Zprávy

Kadaň má nové dialyzační středisko, pacienti již nemusí dojíždět do Chomutova

Reklama

Kadaň - Dnešním dnem se kadaňským pacientům se selháním ledvin konečně ulevilo. V areálu kadaňské nemocnice se otevřelo nové dialyzační středisko, tímto krokem se završila závěrečná etapa společného projektu kadaňské nemocnice a dialyzačního řetězce Fresenius Medical Care (NephroCare). Jeho cílem bylo přiblížit tuto život zachraňující metodu téměř čtyřiceti pacientům Kadaňska, kteří museli doposud jezdit třikrát týdně do Chomutova.

dialyza17

Středisko nabízí komplexní péči

Středisko otevřelo své brány dnes, 1. července, kdy na ranní směnu nastoupili první pacienti. Kromě ambulantní dialýzy je zde denně v provozu také nefrologická ambulance, která poskytuje komplexní ambulantní péči pro pacienty s ledvinným onemocněním. Celou investici financoval nový nájemce prostor a provozovatel nového střediska, společnost Fresenius Medical Care – D.S.

„Pacientům se hodně ulehčí"

„Se stavbou střediska jsme začali v březnu letošního roku a měli jsme důvod spěchat," vzpomíná na počátky spolupráce ředitel společnosti David Prokeš. „Naše chomutovské středisko je dlouhodobě přetíženo a bylo stále obtížnější provoz pro takové množství pacientů udržet v komfortních podmínkách. Nyní se ulehčí jak chomutovským, tak kadaňským pacientům, a bude více času a prostoru na další rozvoj nefrologické péče v regionu," vysvětluje Prokeš.

Ředitel kadaňské nemocnice Josef Mašek byl projektem od počátku nadšen. „Tento projekt má z našeho pohledu samá pozitiva. Jednak se nám podařilo využít prostory, které doposud ležely ladem, a jednak jsme mohli poskytnout dialyzační péči přímo v naší nemocnici a vyslyšet tak přání mnoha našich pacientů. Když si uvědomíte, že každá terapie na středisku trvá pět hodin a tito lidé na ni musí jezdit třikrát týdně, je pochopitelné, že cestování do Chomutova pro ně bylo velmi náročné. Jsou to většinou lidé vyššího věku a mají i mnoho přidružených onemocnění," pochvaluje si Mašek.

Nejmodernější dialyzační metoda

Nové dialyzační středisko má kapacitu šestnáct dialyzačních lůžek a kromě pacientů, kteří sem docházejí na pravidelné dialýzy v tzv. chronickém dialyzačním programu, zde mohou být také ošetřováni pacienti s akutním ledvinným selháním. Tak jako ve všech ostatních střediscích, mají i zde pacienti k dispozici nejmodernější dialyzační metodu, tzv. vysokoobjemovou hemodiafiltraci.

„Jedná se o metodu, která je v nefrologickém světě vnímána jako nejpokrokovější, a tak se ji snažíme dopřát všem pacientům, kterým to jejich zdravotní stav dovolí. Děláme to především proto, že metoda je pro pacienty mnohem bezpečnější, než klasická hemodialýza a je při ní mnohem méně kardiovaskulárních komplikací. Také naši pacienti ji mnohem lépe snášejí, což je skvělé," objasňuje medicínská ředitelka NephroCare Michaela Ságová.

„Zatím plánujeme dvousměnný provoz"

Závěrem ještě primářka kadaňského dialyzačního střediska Jindřiška Pössnickerová doplní veškeré provozní záležitosti: „Zpočátku plánujeme dvousměnný provoz, který zahrnuje první směnu od 6 do 12 hodin a druhou od 12 do 18 hodin. Pokud by se počet pacientů zvyšoval, přizpůsobíme tomu samozřejmě i denní provoz střediska. Mimo provozní dobu máme pohotovost na telefonu, kdy jsou k dispozici lékař i sestra, a ti jsou připraveni rychle reagovat na urgentní potřeby, jakými jsou např. akutní dialýzy, nebo v těch radostnějších případech - příprava pacienta na transplantaci ledviny. Tam musíme opravdu velmi rychle reagovat a vše ve velmi krátkém čase zorganizovat."

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 25. únor 2017

  Ústecký kraj - Ústí nad Labem, Litoměřice a Děčín se v tomto pořadí staly v letošním roce nejpřívětivějšími městy pro podnikání. V rámci devátého ročníku stejnojmenného srovnávacího výzkumu Město pro byznys získaly nejvíc bodových ocenění. Ocenění převzali představitelé měst při setkání Svazu měst a obcí na krajském úřadu Ústeckého kraje.

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×