Zprávy

„Mimořádná událost v Elektrárně Prunéřov 2 nemá vliv na životní prostředí,“ mírní obavy mluvčí ČEZu

Reklama

Prunéřov – Před pár hodinami jsme vás informovali o noční havárii na prunéřovské elektrárně (článek najdete zde). V současné době svolaný havarijní štáb realizuje veškerá přijatá opatření k zamezení úniku vápencové suspenze mimo areál elektrárny. „Většina suspenze byla zavčasu zachycena v zařízeních elektrárny," vysvětluje mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp.

vezb206

„Jde o chemický netečný materiál"

Podle jeho slov uniklo „mimo" několik set litrů vápencové suspenze. „Jedná se o materiál, který se používá pro odsíření a je tudíž ekologicky neškodný. Jde o jemně mletý vápenec bez jakýchkoliv chemických příměsí. Z elektrárny se tak do nedalekého potoka dostal přírodní chemicky netečný materiál – rozemletý kámen nepoškozující životní prostředí. S ničím nereaguje, pouze na chvíli zabarví vodu na bílo a poté se po usednutí rozptýlí po dně. Vápencová suspenze se mimo jiné používá i při likvidaci ekologických havárií, například při úniku ropných látek. Přivolaní zástupci z inspektorátu životního prostředí byli na místě seznámeni s postupem odstraňování následků havárie a neměli k němu výhrady," popisuje nastalou situaci Schnepp.

Příčina destrukce zásobní nádrže vápencové suspenze je předmětem dalšího šetření. V úvahu připadá několik možných variant poškození, k objasnění se bude postupovat vylučovací metodou. „Vzniklá škoda nebyla zatím vyčíslena ani odhadnuta, známa bude až po zjištění příčiny destrukce," uvádí mluvčí.

„Dodávky tepla nebudou omezeny"

Vzhledem k tomu, že u tří bloků Elektrárny Prunéřov 2 probíhá komplexní obnova a zbylé dva byly odstaveny, je nyní celá elektrárna mimo provoz. Z tohoto důvodu byla také přesunuta v srpnu plánovaná celozávodní odstávka EPR 2 a proběhne již nyní. Během ní dojde na revizní údržbu výrobních bloků 21 a 22. „Vše se obejde bez dopadů na dodávky tepla pro města Klášterec nad Ohří, Chomutov a Jirkov, neboť ty jsou zajišťovány sousední Elektrárnou Prunéřov 1," zakončuje Ota Schnepp.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×