Zprávy

Město sleduje chátrající stavby, jejich vlastníky nutí k opravám

Reklama

Chomutov – Armabeton, „Armáďák", vila v Čelakovského ulici a mnoho dalších. Zchátralé a polorozpadlé stavby dají se v Chomutově počítat na desítky. Někde se opravuje, někde demoluje a někde se nic neděje. Stavební úřad tyto stavby sleduje zhruba od roku 1990.

vila v čelakovské279

„Nečekáme, až něco spadne"

„Sledování staveb sice nenařizuje žádný právní předpis, ale dlouhodobá zkušenost jednoznačně prokazuje úspěšnost tohoto řešení, neboť se díky tomu většinu problémů daří řešit v zárodku a nečeká se na to, až něco spadne. Neustálý tlak pak zpravidla vede k řešení situace," uvedl primátor města Jan Mareš. Město již v tomto směru sledovalo 90 staveb, 49 již bylo díky rekonstrukci nebo řádnému zabezpečení ze sledování vyřazeno.

Kde není vůle, přichází pokuty

V praxi se jedná o stavby, které svým stavem ohrožují, nebo by zanedlouho mohly, zdraví či životy lidí a zvířat nebo majetek sousedících vlastníků nemovitostí. Za období od roku 2007 úředníci provedli 964 kontrol různých staveb. „Podle jejich stavu pak vlastníkům podáváme výzvy, nařízení nebo povolení k jejich zabezpečení. Pokud neuposlechnou výzvu nebo nařízení, jsou pokutováni," sdělil vedoucí Odboru obecní živnostenský úřad, stavební úřad a životní prostředí Vladimír Dědeček.

Mnoho staveb se na tlak ze strany stavebního úřadu dočkalo kompletní rekonstrukce a přestalo tak hyzdit okolí. Byly to například objekty v Hálkově ulici, nebo obytný dům v Kadaňské ulici. V případě budovy Armabetonu alespoň vlastník po upozornění stavebního úřadu zajistil celou stěnu ochrannou sítí. Pokud nedojde ze strany vlastníka nemovitostí k celkové rekonstrukci, což je stav nejvíce žádoucí, nařídí město alespoň kvalitní zabezpečení. Když se ani k tomu vlastník po uložení pokuty nemá, uhradí práce sám magistrát a náklady pak na vlastníkovi vymáhá. To se stalo například u vily v Kostelní ulici.

vila v čelakovskéa279

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×