Zprávy

Kadaňský hazard má utrum. „Ročně sice přijdeme o 10 - 13 milionů, ale stojí nám to za to,“ říká starosta města

Reklama

Kadaň – Osmatřicet provozoven, sto sedmdesát čtyři teminálů, jejichž provoz povoluje Ministerstvo financí (MF ČR) a čtyřicet osm automatů, které dostaly dobrozdání města. Tomu všemu by měl být teoreticky od 1. ledna 2015 definitivní konec. Kadaňští zastupitelé schválili obecně závaznou vyhlášku, zakazující provozování sázkových, loterijních a jiných podobných her. Ta vstupuje v platnost právě dnes.

herna117

„Ministerstvo začne licence rušit a hlavně, nebude další vydávat"

Proč konec teoretický? „Na provoz zmíněných sto sedmdesáti čtyř teminálů vydává licenci MF ČR. My jsme nyní vyhlášku na ministerstvo zaslali a to bude průběžně jednotlivá povolení rušit. Samozřejmě to nebude najednou, určitě to nějakou dobu potrvá. Jak dlouho? Nedokáži odhadnout. Hlavně se ale nebudou nové povolovat," vysvětluje postup starosta města Jiří Kulhánek.

Co se zbylých osmačtyřiceti, radnicí povolených automatů týká, těm končí smlouva k 31.12.2014.

„Počty se stále zvyšovaly"

První regulační vyhlášku ohledně sázkových her a loterií schválili kadaňští zastupitelé na konci roku 2011. Ta měla omezit chod heren zákazem provozování mezi 6:00 a 19:00 hodinou každého dne. O čtyři měsíce později přišla vyhláška další, tentokrát to byla snaha o omezení propagace sázkových her při označování provozoven. „Obě vyhlášky měly pomoci k regulaci a omezení provozu heren na území města. Obě jsou dodržovány s několika porušeními ročně, ale provoz hracích automatů ve městě se nesnížil. Naopak, jejich počty se každým rokem zvyšují," uvádí Kulhánek.

Pro srovnání, v roce 2013 bylo v Kadani ministerstvem povolených 148 terminálů (městem 59). V roce 2014 ministerské číslo narostlo o dvacet šest kusů, městské se o jedenáct snížilo. „V roce 2012 jsme se pokusili rozhodnutí MF ČR rozporovat právním rozkladem k rukám ministra financí, ten však potvrdil rozhodnutí MF ČR jako správné. A to i přes všechna naše záporná stanoviska, včetně negativního vyjádření Městské policie," říká smutně starosta.

Sociální dávky v poukázkách

Ze všeho popsaného je patrné, že stále vyšší poptávka vyvolává vyšší nabídku a lze tedy usuzovat, že herní byznys v Kadani stoupá. Na vině je zčásti také kontrolní systém. „Než přešly některé kompetence odborů sociálních věci z měst na úřady práce, kontrolovaly naše sociální pracovnice průběžně řádné využívání sociálních dávek, a to včetně občasných návštěv heren. Pokud byl příjemce sociálních dávek přistižen při hře na automatech, byla mu sociální dávka poskytována v poukázkách. Dnes je situace po přechodu na úřady práce mnohem horší. ÚP nejsou schopny z kapacitních důvodů provádět kontroly tohoto typu, tudíž vymizela jakákoliv kontrola ze strany poskytovatele dávek. Podle zpráv naší městské policie je mezi hráči řada příjemců sociálních dávek a v nejbližším okolí heren dochází k častému narušování veřejného pořádku," popisuje současný stav šéf města.

„Město nebude ohroženo"

Logickým vyústěním, jak s hazardem úspěšně bojovat, bylo přijetí nových opatření. A to i za cenu finančních ztrát. „Město Kadaň přijde tímto v příjmech cca o 10-13 mil Kč ročně, ale s ohledem na škody, které s sebou nese gamblerství v rodinách, je tato ztráta nesrovnatelná. Město rozhodně nebude ohroženo ve svém rozvoji, naopak přispěje pozitivně ke svému dobrému jménu jako turisticky zajímavá a klidná destinace. Jinými slovy, výsledek tohoto úkonu zastupitelstva bude pro rozvoj města pozitivní," zakončuje povídání starosta.

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×