Zprávy

Želinská elektrárna po půl roce zase běží, za pár dní ji ale čeká další oprava

Reklama

Kadaň – Výměna turbosoustrojí je u konce, nyní se na Želině připravují k opravě přivaděče vody. Malá vodní elektrárna se po částečné půl roční rekonstrukci vrátila do běžného režimu, již v polovině června zde ale začnou sanační práce v lomazickém přivaděči. Ten zásobuje surovou vodou tušimickou elektrárnu.

zelina26

Stáří, opotřebovanost, poruchovost

Opravy na Želině včetně zkušebního provozu probíhaly od půlky loňského října do poloviny letošního května. Rekonstrukce obnášela výměnu obou převodovek a generátorů. „Důvodů, proč jsme po dvaceti letech provozu přistoupili k výměně, bylo hned několik. Stáří a opotřebovanost a s tím ruku v ruce častá poruchovost patřily mezi hlavní aspekty,"  říká vedoucí želinského provozu Antonín Volák.

„Už se nebudeme překřikovat"

Nově namontované zařízení má také nižší otáčky, tím se snížila celková hlučnost a značně poklesly vibrace objektu elektrárny. „To byly další důvody výměny. Otáčky generátorů poklesly z 1 300 na 741 za minutu. Ve strojovně teď můžete s někým mluvit, aniž byste zvyšovali hlas. Myslím, že to ocení hlavně návštěvníci během exkurzí. Celkový výklad tak už nemusí probíhat jen před budovou a při dotazech a odpovědích se nebude muset nikdo s nikým ve strojovně překřikovat. Prakticky zmizelo i chvění podlahy a stěn," konstatuje Volák a přidává perličku, „když teď někdo volá na Želinu, vždy se jako první ujišťuje, zda je vůbec v provozu. Dříve byl hluk soustrojí slyšet i v telefonu. Podle toho jak silně, jsem dokázal někdy i odhadnout, na jaký výkon asi elektrárna jede. Teď je ve sluchátku neobvyklé ticho a slyším jen hlas strojníka."

„Dělníci pěkně v suchu"

Pracovní ruch ovšem neutichl na dlouho. Již v polovině června zde začne dodavatelská firma z Prahy se sanačními pracemi v lomazickém přivaděči. Půjde o opravu betonového koryta mezi výpustí z bazénu a mostkem na konci vodní elektrárny. „Během celozávodní odstávky nebudou Tušimice potřebovat vodu. Toho využijeme k vypuštění štoly vedoucí skálou vodu od Želinského jezu, přičemž se hradícími hranoly uzavře její konec u bazénu a Lomazický kanál pod mostkem. Ze štoly pak povede speciální potrubní systém, kterým se dostane voda do původního koryta až za druhým hrazením. Dělníci tak budou mít během oprav sucho pod nohami. Kromě stěn se opraví i dno přivaděče, bazénu a nátok na turbíny," popisuje chystané práce vedoucí.

Práce na dva měsíce

I když se tušimická elektrárna po čtrnácti dnech opět dočká díky speciálnímu překlenutí přivaděče své vody, sanace na Želině budou probíhat i po 27. červnu. Celková doba prací od zahájení až po jejich konec je odhadnuta na více než dva měsíce.

Doporučené články

Sport

 • 28. listopad 2016

  Ústecký kraj - Jezdci závodů do vrchu se letos naposledy setkali. V sobotu 26. listopadu proběhlo v mostecké Carbonia aréně vyhlášení sezony Triola Cup 2016. Jezdci měli ještě naposledy možnost změřit své schopnosti za volantem, tentokrát na motokárách.

 • 26. listopad 2016

  Most - Volné jízdy vlastním vozem po závodním okruhu mosteckého autodromu pro veřejnost The Most Winter Challenge pokračují dvěma termíny v prosinci.

 • 24. listopad 2016

  Chomutov - Hlavní cíl letošní zimní sezony – splnění limitu na seniorské mistrovství světa – se Tomášovi Frantovi nakonec podařilo splnit. V rakouském Grazu zaplaval 200 metrů znak za 1:53,69 a splnil dokonce ten přísnější limit, který mu zajišťuje letenku do kanadského Windsoru na mistrovství světa. Na to se vydá společně se stálicí české výpravy Simonou Baumrtovou, která úspěšně otestovala formu na Českém poháru v Brně.

Kauzy a témata

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.

 • 16. listopad 2016

  Litoměřice - Litoměřická porodnice nově nabízí dva způsoby, kterými si mohou rodičky ulevit od porodních bolestí. Jde o již déle praktikovanou epidurální analgezii a nově také o podání entonoxu, někdy známého jako „rajský plyn“.

 • 14. listopad 2016

  ČR - V pondělí 14. listopadu 2016 nastal největší úplněk za posledních 68 let. Měsíc v úplňku dosáhne na obloze rekordního průměru a jasu - bude o 14 % větší ve svém průměru a o 30 % jasnější. Poslední takový měsíční superúplněk nastal 26. ledna 1948 a další takový nastane až 25. listopadu 2034. Poměrně velký superúplněk máme ale v paměti z roku 2011.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×