Zprávy

Z budek v zooparku vyvedli ptáci třiašedesát písklat, domečky využilo sedmero ptačích druhů

Reklama

Chomutov – O tom, že umísťování budek v Podkrušnohorském zooparku má smysl a ptáci do nich často zalétají, svědčí jejich obsazenost a následné výsledky. „Z celkem jedenácti budek, umístěných v zooparku před loňskou zimou, bylo obydleno deset. V šesti z nich pak dokonce došlo k druhému hnízdění," hodnotí stav chovatel Petr Hora.

horazoo89105 vajec, 63 mláďat

Zoolog sám během celé doby průběžně monitoroval a zaznamenával obsazenost ptačích obydlí a pečlivě vedl evidenci hnízdících druhů a počty vyvedených mláďat. „Budky využilo sedm ptačích druhů. Brhlík lesní, lejsek černohlavý, sýkora koňadra, modřinka a úhelníček, vrabec polní a rehek zahradní. Počet vajec v prvním a druhém hnízdění byl 105, úspěšně vyvedených mláďat 63. Všechna mláďata byla okroužkovaná, můžeme se proto těšit na zpětná hlášení o migraci a životě opeřenců," dodává Hora.

Pár rad od povolaných

Máte v plánu pověsit budku? Nyní začíná nejvhodnější podzimní období. Podle odborníků má smysl instalovat budky pouze v místech, kde chybí dostatek vhodných přirozených dutin a kde jsou v převaze mladé a zdravé stromy (kulturní hospodářské lesy, zahrady, parky). Dále je také třeba brát v úvahu, pro který druh je budka určena, každý pták osídluje budky jinak umístěné. Vletový otvor je vhodné umístit na východ a budku naklonit dopředu (to aby do ní nezatékalo). A protože je žádoucí budky pravidelně čistit, vybírejte místa jednak vhodná pro ptáky ale i dobře přístupná člověku.

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×