Zprávy

Odešel jeden z novodobých chomutovských kapitánů, Miroslav Hlinka spáchal sebevraždu

Reklama

Chomutov - Patřil k nejvýraznějším osobnostem, jaké chomutovským týmem v novodobé historii místního hokeje prošly. Ihned po svém příchodu v létě 2008 se stal prvním porevolučním kapitánem mužstva, jenž nepocházel z České republiky. Miroslav Hlinka byl zkrátka v daném ročníku tahounem, přestože značnou část dlouhodobé soutěže promarodil. Minulý čas je v jeho případě bohužel na místě, neboť rodák z Trenčína už brázdí nebeská kluziště. Miroslav Hlinka byl v neděli 14. září nalezen mrtvý v Banské Bystrici, kde se podle informací slovenských médií oběsil v hotelovém pokoji. Zemřel ve věku dvaačtyřiceti let.

hlinka159

Dlouholetý reprezentant našich východních sousedů ještě v minulé sezoně nastupoval za Trnavu ve druhé nejvyšší soutěži. Letos v létě definitivně ukončil aktivní kariéry a vydal se na trenérskou dráhu. Stal se totiž asistentem Miroslava Chudého právě v Banské Bystrici.

Bratranec sparťanského útočníka Jaroslava Hlinky měl velmi úspěšnou kariéru, během níž prošel několik evropských soutěží včetně těch českých. V nich začal působit od léta 1995, odkdy oblékal dres pražské Sparty, kam zamířil z rodného Trenčína.

V Holešovicích strávil Miroslav Hlinka čtyř sezony, poté zamířil na rok do zahraničí a v létě 2000 se na rok upsal Karlovým Varům. Právě v dresu tehdejší Becherovky se poprvé zapsal do historie chomutovského hokeje. Západočeši totiž v baráži udolali tehdejší KLH 4:2 na zápasy.
Miroslav Hlinka odehrál za Chomutov v první lize 35 utkání, v nichž jedenáctkrát skóroval a přidal 25 asistencí.

Šikovný střední útočník poté vyrazil do švédského MoDo a ruského Dynama Moskva, odkud se na závěr ročníku 2003/2004 přesunul do Zlína, jemuž pomohl k historickému titulu českých mistrů. Od roku 2005 do léta 2008 nastupoval za Pardubice a krátce také za Spartu. Aby poté kývl na nabídku Chomutova, kde se stal kapitánem a respektovanou osobností.

Soubor vedený kouče Martinem Pešoutem skončil tehdy na třetím místě v základní části a probojoval se do semifinále, kde nestačil v sedmi zápasech na brněnskou Kometu.

Přestože Miroslav Hlinka stihl v základní části odehrát jen 25 utkání, ve kterých zaznamenal 28 kanadských bodů za osm gólů a dvacet asistencí, nesmazatelně se zapsal do srdcí chomutovských. Řada z nich i po letech vzpomíná na vynikajícího kapitána a člověka, jehož tvář neustále zdobil úsměv a jenž byl i v těch nejhorších chvílích pozitivně naladěný. Po odchodu z Chomutova se vrátil na Slovensko, kde postupně hájil barvy Banské Bystrice, Popradu a naposledy Trnavy.

Na reprezentační úrovni má Miroslav na kontě jeden zajímavý primát. Stále je totiž jediným hokejistou, který po listopadu 1989 naskočil do mezistátního utkání v dresu České republiky i Slovenska. Žádný další takový hráč neexistuje.

Během sezony 1998/1999 si Miroslav Hlinka připsal devět startů za Českou republiku, na vrcholných akcích typu mistrovství světa či olympijských her však reprezentoval Slovensko, za které odehrál 82 střetnutí. V letech 2000 až 2003 se zúčastnil čtyř světových šampionátů, z nichž si přivezl kompletní medailovou sbírku. Vše odstartovalo stříbro v roce 2000, o dva roky dobyli Slováci zatím jediný titul v historii a o dvanáct měsíců později se radovali z bronzu.

Na přelomu srpna a září 2004 ještě absolvoval zatím poslední ročník Světového poháru, ale víc už svou sbírku mezinárodních startů nerozšíří. Skvělý člověk ukončil letos aktivní kariéru a navíc navždy odešel z tohoto světa. Piráti by touto cestou rádi vyjádřili upřímnou soustrast všem pozůstalým Miroslava Hlinky a ČEST JEHO PAMÁTCE!

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 25. únor 2017

  Ústecký kraj - Ústí nad Labem, Litoměřice a Děčín se v tomto pořadí staly v letošním roce nejpřívětivějšími městy pro podnikání. V rámci devátého ročníku stejnojmenného srovnávacího výzkumu Město pro byznys získaly nejvíc bodových ocenění. Ocenění převzali představitelé měst při setkání Svazu měst a obcí na krajském úřadu Ústeckého kraje.

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×