Zprávy

Město sleduje chátrající stavby, jejich vlastníky nutí k opravám

Reklama

Chomutov – Armabeton, „Armáďák", vila v Čelakovského ulici a mnoho dalších. Zchátralé a polorozpadlé stavby dají se v Chomutově počítat na desítky. Někde se opravuje, někde demoluje a někde se nic neděje. Stavební úřad tyto stavby sleduje zhruba od roku 1990.

vila v čelakovské279

„Nečekáme, až něco spadne"

„Sledování staveb sice nenařizuje žádný právní předpis, ale dlouhodobá zkušenost jednoznačně prokazuje úspěšnost tohoto řešení, neboť se díky tomu většinu problémů daří řešit v zárodku a nečeká se na to, až něco spadne. Neustálý tlak pak zpravidla vede k řešení situace," uvedl primátor města Jan Mareš. Město již v tomto směru sledovalo 90 staveb, 49 již bylo díky rekonstrukci nebo řádnému zabezpečení ze sledování vyřazeno.

Kde není vůle, přichází pokuty

V praxi se jedná o stavby, které svým stavem ohrožují, nebo by zanedlouho mohly, zdraví či životy lidí a zvířat nebo majetek sousedících vlastníků nemovitostí. Za období od roku 2007 úředníci provedli 964 kontrol různých staveb. „Podle jejich stavu pak vlastníkům podáváme výzvy, nařízení nebo povolení k jejich zabezpečení. Pokud neuposlechnou výzvu nebo nařízení, jsou pokutováni," sdělil vedoucí Odboru obecní živnostenský úřad, stavební úřad a životní prostředí Vladimír Dědeček.

Mnoho staveb se na tlak ze strany stavebního úřadu dočkalo kompletní rekonstrukce a přestalo tak hyzdit okolí. Byly to například objekty v Hálkově ulici, nebo obytný dům v Kadaňské ulici. V případě budovy Armabetonu alespoň vlastník po upozornění stavebního úřadu zajistil celou stěnu ochrannou sítí. Pokud nedojde ze strany vlastníka nemovitostí k celkové rekonstrukci, což je stav nejvíce žádoucí, nařídí město alespoň kvalitní zabezpečení. Když se ani k tomu vlastník po uložení pokuty nemá, uhradí práce sám magistrát a náklady pak na vlastníkovi vymáhá. To se stalo například u vily v Kostelní ulici.

vila v čelakovskéa279

Doporučené články

Sport

 • 28. listopad 2016

  Ústecký kraj - Jezdci závodů do vrchu se letos naposledy setkali. V sobotu 26. listopadu proběhlo v mostecké Carbonia aréně vyhlášení sezony Triola Cup 2016. Jezdci měli ještě naposledy možnost změřit své schopnosti za volantem, tentokrát na motokárách.

 • 26. listopad 2016

  Most - Volné jízdy vlastním vozem po závodním okruhu mosteckého autodromu pro veřejnost The Most Winter Challenge pokračují dvěma termíny v prosinci.

 • 24. listopad 2016

  Chomutov - Hlavní cíl letošní zimní sezony – splnění limitu na seniorské mistrovství světa – se Tomášovi Frantovi nakonec podařilo splnit. V rakouském Grazu zaplaval 200 metrů znak za 1:53,69 a splnil dokonce ten přísnější limit, který mu zajišťuje letenku do kanadského Windsoru na mistrovství světa. Na to se vydá společně se stálicí české výpravy Simonou Baumrtovou, která úspěšně otestovala formu na Českém poháru v Brně.

Kauzy a témata

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.

 • 16. listopad 2016

  Litoměřice - Litoměřická porodnice nově nabízí dva způsoby, kterými si mohou rodičky ulevit od porodních bolestí. Jde o již déle praktikovanou epidurální analgezii a nově také o podání entonoxu, někdy známého jako „rajský plyn“.

 • 14. listopad 2016

  ČR - V pondělí 14. listopadu 2016 nastal největší úplněk za posledních 68 let. Měsíc v úplňku dosáhne na obloze rekordního průměru a jasu - bude o 14 % větší ve svém průměru a o 30 % jasnější. Poslední takový měsíční superúplněk nastal 26. ledna 1948 a další takový nastane až 25. listopadu 2034. Poměrně velký superúplněk máme ale v paměti z roku 2011.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×