Zprávy

V Chomutově začne na podzim obnova tří parků, padnou tady desítky stromů a keřů

Reklama

Chomutov – Chomutovská radnice chystá velkou revitalizaci a obnovu zeleně ve třech parcích v centru města. Práce by měly začít na podzim tohoto roku, náklady se vyšplhají něco přes tři miliony korun. Ze zhruba tři a půl tisícovek stromů a křovin jich půjdou k zemi řádově desítky, plán výsadby počítá se třemi sty novými kusy.

park188

Havarijní a neperspektivní

Centrální Městský park, park Dr. E. Beneše a park T. G. Masaryka. V těchto zelených odpočinkových zónách města se již brzy rozezní motorové pily. „Revitalizace je nevyhnutelná. Spousta dřevin je zde v havarijním či neperspektivním stavu," vysvětluje projektová manažerka chomutovského magistrátu Marcela Kukiová. „Nejvíce zásahů bude samozřejmě v největším, tedy centrálním parku. Tady se budeme kromě plošných prací soustředit hlavně na prořezy obvodových částí kolem celého areálu," naznačí manažerka.

Nepřehledné schovávačky pro podivíny

A půjde o pouhé prořezy nebo křoviny po obvodu zmizí? „Jak ve které části. Například keře podél Čelakovského ulice budou odstraněny definitivně," odtuší tisková mluvčí Šárka Schönová a rovnou také uvede důvody, proč tomu tak bude, „park tímto krokem jednak hodně prokoukne, někteří lidé začnou konečně využívat odpadkové koše a je to i z důvodu bezpečnosti." (S posledními slovy mluvčí musíme souhlasit. V nepřehledných křoviskách nejenže se kupí bordel a přemnožují se tady menší či větší hlodavci, dosti často tu také bivakují velmi podivné osoby a park se v podstatě stal lehce nebezpečným teritoriem. Není ale jistota, zda pouze prořezy pomohou – pozn. redakce)

„Chceme parky prosvětlit"

Další dva zmíněné parky čekají podobná opatření. „Jde nám hlavně o prosvětlení, i proto nechceme dále zastromovat. Chtěli bychom park méně hustý, větší travnaté plochy, prostě tak, aby více plnil svoji základní funkci. Tedy odpočinková a klidová zóna," pokračuje ve výčtu Kukiová.

„Na vzácný hmyz jsme připraveni"

Na renovace se město chystalo přibližně tři roky. Mezi základní přípravné kroky patřil samozřejmě dendrologický a entomologický průzkum. „To bylo nezbytné. S entomology budeme spolupracovat i nadále, to pro případ, kdybychom zde objevili nějaké vzácné druhy hmyzu a podobně," ujišťuje manažerka projektu.

Není pochyb, že parky, hlavně tedy ten centrální, potřebují revitalizaci jako sůl. Ta nastávající se ovšem bude týkat pouze obnovy zeleně. „V budoucích plánech jsou i práce komplexní, nyní se ale skutečně budou provádět pouze sadové úpravy," potvrdí Schönová.

Finanční kalkulace

Závěrem se sluší doplnit náklady na celou akci. Práce v parku hlavním se vyšplhají do finanční výše 1,15 milionu korun, oba menší parky pak dohromady spolknou dalších 2,1 milionu korun. „Dotace z Evropského fondu regionálního rozvoje a Státního fondu životního prostředí by měly zaplatit tři čtvrtiny nákladů, zbytek uhradíme z městského rozpočtu," počítá primátor Jan Mareš.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

 • 06. prosinec 2016

  Ústí nad Labem – Provozovatel letecké záchranky v Ústí nad Labem se bude vybírat znovu. Ministerstvo zdravotnictví zrušilo výsledky tendru. Nabídky posoudí nová komise, kterou odsouhlasila vláda.

 • 06. prosinec 2016

  Havraň – V testovacím provozu je zatím závod společnosti Yankee Candle v průmyslové zóně Joseph u Mostu. Čeká se na povolení zkušebního provozu, a teprve poté bude možno začít s ostrou výrobou. Společnost přesto u příležitosti slavnostního otevření nové továrny dovolila novinářům nafotit část provozu. Ne vše ale mohla media zaznamenat.

 • 03. prosinec 2016

  Chomutov - K poslednímu listopadovému dni přijala záchranná stanice v chomutovském zooparku již 308 zvířat. Nejčastěji to byli holubi, ježci, poštolky a rorýsi, ale i bobr nebo zajímavý zpěvný pták králíček ohnivý.

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 06. prosinec 2016

  Společně s objednaným stavebním materiálem dorazí kupujícímu také značné množství europalet. Nastává pak problém, co s nimi. V určitých případech je zpětně odkupuje dodavatel, ale dá se z nich vyrobit také řada nejrůznějších výrobků. Právě k druhému řešení se uchyluje většina lidí, protože převoz europalet do místa výkupny bývá problematický a náklady na převoz často převyšují jejich cenu.

 • 06. prosinec 2016

  Doba adventu je časem, kdy se setkáváme s přáteli nad sklenkou punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je i zútulňování domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zařídit, aby pro vás letošní gruntování před Vánocemi nebylo strašákem, ale spíš milou povinností? Přinášíme pět osvědčených tipů.

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×