Zprávy

Policie překvalifikovala případ „Houska“, z náhodné vraždy stala se loupežná a předem promyšlená

Reklama

Chomutov – V případu vraždy chomutovského podnikatele Romana Housky (18.11.2013) došlo k dalšímu posunu. Po několika měsících usilovného pátrání a šetření dospěli kriminalisté v tomto týdnu k závěru, že se pravděpodobně jednalo o vraždu loupežnou. „Na základě doposud provedeného vyšetřování došlo k překvalifikování skutku, stávající právní kvalifikace byla zpřísněna," uvádí krajská policejní mluvčí Jana Matonohová.

tkhouska107

15, 20 nebo výjimečný trest?

O vraždě nebylo pochyb od samotného počátku. Co se ovšem nyní v obvinění změnilo, jsou jednotlivé odstavce § 140 (vražda) Trestního zákoníku České republiky. Doposud měl pachatel „na triku" odstavec jedna, který říká: „Kdo jiného úmyslně usmrtí, bude potrestán odnětím svobody na deset až osmnáct let." Nyní se ovšem v jeho vyšetřovací složce objevila čísla dvě a tři, písmeno „j". Při nahlédnutí do zákoníku se dočtete, že: 2/ „Kdo jiného úmyslně usmrtí s rozmyslem nebo po předchozím uvážení, bude potrestán odnětím svobody na dvanáct až dvacet let." – 3/ „Odnětím svobody na patnáct až dvacet let nebo výjimečným trestem bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného majetkový prospěch nebo ve snaze zakrýt nebo usnadnit jiný trestný čin nebo z jiné zavrženíhodné pohnutky."

Nejprve to byla náhoda

Na březnové tiskové konferenci tým kriminalistů tvrdil, že oběť a vrah spolu neměli nic společného a šlo vlastně o nešťastnou náhodu (psali jsme zde). O měsíc později policisté připustili určité nejasnosti, na které ukázala samotná rekonstrukce (najdete zde). Co se tedy nyní stalo, že došlo k překvalifikování případu? „Více, než bylo řečeno, zatím s ohledem na stále probíhající vyšetřování nebude policie uvádět," odpovídá na otázku Matonohová.

Chtěl být za pracovníka zásilkové služby

O případu píší také dnešní Lidové noviny. Podle deníku prý vrah Romana Housku nejprve omráčil, pak začal střílet. Server lidovky.cz dále uvádí, že si pachatel vymyslel historku, aby se k rodině podnikatele dostal co nejblíže (což by zcela logicky ukazovalo na fakt, že o náhodu opravdu nešlo). S odkazem na detektivní spis periodikum uvádí, že pachatel měl v úmyslu vydávat se za pracovníka PPL, doručujícího zásilku. Za tímto účelem měl údajně také vytvořený jmenný seznam osob rodiny, včetně Jany Vaňhové. (zdroj: www.lidovky.cz)

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×