Zprávy

Želinská elektrárna po půl roce zase běží, za pár dní ji ale čeká další oprava

Reklama

Kadaň – Výměna turbosoustrojí je u konce, nyní se na Želině připravují k opravě přivaděče vody. Malá vodní elektrárna se po částečné půl roční rekonstrukci vrátila do běžného režimu, již v polovině června zde ale začnou sanační práce v lomazickém přivaděči. Ten zásobuje surovou vodou tušimickou elektrárnu.

zelina26

Stáří, opotřebovanost, poruchovost

Opravy na Želině včetně zkušebního provozu probíhaly od půlky loňského října do poloviny letošního května. Rekonstrukce obnášela výměnu obou převodovek a generátorů. „Důvodů, proč jsme po dvaceti letech provozu přistoupili k výměně, bylo hned několik. Stáří a opotřebovanost a s tím ruku v ruce častá poruchovost patřily mezi hlavní aspekty,"  říká vedoucí želinského provozu Antonín Volák.

„Už se nebudeme překřikovat"

Nově namontované zařízení má také nižší otáčky, tím se snížila celková hlučnost a značně poklesly vibrace objektu elektrárny. „To byly další důvody výměny. Otáčky generátorů poklesly z 1 300 na 741 za minutu. Ve strojovně teď můžete s někým mluvit, aniž byste zvyšovali hlas. Myslím, že to ocení hlavně návštěvníci během exkurzí. Celkový výklad tak už nemusí probíhat jen před budovou a při dotazech a odpovědích se nebude muset nikdo s nikým ve strojovně překřikovat. Prakticky zmizelo i chvění podlahy a stěn," konstatuje Volák a přidává perličku, „když teď někdo volá na Želinu, vždy se jako první ujišťuje, zda je vůbec v provozu. Dříve byl hluk soustrojí slyšet i v telefonu. Podle toho jak silně, jsem dokázal někdy i odhadnout, na jaký výkon asi elektrárna jede. Teď je ve sluchátku neobvyklé ticho a slyším jen hlas strojníka."

„Dělníci pěkně v suchu"

Pracovní ruch ovšem neutichl na dlouho. Již v polovině června zde začne dodavatelská firma z Prahy se sanačními pracemi v lomazickém přivaděči. Půjde o opravu betonového koryta mezi výpustí z bazénu a mostkem na konci vodní elektrárny. „Během celozávodní odstávky nebudou Tušimice potřebovat vodu. Toho využijeme k vypuštění štoly vedoucí skálou vodu od Želinského jezu, přičemž se hradícími hranoly uzavře její konec u bazénu a Lomazický kanál pod mostkem. Ze štoly pak povede speciální potrubní systém, kterým se dostane voda do původního koryta až za druhým hrazením. Dělníci tak budou mít během oprav sucho pod nohami. Kromě stěn se opraví i dno přivaděče, bazénu a nátok na turbíny," popisuje chystané práce vedoucí.

Práce na dva měsíce

I když se tušimická elektrárna po čtrnácti dnech opět dočká díky speciálnímu překlenutí přivaděče své vody, sanace na Želině budou probíhat i po 27. červnu. Celková doba prací od zahájení až po jejich konec je odhadnuta na více než dva měsíce.

Doporučené články

Sport

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Závodnice oddílu moderní gymnastky SC 80 Chomutov si ani mimo sezónu nedopřávají žádný zimní spánek. Po nadmíru úspěšném loňském roce, kdy v závodech pro jednotlivkyně vybojovaly 76 medailí a ve společných skladbách ještě přidaly dalších 36 cenných kovů, se do tréninků pustily hned 2. ledna. Za přísným tréninkovým režimem stojí nejen láska ke sportu, ale také změny pravidel v novém olympijském cyklu.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×