Zprávy

Reportáž: Jaké to je letět v bojovém vrtulníku při největším cvičení…

Reklama

Klášterecko - Už odpradávna lidé vzhlížejí k nebesům se závistí v srdcích. Proč? Létání, to je ten důvod. Něco, co lidé neumí. Téměř každý z nás už letěl letadlem za krásami jiných zemí, ale kolik z nás mohlo letět vrtulníkem? To procento je velmi malé. A kolik z nás mohlo letět bojovým vrtulníkem Mi-24 Hind? Ještě méně. A já to štěstí měl.

vrtule77

Posledních čtrnáct dní svého života jsem strávil na největším cvičení posledních let, které bylo věnováno cvičení Strong Campaigner 2014, jehož hlavní část se odehrála od 22. do 24. června, kdy se uskutečnila certifikace velitelství 4. BÚU a 42. mechanizovaného praporu podle hodnocení bojové připravenosti pro operace NATO - CREVAL, tedy Combat Readiness Evaluation.

Téměř dvě tisícovky vojáků prokazovali svou připravenost chránit svou zem a svou platnost v jednotkách NATO. Součástí takových velkých cvičení je samozřejmě i letectvo. A výstavním prvkem AČR je vrtulníkové letectvo, které čítá 29 kusů bitevních vrtulníků Mi-24 (včetně Mi-35) a 43 kusů dopravních vrtulníků typů Mi-8, Mi-17 (včetně Mi-171Š) a W-3A Sokol.

V rámci Strong Campaigner 2014 byly nasazeny dva vrtulníky Mi-24 a dva Mi-17. Toliko řeč strohá. Tedy číselná. Ale my se podíváme pod pokličku. Jaké to je sedět v bojovém vrtulníku? Jaké to je přelétávat nad nastoupenými stovkami vojáků, včetně pozemní techniky?

Bojové letce se nic nevyrovná

"Říkám to pořád. I když bude pět tisíc vojáků nastoupených, i když na zemi bude stát mnoho tanků, bojových vozidel, dělostřeleckých houfnic, nic se nevyrovná bojové letce. To je prostě zvuk, který potěší každého vojáka. A navíc, když přeletí nad nástupem v bojové formaci, dílo je dokonalé," vyznává se ze svých pocitů nadporučík Láďa Němec.

A já musím souhlasit. Je to prostě síla. Síla je i to, jaké to je, když poprvé poletíte. "Zdravím vás, tak dnes poletíte se mnou," říká při příchodu kapitán Jakl. "Doufám, že nemáte náchylný žaludek. Pokud ano, tak si vezměte raději pytlík," říká hned druhou větou. Odpovídám, že netrpím takovými problémy. "To už říkalo hodně lidí a viděl jsem je blít do nejrůznějších nádob, včetně přilby," dodává s úsměvem kapitán.

K letu jsme přichystáni vcelku rychle a jde se nahoru. Zpočátku jde o let vcelku klidný. "Úkolem dneška je kontrola tohoto stroje, který nese krásný název Jituš," odhaluje kapitán. "Následuje přelet nad nástupem 4. BÚU, pak bojový doprovod pana generála Gurníka a návrat na základnu. Časově ty vychází na necelé dvě hodiny ve vzduchu," říká kapitán Jakl. Samozřejmě už se těším.

Čeští letci patří mezi špičku

Vše proběhlo podle plánu. Je úžasné, jak tento obdivuhodný stroj poslouchá svého kapitána. Jakmile ubere plyn, jde vrtulník směrem k zemi, rotory se najednou roztočí rychleji a dochází k přetížení. Ostrý levý obrat střídá pravý. Rychlost stroje se mění. Výška, ve které se pohybujeme, se mění. Super zážitek je průlet údolím v opravdu malé výšce, kdy nejvyšší stromy jsou nad námi. Člověk si v tu chvíli říká, co když drcneme o zem, co se stane? Samozřejmě nic takového nenastane, protože čeští letci patří mezi absolutní světovou špičku.

V kokpitu vrtulníku však sedí i druhý pilot. Jaká je jeho úloha? "Vidíte, mám tu daleko méně budíků než kapitán. Jde vlastně o zástup kapitána v případě, že on by nemohl pilotovat. Vzlétnout a přistát se strojem samozřejmě lze, ale o moc více ze sedadla druhého pilota nelze udělat. Tedy až na jedno. Co to? Přece střílet," směje se druhý pilot. "Mým hlavním úkolem v případě bojového nasazení je likvidace nepřátelských sil. Přesněji krom pum a raket ovládám i čtyřhlavňový rotační kulomet 9A624 ráže 12,7 mm s 1 470 náboji. Je to fakt síla, když to spustí," přiznává co-pilot.

On i kapitán jsou samozřejmě létat zvyklí, ale já? Já si nakonec odnáším nádherné zážitky. Odnáším si samozřejmě i trochu závisti, protože kdo z nás by nechtěl létat. A co můj žaludek? Ten vše toto zvládl a doufá, že se ve vzduchu objevíme častěji.

Fotogalerie

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 25. únor 2017

  Ústecký kraj - Ústí nad Labem, Litoměřice a Děčín se v tomto pořadí staly v letošním roce nejpřívětivějšími městy pro podnikání. V rámci devátého ročníku stejnojmenného srovnávacího výzkumu Město pro byznys získaly nejvíc bodových ocenění. Ocenění převzali představitelé měst při setkání Svazu měst a obcí na krajském úřadu Ústeckého kraje.

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×