Zprávy

Policie překvalifikovala případ „Houska“, z náhodné vraždy stala se loupežná a předem promyšlená

Reklama

Chomutov – V případu vraždy chomutovského podnikatele Romana Housky (18.11.2013) došlo k dalšímu posunu. Po několika měsících usilovného pátrání a šetření dospěli kriminalisté v tomto týdnu k závěru, že se pravděpodobně jednalo o vraždu loupežnou. „Na základě doposud provedeného vyšetřování došlo k překvalifikování skutku, stávající právní kvalifikace byla zpřísněna," uvádí krajská policejní mluvčí Jana Matonohová.

tkhouska107

15, 20 nebo výjimečný trest?

O vraždě nebylo pochyb od samotného počátku. Co se ovšem nyní v obvinění změnilo, jsou jednotlivé odstavce § 140 (vražda) Trestního zákoníku České republiky. Doposud měl pachatel „na triku" odstavec jedna, který říká: „Kdo jiného úmyslně usmrtí, bude potrestán odnětím svobody na deset až osmnáct let." Nyní se ovšem v jeho vyšetřovací složce objevila čísla dvě a tři, písmeno „j". Při nahlédnutí do zákoníku se dočtete, že: 2/ „Kdo jiného úmyslně usmrtí s rozmyslem nebo po předchozím uvážení, bude potrestán odnětím svobody na dvanáct až dvacet let." – 3/ „Odnětím svobody na patnáct až dvacet let nebo výjimečným trestem bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného majetkový prospěch nebo ve snaze zakrýt nebo usnadnit jiný trestný čin nebo z jiné zavrženíhodné pohnutky."

Nejprve to byla náhoda

Na březnové tiskové konferenci tým kriminalistů tvrdil, že oběť a vrah spolu neměli nic společného a šlo vlastně o nešťastnou náhodu (psali jsme zde). O měsíc později policisté připustili určité nejasnosti, na které ukázala samotná rekonstrukce (najdete zde). Co se tedy nyní stalo, že došlo k překvalifikování případu? „Více, než bylo řečeno, zatím s ohledem na stále probíhající vyšetřování nebude policie uvádět," odpovídá na otázku Matonohová.

Chtěl být za pracovníka zásilkové služby

O případu píší také dnešní Lidové noviny. Podle deníku prý vrah Romana Housku nejprve omráčil, pak začal střílet. Server lidovky.cz dále uvádí, že si pachatel vymyslel historku, aby se k rodině podnikatele dostal co nejblíže (což by zcela logicky ukazovalo na fakt, že o náhodu opravdu nešlo). S odkazem na detektivní spis periodikum uvádí, že pachatel měl v úmyslu vydávat se za pracovníka PPL, doručujícího zásilku. Za tímto účelem měl údajně také vytvořený jmenný seznam osob rodiny, včetně Jany Vaňhové. (zdroj: www.lidovky.cz)

Doporučené články

Sport

 • 28. listopad 2016

  Ústecký kraj - Jezdci závodů do vrchu se letos naposledy setkali. V sobotu 26. listopadu proběhlo v mostecké Carbonia aréně vyhlášení sezony Triola Cup 2016. Jezdci měli ještě naposledy možnost změřit své schopnosti za volantem, tentokrát na motokárách.

 • 26. listopad 2016

  Most - Volné jízdy vlastním vozem po závodním okruhu mosteckého autodromu pro veřejnost The Most Winter Challenge pokračují dvěma termíny v prosinci.

 • 24. listopad 2016

  Chomutov - Hlavní cíl letošní zimní sezony – splnění limitu na seniorské mistrovství světa – se Tomášovi Frantovi nakonec podařilo splnit. V rakouském Grazu zaplaval 200 metrů znak za 1:53,69 a splnil dokonce ten přísnější limit, který mu zajišťuje letenku do kanadského Windsoru na mistrovství světa. Na to se vydá společně se stálicí české výpravy Simonou Baumrtovou, která úspěšně otestovala formu na Českém poháru v Brně.

Kauzy a témata

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.

 • 16. listopad 2016

  Litoměřice - Litoměřická porodnice nově nabízí dva způsoby, kterými si mohou rodičky ulevit od porodních bolestí. Jde o již déle praktikovanou epidurální analgezii a nově také o podání entonoxu, někdy známého jako „rajský plyn“.

 • 14. listopad 2016

  ČR - V pondělí 14. listopadu 2016 nastal největší úplněk za posledních 68 let. Měsíc v úplňku dosáhne na obloze rekordního průměru a jasu - bude o 14 % větší ve svém průměru a o 30 % jasnější. Poslední takový měsíční superúplněk nastal 26. ledna 1948 a další takový nastane až 25. listopadu 2034. Poměrně velký superúplněk máme ale v paměti z roku 2011.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×