Zprávy

„Mimořádná událost v Elektrárně Prunéřov 2 nemá vliv na životní prostředí,“ mírní obavy mluvčí ČEZu

Reklama

Prunéřov – Před pár hodinami jsme vás informovali o noční havárii na prunéřovské elektrárně (článek najdete zde). V současné době svolaný havarijní štáb realizuje veškerá přijatá opatření k zamezení úniku vápencové suspenze mimo areál elektrárny. „Většina suspenze byla zavčasu zachycena v zařízeních elektrárny," vysvětluje mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp.

vezb206

„Jde o chemický netečný materiál"

Podle jeho slov uniklo „mimo" několik set litrů vápencové suspenze. „Jedná se o materiál, který se používá pro odsíření a je tudíž ekologicky neškodný. Jde o jemně mletý vápenec bez jakýchkoliv chemických příměsí. Z elektrárny se tak do nedalekého potoka dostal přírodní chemicky netečný materiál – rozemletý kámen nepoškozující životní prostředí. S ničím nereaguje, pouze na chvíli zabarví vodu na bílo a poté se po usednutí rozptýlí po dně. Vápencová suspenze se mimo jiné používá i při likvidaci ekologických havárií, například při úniku ropných látek. Přivolaní zástupci z inspektorátu životního prostředí byli na místě seznámeni s postupem odstraňování následků havárie a neměli k němu výhrady," popisuje nastalou situaci Schnepp.

Příčina destrukce zásobní nádrže vápencové suspenze je předmětem dalšího šetření. V úvahu připadá několik možných variant poškození, k objasnění se bude postupovat vylučovací metodou. „Vzniklá škoda nebyla zatím vyčíslena ani odhadnuta, známa bude až po zjištění příčiny destrukce," uvádí mluvčí.

„Dodávky tepla nebudou omezeny"

Vzhledem k tomu, že u tří bloků Elektrárny Prunéřov 2 probíhá komplexní obnova a zbylé dva byly odstaveny, je nyní celá elektrárna mimo provoz. Z tohoto důvodu byla také přesunuta v srpnu plánovaná celozávodní odstávka EPR 2 a proběhne již nyní. Během ní dojde na revizní údržbu výrobních bloků 21 a 22. „Vše se obejde bez dopadů na dodávky tepla pro města Klášterec nad Ohří, Chomutov a Jirkov, neboť ty jsou zajišťovány sousední Elektrárnou Prunéřov 1," zakončuje Ota Schnepp.

Doporučené články

Sport

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Závodnice oddílu moderní gymnastky SC 80 Chomutov si ani mimo sezónu nedopřávají žádný zimní spánek. Po nadmíru úspěšném loňském roce, kdy v závodech pro jednotlivkyně vybojovaly 76 medailí a ve společných skladbách ještě přidaly dalších 36 cenných kovů, se do tréninků pustily hned 2. ledna. Za přísným tréninkovým režimem stojí nejen láska ke sportu, ale také změny pravidel v novém olympijském cyklu.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×