Zprávy

Kolik masa spořádá dvouměsíční orel? „Denně je to až jeden kilogram,“ říká jeho chovatel

Reklama

Chomutov - Chovatelům Podkrušnohorského zooparku se daří další odchov vzácného dravce. Po úspěšném odchovu orlosupa bradatého na jaře letošního roku se 5. května v umělé líhni vyklubal jeden z největších orlů žijících na severní polokouli, orel skalní. „Letošní mládě je teprve druhým mládětem úspěšně odchovávaným v zooparku. Poprvé se odchov podařil před osmi lety," vysvětlil chovatel Petr Hora, který o mládě pečuje.

orel37

Je to pěkný jedlík

„Po vyklubání vážilo mládě pouhých 110 gramů, v současné době již váží 4,5 kilogramu. Denně spořádá až jeden kilogram masité potravy a za 24 hodin dokáže přibrat až 200 gramů," dodal chovatel.

Orel skalní se vyskytuje v Severní Americe, Asii, severní Africe a Evropě. Je to druhý největší dravec České republiky. Je částečně tažný, hnízdit přilétá do Alp a severní a jižní Evropy, kde si ve skalách staví robusní, dva metry široká a metr vysoká hnízda. Mláďata jsou čistě bílá, později přibývá černé skvrnění. Z hnízda vylétávají až po 50 dnech. K lovení používají svůj výborný zrak a při letu střemhlav dokáží vyvinout rychlost až 300 kilometrů za hodinu.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×