Zprávy

Na prunéřovské „dvojce“ se v noci roztrhla nádrž s vápencem, směs zaplavila Kadaňský potok a Ohři

Reklama

Prunéřov – Při havárii se „do prostoru" vylily dva miliony, osm set padesát tisíc litrů mletého vápence namíchaného s vodou. Směs unikla do koryta Kadaňského potoka a do řeky Ohře. Podle našich informací byl na elektrárně v ranních hodinách svolán krizový štáb, Prunéřov II je nyní mimo provoz (nefunguje odsíření). Předběžné odhady hovoří o milionových škodách.

vez206

„Věž se doslova roztrhla"

Vápencové nádrže mají na elektrárně dvě (pro představu, jedna je ve velikosti zemědělského sila). K nehodě došlo kolem půl třetí ráno, podle svědků události se věž doslova roztrhla. Unikající směs zaplavila během několika minut veškerý okolní prostor. Tlak vody odnesl poblíž stojící mobilní stavební buňku o pětadvacet metrů dále, poškodil také konstrukci nedávno zrevidované pasovky, sloužící k odvodu vápence na šachtu.

veza206„Kanály nestíhaly"

Valící se „hmotu" zčásti pobraly kanály, ty ji přivedly do třech záchytných nádrží, bohužel, ani ony nebyly na nápor připraveny. „Došlo k jejich přetečení a směs se dostala do místního potoka," říká jeden ze zúčastněných.

Hasiči se měli hodně co otáčet

Na místě zasahovali elektrárenští hasiči (Prunéřov, Tušimice), na pomoc přijely také jednotky z nejbližších měst, tedy Klášterce nad Ohří a Kadaně. Mimo všech potřebných prací hasiči kontrolovali stav vodních toků. „Při prohlídce nebyly naštěstí objeveny žádné mrtvé ryby, jen usazeniny vápence v potoce a řece," říká mluvčí HZS ÚK Lukáš Marvan.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×