Zprávy

Na Červeném hrádku vznikne numismatický kabinet, k vidění budou pivní, chmelová či chlebová platidla

Reklama

Jirkov - Na jirkovském zámku vznikne numismatický kabinet Nouzová a další platidla, která se vztahují k zámku Červený hrádek, městu Jirkov, okresu Chomutov a dalším městům v regionu. „Takzvaná nouzová platidla sloužila v případě nefunkční státní měny v přelomových obdobích," vysvětluje starosta Jirkova Radek Štejnar.

červenýhrádek309

Za účelem prezentace těchto unikátních aktivit byl v srpnu založen Numismatický kabinet, jehož cílem je shromažďování a dokumentace nouzových a dalších platidel různého druhu (například pivní, chmelové, chlebové). Iniciátorem založení kabinetu, který bude v prohlídkovém okruhu zámku, byl Jirkovák Pavel Moravec, předseda České numismatické společnosti s pobočkou v Chomutově. „Sbírka bude samozřejmě přístupná veřejnosti, využívat ji budou moci pro studijní účely školy i jednotliví zájemci, poslouží také při přednáškách v místních školách," vysvětluje Pavel Moravec.

Pivní, chmelové, chlebové...

Zní to vskutku podivně, ale i tato forma platidel kdysi v naší republice byla. Například pivní známky se v minulosti udělovaly zaměstnancům pivovarů jako bonus ke mzdě. Nárok na ně měli dokonce pracovníci zahrnutý v kolektivní smlouvě, zde se také uváděla daná spotřeba na osobu. Kupříkladu taková úřednice měla nárok na litr piva denně, její mužský protějšek na litry tři. (zdroj: www.pokladypodnami.cz)

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×