Zprávy

Dopravní podnik bude hromadně propouštět. „Jsme na startovní čáře,“ říká jeho generální ředitel

Reklama

Chomutov – V současné době obsluhují autobusy Dopravního podniku Chomutova a Jirkova (DPCHJ) na území Ústeckého kraje pět meziměstských oblastí, od ledna po dobu dalších deseti let nebudou jezdit ani na jedné z nich. Dopravce se zúčastnil třinácti vyhlášených tendrů, nevyhrál žádný. Přišel o 75% svých zakázek. „V meziměstské dopravě se dostáváme na úroveň místních drobných dopravců, přesto nemám pocit, že bychom byli outsideři. Jsme na startovní čáře, budeme se snažit udržet stávající zakázky a postupem času na ně nabalovat nové věci," říká generální ředitel DPCHJ Jiří Melničuk.

melnicuk237

Tři miliony kilometrů

Kdo nám zde nakonec tedy bude jezdit? Oblasti Chomutovska, Mostecka, Kadaňska a Žatecka obslouží dopravce z Karlových Varů, jiná společnost pak získala Vejprtsko. Řádově se může jednat až o tři miliony naježděných kilometrů ročně.

„Na výběrová řízení jsme se poctivě připravili"

„To, že jsme přišli o dosud profitabilní zakázky nás samozřejmě velmi mrzí, rozhodně jsme ale nechtěli přistoupit na dopravu za cenu budoucích ztrát. Na výběrová řízení jsme se poctivě připravili, nic jsme nepřemrštili ani nijak nenadhodnotili. V několika tendrech jsme dokonce měli výhodu domácího prostředí, například v podobě vlastního servisu a další infrastruktury. Počítali jsme s alternativními palivy, tudíž výraznými úsporami, hodně si snižovali zisky a režie, přesto jsme nevyhráli," nehledá výmluvy ředitel a jedním dechem dodává, „už na začátku celého toho kolotoče jsme si ale řekli, že pod náklady nepůjdeme a to jsme dodrželi. Jsem bytostně přesvědčen, že konkurence nezahrnula a neuvedla v předložených nabídkách veškeré finanční položky. Jako ekonom dobře vím, o čem mluvím, a troufám si tvrdit, že „soupeři" získali zakázky podbízivou taktikou, a že při jimi navržených cenách nebudou vykazovat žádný zisk, ale naopak prodělek."

„Nakonec utrpí cestující"

Nabízí se otázka, zda se při vlastním přesvědčení o možném konkurenčním mlžení nedalo závěrečný verdikt nějak rozporovat. „My jsme se ale bránili," reaguje na dotaz Melničuk. „Argumentovali jsme, že při současných vstupních cenách a při tak enormně vysoké kvalitě, která je po dopravcích vyžadována, nejsou náklady na kilometr pod třicet korun bez řádného zdůvodnění prostě možné. Nebylo to nic platné. Takhle je celá budoucnost časovanou bombou. Nevybuchne hned, prvních pár let to dopravci zvládnou. Mají nové autobusy, to byla jedna z podmínek, a nebudou muset řešit poruchovost. Ta ale časem zákonitě přijde a náklady porostou. Pak se teprve ukáže, kdo měl pravdu. Bohužel, jediný kdo nakonec utrpí, bude cestující, který problém pocítí na kvalitě," prorokuje generální.

„Není čas se ohlížet"

Ztráta zakázek s sebou nese další velký problém. Není kam jezdit, není potřeba tolik řidičů. A těch přijde o práci v krátké budoucnosti několik desítek. „Bohužel je to tak, přesné číslo ale nyní neumím říci," uvádí direktor a pokračuje, „nejsou to ale jen šoféři, s kým se rozloučíme. Nedávno od nás již museli odejít také dva vysoce postavení manažeři, patřící do týmového vedení. My samozřejmě hledáme zakázky, ze dne na den to ale nejde. V rámci našich možností se budeme snažit pomoci, kde to půjde, prioritně ale musíme řešit, co tady zůstane. Říkám to na rovinu, není čas se ohlížet."

Žlutá konkurence

Chomutovský dopravní podnik nečeká lehké období. Zůstala mu čtvrtina stávajících výkonů, k tomu Městská hromadná doprava. Navíc, na trase do Prahy čelí dalšímu velkému konkurentovi v podobě věhlasných „žluťáků". „Sice jsme přišli o pozice a postavení na trhu, doufám ale, že jde o jev pouze dočasný. Zbraně neskládáme. Rozhodně nehodláme slevit z našich priorit, kterými jsou zdravá ekonomika, bezpečnost, spolehlivost a ochota za přijatelnou cenu," zakončuje neveselé téma Jiří Melničuk.

Doporučené články

Sport

 • 28. listopad 2016

  Ústecký kraj - Jezdci závodů do vrchu se letos naposledy setkali. V sobotu 26. listopadu proběhlo v mostecké Carbonia aréně vyhlášení sezony Triola Cup 2016. Jezdci měli ještě naposledy možnost změřit své schopnosti za volantem, tentokrát na motokárách.

 • 26. listopad 2016

  Most - Volné jízdy vlastním vozem po závodním okruhu mosteckého autodromu pro veřejnost The Most Winter Challenge pokračují dvěma termíny v prosinci.

 • 24. listopad 2016

  Chomutov - Hlavní cíl letošní zimní sezony – splnění limitu na seniorské mistrovství světa – se Tomášovi Frantovi nakonec podařilo splnit. V rakouském Grazu zaplaval 200 metrů znak za 1:53,69 a splnil dokonce ten přísnější limit, který mu zajišťuje letenku do kanadského Windsoru na mistrovství světa. Na to se vydá společně se stálicí české výpravy Simonou Baumrtovou, která úspěšně otestovala formu na Českém poháru v Brně.

Kauzy a témata

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 06. prosinec 2016

  Společně s objednaným stavebním materiálem dorazí kupujícímu také značné množství europalet. Nastává pak problém, co s nimi. V určitých případech je zpětně odkupuje dodavatel, ale dá se z nich vyrobit také řada nejrůznějších výrobků. Právě k druhému řešení se uchyluje většina lidí, protože převoz europalet do místa výkupny bývá problematický a náklady na převoz často převyšují jejich cenu.

 • 06. prosinec 2016

  Doba adventu je časem, kdy se setkáváme s přáteli nad sklenkou punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je i zútulňování domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zařídit, aby pro vás letošní gruntování před Vánocemi nebylo strašákem, ale spíš milou povinností? Přinášíme pět osvědčených tipů.

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×