Zprávy

Dost šroťákům! Vedení Chomutova chce zakázat odevzdávání železa a barevných kovů

Reklama

Chomutov - V Chomutově už neodevzdáte ani kilo železa. Změnu vyhlášky o odpadech, která by zakázala odevzdávat železo a barevné kovy do sběren, doporučuje schválit zastupitelům chomutovská městská rada. Chce tak bránit krádežím. O zákazu výkupu informoval primátor Jan Mareš na svém facebookovém profilu.

Chyceni při krádeži. Foto: MP Chomutov

"K tomu kroku nás vedla snaha ochránit majetek Chomutovanů, chomutovských firem a také majetku města, který je pod stálými nájezdy zlodějů železa a barevných kovů. Škody za ukradené předměty jdou ve městě do statisíců až milionů korun," uvedl Mareš. Pokud změnu vyhlášku zastupitelé schválí, začne platit od ledna.

Podle radnice městská policie a pracovnici magistrátu budou kontrolovat sběrny a jejich okolí, zda k nim nejde někdo odevzdat kovový šrot. Tomu hrozí pokuta za porušení vyhlášky. "Samozřejmě se nejedná o spásnou vyhlášku, ale o další krok města v boji proti těm, kteří nám ničí jak soukromý, tak městský majetek. Navíc často ohrožují naše životy. Také jde o další signál státu, že i na jeho úrovni se musí věci řešit ve prospěch slušných občanů," napsal primátor. Občané budou moci odevzdávat šrot do sběrných dvorů a do speciálních kontejnerů.

Zloději v Chomutově se neštítí krást u rodinných domků, ukrást kryty kanálových vpustí, ochranná zábradlí či vrata areálu firmy. "Je jim úplně jedno, že krádežemi často ohrožují životy lidí, kteří mohou být poraněni elektrickým proudem či mohou spadnout do nezabezpečených kanálů, ale i zvířat v případě našeho zooparku. Tam zloději ukradli dílce plotu eurosafari, ze kterého utekly srnky, a zřejmě v podmínkách mimo zoopark zahynuly," dodal Mareš.

rociŠroťáci ve svém ničení nevynechají ani pietní místa, jak ukazuje nedávný případ z chomutovského hřbitova, kde zloděj ukradl kovové rámečky z třiceti okének v kolumbáriu. Tím způsobili škodu za 40 tisíc. "Bezmocnost a lítost pozůstalých se ale vyčíslit nedá. Na krádež jsme přišli záhy, a protože již máme mnoho zkušeností, okamžitě jsme vyrazili do blízké sběrny. Tam jsme všech třicet rámečků našli. Bohužel byly nenávratně poškozené," uvedl vedoucí pohřební služby technických služeb Stanislav Drexler. Podle údajů od provozovatele sběrny se podařilo vypátrat pachatele, ten se kromě rámečků přiznal i k dalším krádežím, nakonec se tedy způsobená škoda vyšplhala na 70 tisíc.

Policie České republiky krok radnice vítá. "Z našeho hledika se jedná o významný krok proti šroťákům," řekl ředitel územního odboru Chomutov Policie ČR Jaroslav Peleška. Policie řešila za loňský rok 120 trestných činů spojených s krádežemi barevných kovů a železa. Přestupková komise magistrátu a strážníci městské polcie pak řešili další desítky přestupků.

Změna vyhlášky zakáže i odevzdávání papíru. Nepřizpůsobiví papír kradou z kontejnerů na tříděný odpad a odevzdávají ho ve sběrnách. "Vloni městu způsobili škodu za více než 400 tisíc korun. Ničí tak snahu Chomutovanů třídit odpad, díky které mají lidé ve městě nižší poplatky za svoz komunálního odpadu," řekla tisková mluvčí města Šárka Schönová.

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×