Zprávy

Policie překvalifikovala případ „Houska“, z náhodné vraždy stala se loupežná a předem promyšlená

Reklama

Chomutov – V případu vraždy chomutovského podnikatele Romana Housky (18.11.2013) došlo k dalšímu posunu. Po několika měsících usilovného pátrání a šetření dospěli kriminalisté v tomto týdnu k závěru, že se pravděpodobně jednalo o vraždu loupežnou. „Na základě doposud provedeného vyšetřování došlo k překvalifikování skutku, stávající právní kvalifikace byla zpřísněna," uvádí krajská policejní mluvčí Jana Matonohová.

tkhouska107

15, 20 nebo výjimečný trest?

O vraždě nebylo pochyb od samotného počátku. Co se ovšem nyní v obvinění změnilo, jsou jednotlivé odstavce § 140 (vražda) Trestního zákoníku České republiky. Doposud měl pachatel „na triku" odstavec jedna, který říká: „Kdo jiného úmyslně usmrtí, bude potrestán odnětím svobody na deset až osmnáct let." Nyní se ovšem v jeho vyšetřovací složce objevila čísla dvě a tři, písmeno „j". Při nahlédnutí do zákoníku se dočtete, že: 2/ „Kdo jiného úmyslně usmrtí s rozmyslem nebo po předchozím uvážení, bude potrestán odnětím svobody na dvanáct až dvacet let." – 3/ „Odnětím svobody na patnáct až dvacet let nebo výjimečným trestem bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného majetkový prospěch nebo ve snaze zakrýt nebo usnadnit jiný trestný čin nebo z jiné zavrženíhodné pohnutky."

Nejprve to byla náhoda

Na březnové tiskové konferenci tým kriminalistů tvrdil, že oběť a vrah spolu neměli nic společného a šlo vlastně o nešťastnou náhodu (psali jsme zde). O měsíc později policisté připustili určité nejasnosti, na které ukázala samotná rekonstrukce (najdete zde). Co se tedy nyní stalo, že došlo k překvalifikování případu? „Více, než bylo řečeno, zatím s ohledem na stále probíhající vyšetřování nebude policie uvádět," odpovídá na otázku Matonohová.

Chtěl být za pracovníka zásilkové služby

O případu píší také dnešní Lidové noviny. Podle deníku prý vrah Romana Housku nejprve omráčil, pak začal střílet. Server lidovky.cz dále uvádí, že si pachatel vymyslel historku, aby se k rodině podnikatele dostal co nejblíže (což by zcela logicky ukazovalo na fakt, že o náhodu opravdu nešlo). S odkazem na detektivní spis periodikum uvádí, že pachatel měl v úmyslu vydávat se za pracovníka PPL, doručujícího zásilku. Za tímto účelem měl údajně také vytvořený jmenný seznam osob rodiny, včetně Jany Vaňhové. (zdroj: www.lidovky.cz)

Doporučené články

Sport

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Závodnice oddílu moderní gymnastky SC 80 Chomutov si ani mimo sezónu nedopřávají žádný zimní spánek. Po nadmíru úspěšném loňském roce, kdy v závodech pro jednotlivkyně vybojovaly 76 medailí a ve společných skladbách ještě přidaly dalších 36 cenných kovů, se do tréninků pustily hned 2. ledna. Za přísným tréninkovým režimem stojí nejen láska ke sportu, ale také změny pravidel v novém olympijském cyklu.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×