Zprávy

Zemřela významná osobnost Chomutovska, patriot tělem i duší, pan Jaroslav Hamouz

Reklama

Chomutov – Patriot, novinář, dopisovatel, „Sokol", ochotník, sportovec, ale hlavně významná osobnost mnohého kulturního i dalšího dění v Chomutově.... Spousta profesí a přízvisek má jednoho společného jmenovatele, pana Jaroslava Hamouze. Bohužel, přinášíme smutnou zprávu. Jeho životní pouť v sobotu 16. srpna navždy skončila. Panu Jaroslavu Hamouzovi bylo úctyhodných 91 let.

hamouze218

Kdo byl Jaroslav Hamouz

Jaroslav Hamouz se narodil 3. 4. 1923 v Mutějovicích (okres Rakovník). Ještě v roce svého narození přesídlil s rodiči do Chomutova, kde jeho otec pracoval jako kovář a kotlář v dílnách ČSD. Společně se dvěma staršími sestrami prožíval mládí převážně v oblasti Horní Vsi.

Velmi brzy se stal členem TJ Sokol Chomutov, s níž také odjel jako dorostenec na X. Všesokolský slet v Praze (1938). V témže roce ukončil měšťanskou školu a začal se učit nástrojařem v továrně Kontakta. Už v září však byl nucen z důvodu nacistické okupace Chomutov opustit.

hamouzb218Fašistickou diktaturu prožíval s rodiči v Kralupech nad Vltavou. Tam se začal učit zámečníkem. Rovněž se podílel na divadelních a sportovních aktivitách mládeže, především jako hráč klubu české házené při DTJ Lobeček. Po vyučení byl poslán na práci do „říše", kde pracoval u firmy Junkers v Köthenu v Sasku-Anhaltsku. Po třech měsících se mu podařil návrat. Pracovním úřadem byl zařazen do ČKD Praha v Hloubětíně. Po roce pracoval u téže firmy ve Slaném, kde setrval až do konce války.

V roce 1945 se vrátil do Chomutova. Tady začal pracovat ve výtopně ČSD a zároveň nastoupil jako student průmyslové školy - obor mistrovský. I zde se věnoval svým zálibám - divadlu a házené. Hrál v divadelním souboru průmyslováků a gymnazistek, který inscenoval například Kvapilovu Princeznu Pampelišku nebo Čapkova Loupežníka. Později účinkoval například v Čapkově Bílé nemoci (1946) nebo ve zdramatizovaném Haškově Dobrém vojáku Švejkovi.

Jaroslav Hamouz se oženil ještě před nástupem základní vojenské služby (do 1949). Po vojně pracoval jako technik ve Válcovnách trub Chomutov a protože byl současně úspěšným dopisovatelem závodního časopisu Ocelář, bylo mu (za odcházejícího redaktora) svěřeno redigování (1952).

Po absolvování večerního gymnázia a novinářského studia byl přeložen do krajského deníku Průboj jako redaktor pro okres Chomutov (1962). Věnoval se především průmyslu a zemědělství. Řídil i městský měsíčník Kultura a život Chomutova. Jeho kritické články na politickou situaci (1968 a následně) nebyly vždy příznivě přijímány, což vyvrcholilo jeho propuštěním (1982). S články pana Hamouze jste se ale ještě donedávna mohli pravidelně setkávat v regionálním tisku, dlouhá léta totiž tento vitální člověk působil jako pravidelný dopisovatel a přispěvatel například v Nástupu. (zdroj: Významné osobnosti Chomutovska 3)

Doporučené články

Sport

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Závodnice oddílu moderní gymnastky SC 80 Chomutov si ani mimo sezónu nedopřávají žádný zimní spánek. Po nadmíru úspěšném loňském roce, kdy v závodech pro jednotlivkyně vybojovaly 76 medailí a ve společných skladbách ještě přidaly dalších 36 cenných kovů, se do tréninků pustily hned 2. ledna. Za přísným tréninkovým režimem stojí nejen láska ke sportu, ale také změny pravidel v novém olympijském cyklu.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×