Zprávy

19. ročník „Mistrovství světa ve svíčkové“ klepe na dveře, pro soutěžící jsou stále volná místa

Reklama

Červený Hrádek – Za dlouhých osmnáct let se vaření klasické české „svíčkové" na Červeném Hrádku stalo tradicí. S nádechem nadsázky by se dalo říci, že se vlastně jedná o mistrovství světa. „Někdy to tak opravdu nazýváme, ona se de facto svíčková nikde jinde ve světě nevaří," směje se jeden z organizátorů unikátního klání Bedřich Fryč a vzápětí vše uvede na pravou míru, „oficiálně je to ale spíše Mistrovství České republiky."

svíčková188

Zajímavá porota

Letošní „světový a český" šampionát vypukne první zářijovou sobotu (6. září) v 14.00 hodin. Mezi porotce usedne již velezkušený arbitr Marián Vojtko, pořadatelům se také podařilo získat jednoho vzrůstem sice malého, gurmánsky ale velikého Jiřího Krytináře. „Účast dlouholetého předsedy Petra Novotného je v jednání, zatím nevíme, zda mu zdravotní stav dovolí na Hrádek přijet," naznačuje Fryč.

Maximální počet = dvacet

Jste přesvědčeni, že vaše svíčková omajda je tou nej? Přihlaste se do soutěže a přijďte se pochlubit. Maximální počet soutěžících je sice omezen na dvacet, volná místa ale zatím stále jsou. Svoji přihlášku můžete poslat na elektronickou adresu - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. - . „Lze se přihlásit i na místě samém, to ale pouze v případě, že by ještě nebylo plno," vysvětluje organizátor.

Vzpomínka na poslední ročník

Celkovým vítězem loňského, osmnáctého ročníku se stal soutěžní nováček Martin Slavomil Kohout z Prahy. „Svou svíčkovou jsem vařil srdcem. Na soutěž jsem si speciálně objednal mladého býčka a maso zásadně nenakládám. Příští rok určitě přijedu, chtěl bych své vítězství obhájit," řekl tehdy vítěz.

48 knédlů

Rámcovou soutěž v pojídání knedlíků vyhráli poprvé hned dva účastníci, předloňský vítěz Miloš Janček z Varnsdorfu a Jiří Nikl z Mostu. Za půl hodiny dokázali spořádat každý neuvěřitelných 48 knedlíků se svíčkovou omáčkou. Oba si tak cenu pro vítěze museli rozdělit.

Výběr z pravidel

1/ Soutěží se anonymně, totožnost soutěžících zná pouze jeden z organizátorů.
2/ Každý soutěžící je povinen přinést do soutěže celkem (minimálně) 7 soutěžních porcí svíčkové, tzn. maso + omáčku.
3/ Knedlíky jsou pro všechny soutěžící stejné! Nehodnotí se!
4/ Talíře jsou zajištěny organizátory, pro všechny stejné, nejsou připuštěny výjimky. Talíře nesmí ovlivňovat umělecký dojem.
5/ Svíčková musí být čerstvá, i porotci jsou jenom lidi.
6/ Hodnotí se: chuť a vůně omáčky, konzistence omáčky, chuť masa, zpracování masa a celkový umělecký dojem soutěžní porce.
7/ Hodnocení jako ve škole, každá kategorie známkami 1-5 (nejlepší 1, nejhorší 5). Výsledky všech kategorií od jednoho soutěžícího se sečtou.

Zvítězí soutěžící, který obdrží nejméně bodů.

Doporučené články

Sport

 • 28. listopad 2016

  Ústecký kraj - Jezdci závodů do vrchu se letos naposledy setkali. V sobotu 26. listopadu proběhlo v mostecké Carbonia aréně vyhlášení sezony Triola Cup 2016. Jezdci měli ještě naposledy možnost změřit své schopnosti za volantem, tentokrát na motokárách.

 • 26. listopad 2016

  Most - Volné jízdy vlastním vozem po závodním okruhu mosteckého autodromu pro veřejnost The Most Winter Challenge pokračují dvěma termíny v prosinci.

 • 24. listopad 2016

  Chomutov - Hlavní cíl letošní zimní sezony – splnění limitu na seniorské mistrovství světa – se Tomášovi Frantovi nakonec podařilo splnit. V rakouském Grazu zaplaval 200 metrů znak za 1:53,69 a splnil dokonce ten přísnější limit, který mu zajišťuje letenku do kanadského Windsoru na mistrovství světa. Na to se vydá společně se stálicí české výpravy Simonou Baumrtovou, která úspěšně otestovala formu na Českém poháru v Brně.

Kauzy a témata

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 06. prosinec 2016

  Společně s objednaným stavebním materiálem dorazí kupujícímu také značné množství europalet. Nastává pak problém, co s nimi. V určitých případech je zpětně odkupuje dodavatel, ale dá se z nich vyrobit také řada nejrůznějších výrobků. Právě k druhému řešení se uchyluje většina lidí, protože převoz europalet do místa výkupny bývá problematický a náklady na převoz často převyšují jejich cenu.

 • 06. prosinec 2016

  Doba adventu je časem, kdy se setkáváme s přáteli nad sklenkou punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je i zútulňování domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zařídit, aby pro vás letošní gruntování před Vánocemi nebylo strašákem, ale spíš milou povinností? Přinášíme pět osvědčených tipů.

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×