Zprávy

Veřejnost rozhodla: Březno má nejlepšího starostu, Chomutov primátora

Reklama

Chomutov – Primátor Chomutova Jan Mareš se stal nejlepším primátorem. Ocenění získal v kategorii cena veřejnosti v soutěži Nejlepší starosta/primátor 2010-2014, kterou pořádal Svaz měst a obcí ČR. "Ceny si velmi cením, protože v této kategorii rozhodovali občané. Vnímám ji jako ocenění práce týmu profesionálů magistrátu, organizací města a všech, kteří šíří dobré jméno Chomutova," řekl Mareš.

Jan Mareš získal od lidí cenu nejlepšího primátora.

Svaz měst a obcí České republiky oceňoval společně s prezidentem republiky a členy vlády starosty a primátory, kteří se nejvíce zasloužili o rozvoj svého města či obce, zlepšili jejich zázemí, infrastrukturu, životní prostředí, podmínky pro podnikání či informovanost občanů a přispěli tak ke zvýšení kvality života.

Do soutěže bylo přihlášeno a nominováno na 300 starostů. Ve dvou kolech je hodnotila odborná porota ze zástupců státní správy, akademické sféry i soukromého sektoru. Každý kraj má jednoho nejlepšího starostu, Ústecký kraj však získal navíc hned dvě ceny veřejnosti ze tří. Nejlepším starostou obce na 500 obyvatel je totiž také Zdeněk Valenta z Března.

Chomutov šel do boje s plným kalibrem jako je řada velkých a v jiných městech netradičních projektů. "Představil jsem volnočasové areály na Zadních Vinohradech, na Domovině, projekt Sídliště, místo pro život, ale i Záchranný kruh či Váš strážník," dodal primátor, kterému jsme položili několik otázek.

Veřejnost Vás považuje za nejlepšího primátora, co Vás na práci primátora nejvíc baví?

Práce a komunikace s lidmi, a to jak na politické, tak na manažerské úrovni. Nejsem asi ryzím politikem, ale stále se cítím, a myslím, že to je tak dobře, být i manažerem pro řízení týmů zaměstnanců magistrátu. Baví mne možnost pozitivně ovlivňovat budoucnost našeho města i veřejný život, protože mým mottem je: Stranickost v obci znamená stranit zájmu obce, respektive jejím občanům.

A naopak co se Vám nelíbí?

Žabomyší politické války a nutnost realizovat i to, s čím nesouhlasím, protože se jedná o většinové rozhodnutí. A také to, že úředníka ve své podstatě nikdo, kromě vedení města, nepochválí za jeho náročnou práci. Nelíbí se mi trvalé přesvědčení části veřejnosti, že ten, kdo je ve vedení, dělá automaticky vše špatně a záměrně ke svému prospěchu.

To musí být celkově demotivující, co Vás při práci primátora motivuje?

Na magistrátu úředníci a kolegové zastupitelé, kteří mají chuť stále dělat nové projekty, ředitelé organizací města a plejáda zástupců neziskového sektoru – sportovci, volnočasové a jiné organizace, kteří mne podporují, abych šel dál. Paradoxně i opozice, které je potřeba ukázat, že není vše černé a trvalou prací a aktivitou je přesvědčit, že město jde dopředu. Cenné jsou názory našich obyvatel i lidí mimo město, kteří mohou hodnotit, co se vše zlepšilo, co je nové a pozitivní.

Co považujete za svůj největší úspěch ve funkci primátora?

Úspěch znamená pro každého něco jiného, z mého pohledu se společně podařilo naplnit jak velké investiční akce, tak na první pohled ne tolik viditelné, ale o to důležitější body pro zlepšení práce úřadu a spokojenost občanů: zajistit úspory rozpočtu ve výši 450 milionů korun; otevřít nové sportovně kulturní a společenské centrum za 1,7 miliardy korun; oživit veřejná prostranství na sídlištích; získat několik národních cen za nastavení systému řízení kvality, za inovaci, prorodinnou politiku i městské noviny.

Nominovali vás občané. Jaké formy komunikace s veřejností využíváte?

Prioritou je občan, který má potřebné informace. Nástrojů komunikace je více. Základem jsou Chomutovské noviny, portál eChomutov a web města s rozklikávacím rozpočtem a zveřejňovanými smlouvami. Speciální weby mají projekt Váš strážník i soutěž Rodinné zápolení. Kontaktní emailové adresy jsou vytvořeny pro jednotlivé životní situace a také v rámci tzv. Záchranného kruhu k řešení problémových situací ve městě. Podněty a připomínky nám mohou lidé sdělit na pravidelných setkáních na radnici i v jejich bydlišti. S občany se rovněž setkávám osobně, odpovídám na jejich e-maily.

Doporučené články

Sport

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Závodnice oddílu moderní gymnastky SC 80 Chomutov si ani mimo sezónu nedopřávají žádný zimní spánek. Po nadmíru úspěšném loňském roce, kdy v závodech pro jednotlivkyně vybojovaly 76 medailí a ve společných skladbách ještě přidaly dalších 36 cenných kovů, se do tréninků pustily hned 2. ledna. Za přísným tréninkovým režimem stojí nejen láska ke sportu, ale také změny pravidel v novém olympijském cyklu.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×