Zprávy

Z budek v zooparku vyvedli ptáci třiašedesát písklat, domečky využilo sedmero ptačích druhů

Reklama

Chomutov – O tom, že umísťování budek v Podkrušnohorském zooparku má smysl a ptáci do nich často zalétají, svědčí jejich obsazenost a následné výsledky. „Z celkem jedenácti budek, umístěných v zooparku před loňskou zimou, bylo obydleno deset. V šesti z nich pak dokonce došlo k druhému hnízdění," hodnotí stav chovatel Petr Hora.

horazoo89105 vajec, 63 mláďat

Zoolog sám během celé doby průběžně monitoroval a zaznamenával obsazenost ptačích obydlí a pečlivě vedl evidenci hnízdících druhů a počty vyvedených mláďat. „Budky využilo sedm ptačích druhů. Brhlík lesní, lejsek černohlavý, sýkora koňadra, modřinka a úhelníček, vrabec polní a rehek zahradní. Počet vajec v prvním a druhém hnízdění byl 105, úspěšně vyvedených mláďat 63. Všechna mláďata byla okroužkovaná, můžeme se proto těšit na zpětná hlášení o migraci a životě opeřenců," dodává Hora.

Pár rad od povolaných

Máte v plánu pověsit budku? Nyní začíná nejvhodnější podzimní období. Podle odborníků má smysl instalovat budky pouze v místech, kde chybí dostatek vhodných přirozených dutin a kde jsou v převaze mladé a zdravé stromy (kulturní hospodářské lesy, zahrady, parky). Dále je také třeba brát v úvahu, pro který druh je budka určena, každý pták osídluje budky jinak umístěné. Vletový otvor je vhodné umístit na východ a budku naklonit dopředu (to aby do ní nezatékalo). A protože je žádoucí budky pravidelně čistit, vybírejte místa jednak vhodná pro ptáky ale i dobře přístupná člověku.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×