Zprávy

Kadaňský hazard má utrum. „Ročně sice přijdeme o 10 - 13 milionů, ale stojí nám to za to,“ říká starosta města

Reklama

Kadaň – Osmatřicet provozoven, sto sedmdesát čtyři teminálů, jejichž provoz povoluje Ministerstvo financí (MF ČR) a čtyřicet osm automatů, které dostaly dobrozdání města. Tomu všemu by měl být teoreticky od 1. ledna 2015 definitivní konec. Kadaňští zastupitelé schválili obecně závaznou vyhlášku, zakazující provozování sázkových, loterijních a jiných podobných her. Ta vstupuje v platnost právě dnes.

herna117

„Ministerstvo začne licence rušit a hlavně, nebude další vydávat"

Proč konec teoretický? „Na provoz zmíněných sto sedmdesáti čtyř teminálů vydává licenci MF ČR. My jsme nyní vyhlášku na ministerstvo zaslali a to bude průběžně jednotlivá povolení rušit. Samozřejmě to nebude najednou, určitě to nějakou dobu potrvá. Jak dlouho? Nedokáži odhadnout. Hlavně se ale nebudou nové povolovat," vysvětluje postup starosta města Jiří Kulhánek.

Co se zbylých osmačtyřiceti, radnicí povolených automatů týká, těm končí smlouva k 31.12.2014.

„Počty se stále zvyšovaly"

První regulační vyhlášku ohledně sázkových her a loterií schválili kadaňští zastupitelé na konci roku 2011. Ta měla omezit chod heren zákazem provozování mezi 6:00 a 19:00 hodinou každého dne. O čtyři měsíce později přišla vyhláška další, tentokrát to byla snaha o omezení propagace sázkových her při označování provozoven. „Obě vyhlášky měly pomoci k regulaci a omezení provozu heren na území města. Obě jsou dodržovány s několika porušeními ročně, ale provoz hracích automatů ve městě se nesnížil. Naopak, jejich počty se každým rokem zvyšují," uvádí Kulhánek.

Pro srovnání, v roce 2013 bylo v Kadani ministerstvem povolených 148 terminálů (městem 59). V roce 2014 ministerské číslo narostlo o dvacet šest kusů, městské se o jedenáct snížilo. „V roce 2012 jsme se pokusili rozhodnutí MF ČR rozporovat právním rozkladem k rukám ministra financí, ten však potvrdil rozhodnutí MF ČR jako správné. A to i přes všechna naše záporná stanoviska, včetně negativního vyjádření Městské policie," říká smutně starosta.

Sociální dávky v poukázkách

Ze všeho popsaného je patrné, že stále vyšší poptávka vyvolává vyšší nabídku a lze tedy usuzovat, že herní byznys v Kadani stoupá. Na vině je zčásti také kontrolní systém. „Než přešly některé kompetence odborů sociálních věci z měst na úřady práce, kontrolovaly naše sociální pracovnice průběžně řádné využívání sociálních dávek, a to včetně občasných návštěv heren. Pokud byl příjemce sociálních dávek přistižen při hře na automatech, byla mu sociální dávka poskytována v poukázkách. Dnes je situace po přechodu na úřady práce mnohem horší. ÚP nejsou schopny z kapacitních důvodů provádět kontroly tohoto typu, tudíž vymizela jakákoliv kontrola ze strany poskytovatele dávek. Podle zpráv naší městské policie je mezi hráči řada příjemců sociálních dávek a v nejbližším okolí heren dochází k častému narušování veřejného pořádku," popisuje současný stav šéf města.

„Město nebude ohroženo"

Logickým vyústěním, jak s hazardem úspěšně bojovat, bylo přijetí nových opatření. A to i za cenu finančních ztrát. „Město Kadaň přijde tímto v příjmech cca o 10-13 mil Kč ročně, ale s ohledem na škody, které s sebou nese gamblerství v rodinách, je tato ztráta nesrovnatelná. Město rozhodně nebude ohroženo ve svém rozvoji, naopak přispěje pozitivně ke svému dobrému jménu jako turisticky zajímavá a klidná destinace. Jinými slovy, výsledek tohoto úkonu zastupitelstva bude pro rozvoj města pozitivní," zakončuje povídání starosta.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

 • 06. prosinec 2016

  Ústí nad Labem – Provozovatel letecké záchranky v Ústí nad Labem se bude vybírat znovu. Ministerstvo zdravotnictví zrušilo výsledky tendru. Nabídky posoudí nová komise, kterou odsouhlasila vláda.

 • 06. prosinec 2016

  Havraň – V testovacím provozu je zatím závod společnosti Yankee Candle v průmyslové zóně Joseph u Mostu. Čeká se na povolení zkušebního provozu, a teprve poté bude možno začít s ostrou výrobou. Společnost přesto u příležitosti slavnostního otevření nové továrny dovolila novinářům nafotit část provozu. Ne vše ale mohla media zaznamenat.

 • 03. prosinec 2016

  Chomutov - K poslednímu listopadovému dni přijala záchranná stanice v chomutovském zooparku již 308 zvířat. Nejčastěji to byli holubi, ježci, poštolky a rorýsi, ale i bobr nebo zajímavý zpěvný pták králíček ohnivý.

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 06. prosinec 2016

  Společně s objednaným stavebním materiálem dorazí kupujícímu také značné množství europalet. Nastává pak problém, co s nimi. V určitých případech je zpětně odkupuje dodavatel, ale dá se z nich vyrobit také řada nejrůznějších výrobků. Právě k druhému řešení se uchyluje většina lidí, protože převoz europalet do místa výkupny bývá problematický a náklady na převoz často převyšují jejich cenu.

 • 06. prosinec 2016

  Doba adventu je časem, kdy se setkáváme s přáteli nad sklenkou punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je i zútulňování domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zařídit, aby pro vás letošní gruntování před Vánocemi nebylo strašákem, ale spíš milou povinností? Přinášíme pět osvědčených tipů.

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×