Zprávy

VIDEO: Česko má první námořní přístav. Duchcovská marína stojí na břehu budoucího moře mezi Teplicemi a Kadaní

Reklama

Duchcov - Česko má opět blíž k vlastnímu vnitrozemskému moři. V neděli odpoledne se na Liptické vyhlídce u Duchcova oficiálně otevřel námořní přístav Duchcovská marína. Unikátní stavbu má na svědomí sdružení Moře klidu.

Slavnostní zahájení provozu Duchcovské maríny. Foto: Oldřich Hájek

Takzvané Klidomoří se má za sto let rozprostírat ve své nejrozsáhlejší variantě od Teplic až po Kadaň, slaná voda by tam měla proudit potrubím z Baltského moře. Co je vlastně Moře klidu zač? „Jedná se o úvahy nad rekultivací uhelných lomů, které vznikly povrchovou těžbou. Řešení je naprosto jasné: Zaplnit je mořskou vodou, vytvořit umělou mořskou plochu,“ říká předseda sdružení Radim Neuvirt.

Duchcovská marína potom bude stát na pomyslném břehu moře. Městečko poblíž Teplic tak drží nyní český primát. „Duchcov je prvním českým městem, které leží na možném mořském pobřeží. Myslím, že je to úžasný nápad, který nadchl spoustu lidí,“ uvádí starostka Duchcova Jitka Bártová. Jde podle ní i o perfektní propagaci rekultivační činnosti za nízkou cenu.

Projekt Duchcovské maríny je druhým v pořadí. Prvním byl takzvaný maják u Strupčic. Jde o dřevěnou rozhlednu nad uhelným lomem Vršanské uhelné na Mostecku a Chomutovsku. A nebude nejspíš poslední. V Bílině chystá sdružení stavbu lodi.

S těžaři nemá Moře klidu žádný problém. Jak říkají členové sdružení, je v jejich zájmu, aby se v kraji těžilo víc, hlouběji a rychleji. Je české moře recesí, nebo má reálnou šanci stát se skutečností? Odpověď si dejte sami.

Zajímá vás víc? Stránky sdružení najdete na této adrese.

VIDEOREPORTÁŽ

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×