Zprávy

Dost šroťákům! Vedení Chomutova chce zakázat odevzdávání železa a barevných kovů

Reklama

Chomutov - V Chomutově už neodevzdáte ani kilo železa. Změnu vyhlášky o odpadech, která by zakázala odevzdávat železo a barevné kovy do sběren, doporučuje schválit zastupitelům chomutovská městská rada. Chce tak bránit krádežím. O zákazu výkupu informoval primátor Jan Mareš na svém facebookovém profilu.

Chyceni při krádeži. Foto: MP Chomutov

"K tomu kroku nás vedla snaha ochránit majetek Chomutovanů, chomutovských firem a také majetku města, který je pod stálými nájezdy zlodějů železa a barevných kovů. Škody za ukradené předměty jdou ve městě do statisíců až milionů korun," uvedl Mareš. Pokud změnu vyhlášku zastupitelé schválí, začne platit od ledna.

Podle radnice městská policie a pracovnici magistrátu budou kontrolovat sběrny a jejich okolí, zda k nim nejde někdo odevzdat kovový šrot. Tomu hrozí pokuta za porušení vyhlášky. "Samozřejmě se nejedná o spásnou vyhlášku, ale o další krok města v boji proti těm, kteří nám ničí jak soukromý, tak městský majetek. Navíc často ohrožují naše životy. Také jde o další signál státu, že i na jeho úrovni se musí věci řešit ve prospěch slušných občanů," napsal primátor. Občané budou moci odevzdávat šrot do sběrných dvorů a do speciálních kontejnerů.

Zloději v Chomutově se neštítí krást u rodinných domků, ukrást kryty kanálových vpustí, ochranná zábradlí či vrata areálu firmy. "Je jim úplně jedno, že krádežemi často ohrožují životy lidí, kteří mohou být poraněni elektrickým proudem či mohou spadnout do nezabezpečených kanálů, ale i zvířat v případě našeho zooparku. Tam zloději ukradli dílce plotu eurosafari, ze kterého utekly srnky, a zřejmě v podmínkách mimo zoopark zahynuly," dodal Mareš.

rociŠroťáci ve svém ničení nevynechají ani pietní místa, jak ukazuje nedávný případ z chomutovského hřbitova, kde zloděj ukradl kovové rámečky z třiceti okének v kolumbáriu. Tím způsobili škodu za 40 tisíc. "Bezmocnost a lítost pozůstalých se ale vyčíslit nedá. Na krádež jsme přišli záhy, a protože již máme mnoho zkušeností, okamžitě jsme vyrazili do blízké sběrny. Tam jsme všech třicet rámečků našli. Bohužel byly nenávratně poškozené," uvedl vedoucí pohřební služby technických služeb Stanislav Drexler. Podle údajů od provozovatele sběrny se podařilo vypátrat pachatele, ten se kromě rámečků přiznal i k dalším krádežím, nakonec se tedy způsobená škoda vyšplhala na 70 tisíc.

Policie České republiky krok radnice vítá. "Z našeho hledika se jedná o významný krok proti šroťákům," řekl ředitel územního odboru Chomutov Policie ČR Jaroslav Peleška. Policie řešila za loňský rok 120 trestných činů spojených s krádežemi barevných kovů a železa. Přestupková komise magistrátu a strážníci městské polcie pak řešili další desítky přestupků.

Změna vyhlášky zakáže i odevzdávání papíru. Nepřizpůsobiví papír kradou z kontejnerů na tříděný odpad a odevzdávají ho ve sběrnách. "Vloni městu způsobili škodu za více než 400 tisíc korun. Ničí tak snahu Chomutovanů třídit odpad, díky které mají lidé ve městě nižší poplatky za svoz komunálního odpadu," řekla tisková mluvčí města Šárka Schönová.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 06. prosinec 2016

  Společně s objednaným stavebním materiálem dorazí kupujícímu také značné množství europalet. Nastává pak problém, co s nimi. V určitých případech je zpětně odkupuje dodavatel, ale dá se z nich vyrobit také řada nejrůznějších výrobků. Právě k druhému řešení se uchyluje většina lidí, protože převoz europalet do místa výkupny bývá problematický a náklady na převoz často převyšují jejich cenu.

 • 06. prosinec 2016

  Doba adventu je časem, kdy se setkáváme s přáteli nad sklenkou punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je i zútulňování domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zařídit, aby pro vás letošní gruntování před Vánocemi nebylo strašákem, ale spíš milou povinností? Přinášíme pět osvědčených tipů.

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×