Zprávy

Projekt monitorující migraci hus pokračuje, dvanáct z nich dostalo nový slušivý límeček

Reklama

Chomutov - První odchyt v letošním roce proběhl v severozápadních Čechách v termínu 30. – 31. května 2014. „Celkem bylo na lokalitách Podkrušnohorský zoopark, Lenešický rybník, Mariánské Radčice a Droužkovice odchyceno 16 hus, z toho 12 bylo nově označeno límcem," uvedl Michal Podhrazský, kurátor ptáků v ZOO Dvůr Králové, který zajišťuje realizaci projektu.

husab106První typy vysílaček husy nechtěly

„Přes efektivní límcování nám některé podrobnosti o migraci chyběly, v lednu roku 2010 jsme proto označili první husu v zooparku konvenčním vysílačem," říká Podhrazský. Použití konvenčních vysílaček se ovšem neosvědčilo, krom toho se je husám podařilo z těla sundat.

Kde tráví husa zimu?

O dva roky později byly tedy použity vysílačky GPS/GSM, které byly upevněny jiným způsobem. S jejich pomocí získávají ornitologové podrobné informace o pohybu hus. „Díky vysílačkám a hlavně krčním límcům jsme zjistili, že část hus ze severozápadních Čech létá zimovat přes Švýcarsko do jihozápadní Francie do oblasti Camargue, dále byly husy zastiženy v Dánsku, Švédsku, Holandsku a Maďarsku," upřesnil ornitolog.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×