Zprávy

Odešel jeden z novodobých chomutovských kapitánů, Miroslav Hlinka spáchal sebevraždu

Reklama

Chomutov - Patřil k nejvýraznějším osobnostem, jaké chomutovským týmem v novodobé historii místního hokeje prošly. Ihned po svém příchodu v létě 2008 se stal prvním porevolučním kapitánem mužstva, jenž nepocházel z České republiky. Miroslav Hlinka byl zkrátka v daném ročníku tahounem, přestože značnou část dlouhodobé soutěže promarodil. Minulý čas je v jeho případě bohužel na místě, neboť rodák z Trenčína už brázdí nebeská kluziště. Miroslav Hlinka byl v neděli 14. září nalezen mrtvý v Banské Bystrici, kde se podle informací slovenských médií oběsil v hotelovém pokoji. Zemřel ve věku dvaačtyřiceti let.

hlinka159

Dlouholetý reprezentant našich východních sousedů ještě v minulé sezoně nastupoval za Trnavu ve druhé nejvyšší soutěži. Letos v létě definitivně ukončil aktivní kariéry a vydal se na trenérskou dráhu. Stal se totiž asistentem Miroslava Chudého právě v Banské Bystrici.

Bratranec sparťanského útočníka Jaroslava Hlinky měl velmi úspěšnou kariéru, během níž prošel několik evropských soutěží včetně těch českých. V nich začal působit od léta 1995, odkdy oblékal dres pražské Sparty, kam zamířil z rodného Trenčína.

V Holešovicích strávil Miroslav Hlinka čtyř sezony, poté zamířil na rok do zahraničí a v létě 2000 se na rok upsal Karlovým Varům. Právě v dresu tehdejší Becherovky se poprvé zapsal do historie chomutovského hokeje. Západočeši totiž v baráži udolali tehdejší KLH 4:2 na zápasy.
Miroslav Hlinka odehrál za Chomutov v první lize 35 utkání, v nichž jedenáctkrát skóroval a přidal 25 asistencí.

Šikovný střední útočník poté vyrazil do švédského MoDo a ruského Dynama Moskva, odkud se na závěr ročníku 2003/2004 přesunul do Zlína, jemuž pomohl k historickému titulu českých mistrů. Od roku 2005 do léta 2008 nastupoval za Pardubice a krátce také za Spartu. Aby poté kývl na nabídku Chomutova, kde se stal kapitánem a respektovanou osobností.

Soubor vedený kouče Martinem Pešoutem skončil tehdy na třetím místě v základní části a probojoval se do semifinále, kde nestačil v sedmi zápasech na brněnskou Kometu.

Přestože Miroslav Hlinka stihl v základní části odehrát jen 25 utkání, ve kterých zaznamenal 28 kanadských bodů za osm gólů a dvacet asistencí, nesmazatelně se zapsal do srdcí chomutovských. Řada z nich i po letech vzpomíná na vynikajícího kapitána a člověka, jehož tvář neustále zdobil úsměv a jenž byl i v těch nejhorších chvílích pozitivně naladěný. Po odchodu z Chomutova se vrátil na Slovensko, kde postupně hájil barvy Banské Bystrice, Popradu a naposledy Trnavy.

Na reprezentační úrovni má Miroslav na kontě jeden zajímavý primát. Stále je totiž jediným hokejistou, který po listopadu 1989 naskočil do mezistátního utkání v dresu České republiky i Slovenska. Žádný další takový hráč neexistuje.

Během sezony 1998/1999 si Miroslav Hlinka připsal devět startů za Českou republiku, na vrcholných akcích typu mistrovství světa či olympijských her však reprezentoval Slovensko, za které odehrál 82 střetnutí. V letech 2000 až 2003 se zúčastnil čtyř světových šampionátů, z nichž si přivezl kompletní medailovou sbírku. Vše odstartovalo stříbro v roce 2000, o dva roky dobyli Slováci zatím jediný titul v historii a o dvanáct měsíců později se radovali z bronzu.

Na přelomu srpna a září 2004 ještě absolvoval zatím poslední ročník Světového poháru, ale víc už svou sbírku mezinárodních startů nerozšíří. Skvělý člověk ukončil letos aktivní kariéru a navíc navždy odešel z tohoto světa. Piráti by touto cestou rádi vyjádřili upřímnou soustrast všem pozůstalým Miroslava Hlinky a ČEST JEHO PAMÁTCE!

Doporučené články

Sport

 • 28. listopad 2016

  Ústecký kraj - Jezdci závodů do vrchu se letos naposledy setkali. V sobotu 26. listopadu proběhlo v mostecké Carbonia aréně vyhlášení sezony Triola Cup 2016. Jezdci měli ještě naposledy možnost změřit své schopnosti za volantem, tentokrát na motokárách.

 • 26. listopad 2016

  Most - Volné jízdy vlastním vozem po závodním okruhu mosteckého autodromu pro veřejnost The Most Winter Challenge pokračují dvěma termíny v prosinci.

 • 24. listopad 2016

  Chomutov - Hlavní cíl letošní zimní sezony – splnění limitu na seniorské mistrovství světa – se Tomášovi Frantovi nakonec podařilo splnit. V rakouském Grazu zaplaval 200 metrů znak za 1:53,69 a splnil dokonce ten přísnější limit, který mu zajišťuje letenku do kanadského Windsoru na mistrovství světa. Na to se vydá společně se stálicí české výpravy Simonou Baumrtovou, která úspěšně otestovala formu na Českém poháru v Brně.

Kauzy a témata

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.

 • 16. listopad 2016

  Litoměřice - Litoměřická porodnice nově nabízí dva způsoby, kterými si mohou rodičky ulevit od porodních bolestí. Jde o již déle praktikovanou epidurální analgezii a nově také o podání entonoxu, někdy známého jako „rajský plyn“.

 • 14. listopad 2016

  ČR - V pondělí 14. listopadu 2016 nastal největší úplněk za posledních 68 let. Měsíc v úplňku dosáhne na obloze rekordního průměru a jasu - bude o 14 % větší ve svém průměru a o 30 % jasnější. Poslední takový měsíční superúplněk nastal 26. ledna 1948 a další takový nastane až 25. listopadu 2034. Poměrně velký superúplněk máme ale v paměti z roku 2011.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×