Zprávy

Veřejnost rozhodla: Březno má nejlepšího starostu, Chomutov primátora

Reklama

Chomutov – Primátor Chomutova Jan Mareš se stal nejlepším primátorem. Ocenění získal v kategorii cena veřejnosti v soutěži Nejlepší starosta/primátor 2010-2014, kterou pořádal Svaz měst a obcí ČR. "Ceny si velmi cením, protože v této kategorii rozhodovali občané. Vnímám ji jako ocenění práce týmu profesionálů magistrátu, organizací města a všech, kteří šíří dobré jméno Chomutova," řekl Mareš.

Jan Mareš získal od lidí cenu nejlepšího primátora.

Svaz měst a obcí České republiky oceňoval společně s prezidentem republiky a členy vlády starosty a primátory, kteří se nejvíce zasloužili o rozvoj svého města či obce, zlepšili jejich zázemí, infrastrukturu, životní prostředí, podmínky pro podnikání či informovanost občanů a přispěli tak ke zvýšení kvality života.

Do soutěže bylo přihlášeno a nominováno na 300 starostů. Ve dvou kolech je hodnotila odborná porota ze zástupců státní správy, akademické sféry i soukromého sektoru. Každý kraj má jednoho nejlepšího starostu, Ústecký kraj však získal navíc hned dvě ceny veřejnosti ze tří. Nejlepším starostou obce na 500 obyvatel je totiž také Zdeněk Valenta z Března.

Chomutov šel do boje s plným kalibrem jako je řada velkých a v jiných městech netradičních projektů. "Představil jsem volnočasové areály na Zadních Vinohradech, na Domovině, projekt Sídliště, místo pro život, ale i Záchranný kruh či Váš strážník," dodal primátor, kterému jsme položili několik otázek.

Veřejnost Vás považuje za nejlepšího primátora, co Vás na práci primátora nejvíc baví?

Práce a komunikace s lidmi, a to jak na politické, tak na manažerské úrovni. Nejsem asi ryzím politikem, ale stále se cítím, a myslím, že to je tak dobře, být i manažerem pro řízení týmů zaměstnanců magistrátu. Baví mne možnost pozitivně ovlivňovat budoucnost našeho města i veřejný život, protože mým mottem je: Stranickost v obci znamená stranit zájmu obce, respektive jejím občanům.

A naopak co se Vám nelíbí?

Žabomyší politické války a nutnost realizovat i to, s čím nesouhlasím, protože se jedná o většinové rozhodnutí. A také to, že úředníka ve své podstatě nikdo, kromě vedení města, nepochválí za jeho náročnou práci. Nelíbí se mi trvalé přesvědčení části veřejnosti, že ten, kdo je ve vedení, dělá automaticky vše špatně a záměrně ke svému prospěchu.

To musí být celkově demotivující, co Vás při práci primátora motivuje?

Na magistrátu úředníci a kolegové zastupitelé, kteří mají chuť stále dělat nové projekty, ředitelé organizací města a plejáda zástupců neziskového sektoru – sportovci, volnočasové a jiné organizace, kteří mne podporují, abych šel dál. Paradoxně i opozice, které je potřeba ukázat, že není vše černé a trvalou prací a aktivitou je přesvědčit, že město jde dopředu. Cenné jsou názory našich obyvatel i lidí mimo město, kteří mohou hodnotit, co se vše zlepšilo, co je nové a pozitivní.

Co považujete za svůj největší úspěch ve funkci primátora?

Úspěch znamená pro každého něco jiného, z mého pohledu se společně podařilo naplnit jak velké investiční akce, tak na první pohled ne tolik viditelné, ale o to důležitější body pro zlepšení práce úřadu a spokojenost občanů: zajistit úspory rozpočtu ve výši 450 milionů korun; otevřít nové sportovně kulturní a společenské centrum za 1,7 miliardy korun; oživit veřejná prostranství na sídlištích; získat několik národních cen za nastavení systému řízení kvality, za inovaci, prorodinnou politiku i městské noviny.

Nominovali vás občané. Jaké formy komunikace s veřejností využíváte?

Prioritou je občan, který má potřebné informace. Nástrojů komunikace je více. Základem jsou Chomutovské noviny, portál eChomutov a web města s rozklikávacím rozpočtem a zveřejňovanými smlouvami. Speciální weby mají projekt Váš strážník i soutěž Rodinné zápolení. Kontaktní emailové adresy jsou vytvořeny pro jednotlivé životní situace a také v rámci tzv. Záchranného kruhu k řešení problémových situací ve městě. Podněty a připomínky nám mohou lidé sdělit na pravidelných setkáních na radnici i v jejich bydlišti. S občany se rovněž setkávám osobně, odpovídám na jejich e-maily.

Doporučené články

Sport

 • 28. listopad 2016

  Ústecký kraj - Jezdci závodů do vrchu se letos naposledy setkali. V sobotu 26. listopadu proběhlo v mostecké Carbonia aréně vyhlášení sezony Triola Cup 2016. Jezdci měli ještě naposledy možnost změřit své schopnosti za volantem, tentokrát na motokárách.

 • 26. listopad 2016

  Most - Volné jízdy vlastním vozem po závodním okruhu mosteckého autodromu pro veřejnost The Most Winter Challenge pokračují dvěma termíny v prosinci.

 • 24. listopad 2016

  Chomutov - Hlavní cíl letošní zimní sezony – splnění limitu na seniorské mistrovství světa – se Tomášovi Frantovi nakonec podařilo splnit. V rakouském Grazu zaplaval 200 metrů znak za 1:53,69 a splnil dokonce ten přísnější limit, který mu zajišťuje letenku do kanadského Windsoru na mistrovství světa. Na to se vydá společně se stálicí české výpravy Simonou Baumrtovou, která úspěšně otestovala formu na Českém poháru v Brně.

Kauzy a témata

Reklama

Co se chystá

 • 02. prosinec 2016

  Droužkovice - Předvánoční farmářský trh můžete navštívit v sobotu 3. prosince v Droužkovicích. Tentokrát bude obohacen o domácí zabijačkové dobroty. Informuje Sdružení Západního Krušnohoří.

 • 02. prosinec 2016

  Chomutov – Ani druhou adventní neděli nemusíte strávit doma jen pečením, vařením a úklidem. S dětmi můžete vyrazit do skanzenu Stará Ves u zooparku, kde se budou vyrábět vánoční dekorace, poté přijede i Mikuláš. V sobotu a v neděli pokračuje též vánoční program na chomutovském náměstí.

 • 01. prosinec 2016

  Žatec – Velmi povedená Krampus show v Žatci bude proti loňsku nejspíš ještě lepší! Organizátoři se rozhodli, pro velký zájem veřejnosti, změnit a prodloužit trať pochodu Krampusů na nám. Svobody. Konat se bude v neděli 4. prosince.

 • 26. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Slavnostní rozsvícení vánočního stromu s bohatým doprovodným programem chystají na neděli 27. listopadu v Klášterci nad Ohří. Začíná v 10.00 hodin bohoslužbou v kostele a žehnáním adventních věnců, následně pokračuje od 13.00 hodin na kláštereckém zámku a náměstí.

 • 24. listopad 2016

  Jirkov – Za chvíli jsou tady sice Vánoce, ale pokud nemáte dost dušičkového období a různých strašidelných akcí, můžete v sobotu 26. listopadu na jednu strašidelnou výpravu ještě vyrazit. Tentokrát do jirkovské věže.

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.

 • 16. listopad 2016

  Litoměřice - Litoměřická porodnice nově nabízí dva způsoby, kterými si mohou rodičky ulevit od porodních bolestí. Jde o již déle praktikovanou epidurální analgezii a nově také o podání entonoxu, někdy známého jako „rajský plyn“.

 • 14. listopad 2016

  ČR - V pondělí 14. listopadu 2016 nastal největší úplněk za posledních 68 let. Měsíc v úplňku dosáhne na obloze rekordního průměru a jasu - bude o 14 % větší ve svém průměru a o 30 % jasnější. Poslední takový měsíční superúplněk nastal 26. ledna 1948 a další takový nastane až 25. listopadu 2034. Poměrně velký superúplněk máme ale v paměti z roku 2011.

 • 14. listopad 2016

  Most – V Mostě se v pondělí 14. listopadu otevřel zrekonstruovaný Lidl. Řetězec ho nazývá prodejnou nové generace. Zákazníci si v novém obchodě budou moci užít komfortnější nakupování, zaměstnanci velkorysé zázemí. Novinkou je i wifi připojení zdarma nebo automat na kávu. Informuje o tom mluvčí společnosti Lidl Zuzana Holá.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×