Zprávy

„Mimořádná událost v Elektrárně Prunéřov 2 nemá vliv na životní prostředí,“ mírní obavy mluvčí ČEZu

Reklama

Prunéřov – Před pár hodinami jsme vás informovali o noční havárii na prunéřovské elektrárně (článek najdete zde). V současné době svolaný havarijní štáb realizuje veškerá přijatá opatření k zamezení úniku vápencové suspenze mimo areál elektrárny. „Většina suspenze byla zavčasu zachycena v zařízeních elektrárny," vysvětluje mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp.

vezb206

„Jde o chemický netečný materiál"

Podle jeho slov uniklo „mimo" několik set litrů vápencové suspenze. „Jedná se o materiál, který se používá pro odsíření a je tudíž ekologicky neškodný. Jde o jemně mletý vápenec bez jakýchkoliv chemických příměsí. Z elektrárny se tak do nedalekého potoka dostal přírodní chemicky netečný materiál – rozemletý kámen nepoškozující životní prostředí. S ničím nereaguje, pouze na chvíli zabarví vodu na bílo a poté se po usednutí rozptýlí po dně. Vápencová suspenze se mimo jiné používá i při likvidaci ekologických havárií, například při úniku ropných látek. Přivolaní zástupci z inspektorátu životního prostředí byli na místě seznámeni s postupem odstraňování následků havárie a neměli k němu výhrady," popisuje nastalou situaci Schnepp.

Příčina destrukce zásobní nádrže vápencové suspenze je předmětem dalšího šetření. V úvahu připadá několik možných variant poškození, k objasnění se bude postupovat vylučovací metodou. „Vzniklá škoda nebyla zatím vyčíslena ani odhadnuta, známa bude až po zjištění příčiny destrukce," uvádí mluvčí.

„Dodávky tepla nebudou omezeny"

Vzhledem k tomu, že u tří bloků Elektrárny Prunéřov 2 probíhá komplexní obnova a zbylé dva byly odstaveny, je nyní celá elektrárna mimo provoz. Z tohoto důvodu byla také přesunuta v srpnu plánovaná celozávodní odstávka EPR 2 a proběhne již nyní. Během ní dojde na revizní údržbu výrobních bloků 21 a 22. „Vše se obejde bez dopadů na dodávky tepla pro města Klášterec nad Ohří, Chomutov a Jirkov, neboť ty jsou zajišťovány sousední Elektrárnou Prunéřov 1," zakončuje Ota Schnepp.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

 • 06. prosinec 2016

  Ústí nad Labem – Provozovatel letecké záchranky v Ústí nad Labem se bude vybírat znovu. Ministerstvo zdravotnictví zrušilo výsledky tendru. Nabídky posoudí nová komise, kterou odsouhlasila vláda.

 • 06. prosinec 2016

  Havraň – V testovacím provozu je zatím závod společnosti Yankee Candle v průmyslové zóně Joseph u Mostu. Čeká se na povolení zkušebního provozu, a teprve poté bude možno začít s ostrou výrobou. Společnost přesto u příležitosti slavnostního otevření nové továrny dovolila novinářům nafotit část provozu. Ne vše ale mohla media zaznamenat.

 • 03. prosinec 2016

  Chomutov - K poslednímu listopadovému dni přijala záchranná stanice v chomutovském zooparku již 308 zvířat. Nejčastěji to byli holubi, ježci, poštolky a rorýsi, ale i bobr nebo zajímavý zpěvný pták králíček ohnivý.

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 06. prosinec 2016

  Společně s objednaným stavebním materiálem dorazí kupujícímu také značné množství europalet. Nastává pak problém, co s nimi. V určitých případech je zpětně odkupuje dodavatel, ale dá se z nich vyrobit také řada nejrůznějších výrobků. Právě k druhému řešení se uchyluje většina lidí, protože převoz europalet do místa výkupny bývá problematický a náklady na převoz často převyšují jejich cenu.

 • 06. prosinec 2016

  Doba adventu je časem, kdy se setkáváme s přáteli nad sklenkou punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je i zútulňování domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zařídit, aby pro vás letošní gruntování před Vánocemi nebylo strašákem, ale spíš milou povinností? Přinášíme pět osvědčených tipů.

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×