Zprávy

V Chomutově začne na podzim obnova tří parků, padnou tady desítky stromů a keřů

Reklama

Chomutov – Chomutovská radnice chystá velkou revitalizaci a obnovu zeleně ve třech parcích v centru města. Práce by měly začít na podzim tohoto roku, náklady se vyšplhají něco přes tři miliony korun. Ze zhruba tři a půl tisícovek stromů a křovin jich půjdou k zemi řádově desítky, plán výsadby počítá se třemi sty novými kusy.

park188

Havarijní a neperspektivní

Centrální Městský park, park Dr. E. Beneše a park T. G. Masaryka. V těchto zelených odpočinkových zónách města se již brzy rozezní motorové pily. „Revitalizace je nevyhnutelná. Spousta dřevin je zde v havarijním či neperspektivním stavu," vysvětluje projektová manažerka chomutovského magistrátu Marcela Kukiová. „Nejvíce zásahů bude samozřejmě v největším, tedy centrálním parku. Tady se budeme kromě plošných prací soustředit hlavně na prořezy obvodových částí kolem celého areálu," naznačí manažerka.

Nepřehledné schovávačky pro podivíny

A půjde o pouhé prořezy nebo křoviny po obvodu zmizí? „Jak ve které části. Například keře podél Čelakovského ulice budou odstraněny definitivně," odtuší tisková mluvčí Šárka Schönová a rovnou také uvede důvody, proč tomu tak bude, „park tímto krokem jednak hodně prokoukne, někteří lidé začnou konečně využívat odpadkové koše a je to i z důvodu bezpečnosti." (S posledními slovy mluvčí musíme souhlasit. V nepřehledných křoviskách nejenže se kupí bordel a přemnožují se tady menší či větší hlodavci, dosti často tu také bivakují velmi podivné osoby a park se v podstatě stal lehce nebezpečným teritoriem. Není ale jistota, zda pouze prořezy pomohou – pozn. redakce)

„Chceme parky prosvětlit"

Další dva zmíněné parky čekají podobná opatření. „Jde nám hlavně o prosvětlení, i proto nechceme dále zastromovat. Chtěli bychom park méně hustý, větší travnaté plochy, prostě tak, aby více plnil svoji základní funkci. Tedy odpočinková a klidová zóna," pokračuje ve výčtu Kukiová.

„Na vzácný hmyz jsme připraveni"

Na renovace se město chystalo přibližně tři roky. Mezi základní přípravné kroky patřil samozřejmě dendrologický a entomologický průzkum. „To bylo nezbytné. S entomology budeme spolupracovat i nadále, to pro případ, kdybychom zde objevili nějaké vzácné druhy hmyzu a podobně," ujišťuje manažerka projektu.

Není pochyb, že parky, hlavně tedy ten centrální, potřebují revitalizaci jako sůl. Ta nastávající se ovšem bude týkat pouze obnovy zeleně. „V budoucích plánech jsou i práce komplexní, nyní se ale skutečně budou provádět pouze sadové úpravy," potvrdí Schönová.

Finanční kalkulace

Závěrem se sluší doplnit náklady na celou akci. Práce v parku hlavním se vyšplhají do finanční výše 1,15 milionu korun, oba menší parky pak dohromady spolknou dalších 2,1 milionu korun. „Dotace z Evropského fondu regionálního rozvoje a Státního fondu životního prostředí by měly zaplatit tři čtvrtiny nákladů, zbytek uhradíme z městského rozpočtu," počítá primátor Jan Mareš.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×