Zprávy

V Chomutově začne na podzim obnova tří parků, padnou tady desítky stromů a keřů

Reklama

Chomutov – Chomutovská radnice chystá velkou revitalizaci a obnovu zeleně ve třech parcích v centru města. Práce by měly začít na podzim tohoto roku, náklady se vyšplhají něco přes tři miliony korun. Ze zhruba tři a půl tisícovek stromů a křovin jich půjdou k zemi řádově desítky, plán výsadby počítá se třemi sty novými kusy.

park188

Havarijní a neperspektivní

Centrální Městský park, park Dr. E. Beneše a park T. G. Masaryka. V těchto zelených odpočinkových zónách města se již brzy rozezní motorové pily. „Revitalizace je nevyhnutelná. Spousta dřevin je zde v havarijním či neperspektivním stavu," vysvětluje projektová manažerka chomutovského magistrátu Marcela Kukiová. „Nejvíce zásahů bude samozřejmě v největším, tedy centrálním parku. Tady se budeme kromě plošných prací soustředit hlavně na prořezy obvodových částí kolem celého areálu," naznačí manažerka.

Nepřehledné schovávačky pro podivíny

A půjde o pouhé prořezy nebo křoviny po obvodu zmizí? „Jak ve které části. Například keře podél Čelakovského ulice budou odstraněny definitivně," odtuší tisková mluvčí Šárka Schönová a rovnou také uvede důvody, proč tomu tak bude, „park tímto krokem jednak hodně prokoukne, někteří lidé začnou konečně využívat odpadkové koše a je to i z důvodu bezpečnosti." (S posledními slovy mluvčí musíme souhlasit. V nepřehledných křoviskách nejenže se kupí bordel a přemnožují se tady menší či větší hlodavci, dosti často tu také bivakují velmi podivné osoby a park se v podstatě stal lehce nebezpečným teritoriem. Není ale jistota, zda pouze prořezy pomohou – pozn. redakce)

„Chceme parky prosvětlit"

Další dva zmíněné parky čekají podobná opatření. „Jde nám hlavně o prosvětlení, i proto nechceme dále zastromovat. Chtěli bychom park méně hustý, větší travnaté plochy, prostě tak, aby více plnil svoji základní funkci. Tedy odpočinková a klidová zóna," pokračuje ve výčtu Kukiová.

„Na vzácný hmyz jsme připraveni"

Na renovace se město chystalo přibližně tři roky. Mezi základní přípravné kroky patřil samozřejmě dendrologický a entomologický průzkum. „To bylo nezbytné. S entomology budeme spolupracovat i nadále, to pro případ, kdybychom zde objevili nějaké vzácné druhy hmyzu a podobně," ujišťuje manažerka projektu.

Není pochyb, že parky, hlavně tedy ten centrální, potřebují revitalizaci jako sůl. Ta nastávající se ovšem bude týkat pouze obnovy zeleně. „V budoucích plánech jsou i práce komplexní, nyní se ale skutečně budou provádět pouze sadové úpravy," potvrdí Schönová.

Finanční kalkulace

Závěrem se sluší doplnit náklady na celou akci. Práce v parku hlavním se vyšplhají do finanční výše 1,15 milionu korun, oba menší parky pak dohromady spolknou dalších 2,1 milionu korun. „Dotace z Evropského fondu regionálního rozvoje a Státního fondu životního prostředí by měly zaplatit tři čtvrtiny nákladů, zbytek uhradíme z městského rozpočtu," počítá primátor Jan Mareš.

Doporučené články

Sport

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Závodnice oddílu moderní gymnastky SC 80 Chomutov si ani mimo sezónu nedopřávají žádný zimní spánek. Po nadmíru úspěšném loňském roce, kdy v závodech pro jednotlivkyně vybojovaly 76 medailí a ve společných skladbách ještě přidaly dalších 36 cenných kovů, se do tréninků pustily hned 2. ledna. Za přísným tréninkovým režimem stojí nejen láska ke sportu, ale také změny pravidel v novém olympijském cyklu.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×