Zprávy

Královská Kadaň se od dnešního dne pyšní vlastním orlojem, jde o poctu slavnému rodákovi

Reklama

Kadaň – Je krátce před jednou hodinou odpolední a kadaňské Nábřeží Maxipsa Fíka plní desítky lidí. Shromažďují se u pod bílou plachtou ukrytého díla, zvědavě očekávajíc věci následující. Úderem jedné si bere slovo starosta města Kadaně Jiří Kulhánek a představuje projekt. Po něm dostává mikrofon uznávaný historik Petr Hlaváček a autor zatím zahaleného skvostu, umělecký kovář Karel Meloun. Pak to přichází... Potáhnutí za červenou stuhu, bílý závoj padá a královské město Kadaň se od tohoto okamžiku pyšní vlastním orlojem.

orloj610

„Orloj podtrhuje historický ráz města"

Úžasné dílo nestojí v Kadani náhodou. Je poctou slavnému rodákovi, středověkému hodináři Mikulášovi z Kadaně, který v roce 1410 sestrojil orloj z nejslavnějších, pražský, na Staroměstském náměstí. "Jsme rádi, že se tento projekt podařilo dotáhnout do zdařilého konce. Orloj jako by podtrhoval historický ráz našeho města," usmívá se starosta.

„Byl to originální nápad"orlojb610

Na stavbu či dílo, které by zkrášlilo zmíněné Nábřeží, vyhlásilo kdysi město veřejnou soutěž. V té se nakonec sešla šestice návrhů, z nichž byl vybrán orloj kláštereckého umělce. „Má to vztah k historii a určitou vazbu na Kadaň. Navíc to byl opravdu originální nápad," vzpomíná Kulhánek.

Celé to vyšlo na milion

Replika „hodin" vznikala půl roku, předtím ale Karel Meloun tvořil rok a půl její menší podobu (i ta dnes byla k vidění). Za jeho výtvor zaplatilo město něco málo přes jeden milion korun. „Mikuláš z Kadaně dostal kdysi za orloj dva měšťanské domy a doživotní rentu, já to budu mít na poplacení daní," odtušil při odhalování šikovný kovář.

orloja610

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

 • 16. leden 2017

  Ústí nad Labem - Po pohřešované Míše Patricii Muzikářové policisté stále intenzivně pátrají. Naposledy o ztracené dívce informovali v pondělí před dvanáctou hodinou.

 • 12. leden 2017

  Ústí nad Labem - Policisté vyhlásili pátrání po dvanáctileté Michaele Patricii Muzikářové z Ústí nad Labem. V noci o tom informovali novináře. Dívka nedorazila do školy, nelze se jí dovolat.

 • 11. leden 2017

  Krušné hory - Fotopasti v Krušných horách zachytily psovitou šelmu, s největší pravděpodobností vlka. Hnutí DUHA Olomouc s dobrovolníky Vlčích hlídek a partnery ze státní ochrany přírody hledá od loňského podzimu v širší oblasti Krušných hor důkazy o přítomnosti velkých šelem, zejména vlka obecného a rysa ostrovida. Ochránci přírody nyní zveřejnili první záběry.

Co se chystá

 • 16. leden 2017

  Chomutov - Sníh se sype ze všech stran, v kamnech praská oheň, na stole voní čaj, křížaly a teplý perník. Babička dopočítá oka na pletení, přehlédne děti kolem stolu a začíná vyprávět. I když to vypadá jako výlet do díla českých klasiků, jedná se o žhavou současnost.

 • 09. leden 2017

  Kadaň – Kadaňská knihovna slaví! V úterý 10. ledna uplyne přesně 70 let od jejího založení.

 • 05. leden 2017

  Kadaň – Do Kadaně dorazí v pátek 6. ledna Tři králové. Udělejte dobrý skutek a přispějte v rámci největší dobrovolnické akce v Čechách do Tříkrálové sbírky. Na Mírovém náměstí bude celé odpoledne doprovodný program.

 • 05. leden 2017

  Chomutov – Do Chomutova přijedou v pátek 6. ledna po roce opět Tři králové. Tradičně budou s celou svojí družinou vyjíždět z Podkrušnohorského zooparku.

 • 03. leden 2017

  Most - Manželství je instituce, která tvoří legislativní základ rodiny. Vzniku manželství předchází svatební obřad. Ten může proběhnout velmi jednoduše, třeba jen ve čtyřech na patřičném úřadě, nebo to může být významná událost. Pokud jste pro druhou variantu, bude dobré být na ni připraven. Na trapasy se sice jen tak nezapomíná, ale mnohem příjemnější bude vzpomínat na báječný svatební den. Jak si Den D dobře zorganizovat vám pomůže akce, která se již tradičně koná na mosteckém Benediktu.

Tipy na výlet

Zajímavosti


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×