Zprávy

VIDEO: Česko má první námořní přístav. Duchcovská marína stojí na břehu budoucího moře mezi Teplicemi a Kadaní

Reklama

Duchcov - Česko má opět blíž k vlastnímu vnitrozemskému moři. V neděli odpoledne se na Liptické vyhlídce u Duchcova oficiálně otevřel námořní přístav Duchcovská marína. Unikátní stavbu má na svědomí sdružení Moře klidu.

Slavnostní zahájení provozu Duchcovské maríny. Foto: Oldřich Hájek

Takzvané Klidomoří se má za sto let rozprostírat ve své nejrozsáhlejší variantě od Teplic až po Kadaň, slaná voda by tam měla proudit potrubím z Baltského moře. Co je vlastně Moře klidu zač? „Jedná se o úvahy nad rekultivací uhelných lomů, které vznikly povrchovou těžbou. Řešení je naprosto jasné: Zaplnit je mořskou vodou, vytvořit umělou mořskou plochu,“ říká předseda sdružení Radim Neuvirt.

Duchcovská marína potom bude stát na pomyslném břehu moře. Městečko poblíž Teplic tak drží nyní český primát. „Duchcov je prvním českým městem, které leží na možném mořském pobřeží. Myslím, že je to úžasný nápad, který nadchl spoustu lidí,“ uvádí starostka Duchcova Jitka Bártová. Jde podle ní i o perfektní propagaci rekultivační činnosti za nízkou cenu.

Projekt Duchcovské maríny je druhým v pořadí. Prvním byl takzvaný maják u Strupčic. Jde o dřevěnou rozhlednu nad uhelným lomem Vršanské uhelné na Mostecku a Chomutovsku. A nebude nejspíš poslední. V Bílině chystá sdružení stavbu lodi.

S těžaři nemá Moře klidu žádný problém. Jak říkají členové sdružení, je v jejich zájmu, aby se v kraji těžilo víc, hlouběji a rychleji. Je české moře recesí, nebo má reálnou šanci stát se skutečností? Odpověď si dejte sami.

Zajímá vás víc? Stránky sdružení najdete na této adrese.

VIDEOREPORTÁŽ

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 06. prosinec 2016

  Společně s objednaným stavebním materiálem dorazí kupujícímu také značné množství europalet. Nastává pak problém, co s nimi. V určitých případech je zpětně odkupuje dodavatel, ale dá se z nich vyrobit také řada nejrůznějších výrobků. Právě k druhému řešení se uchyluje většina lidí, protože převoz europalet do místa výkupny bývá problematický a náklady na převoz často převyšují jejich cenu.

 • 06. prosinec 2016

  Doba adventu je časem, kdy se setkáváme s přáteli nad sklenkou punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je i zútulňování domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zařídit, aby pro vás letošní gruntování před Vánocemi nebylo strašákem, ale spíš milou povinností? Přinášíme pět osvědčených tipů.

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×