíná Kulhánek.

Celé to vyšlo na milion

Replika „hodin" vznikala půl roku, předtím ale Karel Meloun tvořil rok a půl její menší podobu (i ta dnes byla k vidění). Za jeho výtvor zaplatilo město něco málo přes jeden milion korun. „Mikuláš z Kadaně dostal kdysi za orloj dva měšťanské domy a doživotní rentu, já to budu mít na poplacení daní," odtušil při odhalování šikovný kovář.

orloja610

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×