Zprávy

Roste nám v centru města ubikace pro nepřizpůsobivé? Radnice nemá na stavbu páky

Reklama

Chomutov – Byty pro sociálně slabé, příležitostná ubytovna nebo ubikace pro nepřizpůsobivé? Co přesně tady nakonec vyroste, zatím nikdo neví, ani jedna z variant ale neslibuje nic dobrého. O jaké budově že je vlastně řeč? Jedná se o dům číslo popisné 403 v Libušině ulici v Chomutově, v letech minulých tady bývala poliklinika, později pak oddělení Policie České republiky. A právě policie hraje v celém případu důležitou roli, budovu prodala do „Prahy" a podle našich informací cena nepřekročila pět milionů korun. Tedy stála méně, než průměrný byt v tamních Dejvicích.

poliklinika285

„Objekt jsme prodali"

Na první pohled by se mohlo zdát, že úpravy a opravy budovy objednal stávající majitel, tedy stát, potažmo správce, v tomto případě Krajské ředitelství Policie ČR. Na katastrálním úřadě nemovitostí totiž stále oba figurují jako vlastník. Ovšem tak tomu není. „Objekt jsme prodali novému majiteli, nyní čekáme na některé administrativní úkony a zápis do katastru nemovitostí," vysvětluje policejní mluvčí Šárka Poláčková.

„Bude to bezpečné, o to se postará ozbrojená ochranka"

Komu byla budova prodána, policie neuvedla. Bohužel, je (ne)veřejným tajemstvím, že se jedná o investora z Prahy a stejně tak už si i vrabci na střeše štěbetají o jeho záměru. „Nějaká ubytovna nebo byty pro sociály. Prý to ale bude bezpečné, má tady být čtyřiadvacetihodinová ozbrojená ochranka. Nevím přesně, ale něco takového to bude. Objednala si to nějaká pražská firma, ale my o tom nesmíme mluvit. Takže prosím beze jména," říká jeden z dotázaných, v budově pracujících, dělníků.

Koho nám sem pražský investor hodlá nastěhovat?

Znamená to tedy, že Policie ČR prodala budovu v centru Chomutova obchodníkovi či staviteli, který hodlá naplnit ubytovací kapacitu pochybnými existencemi? Takové případy už se přece staly - ve velkém městě odkoupit byty a obyvatele vystěhovat někam jinam, na okres... Jméno investora se nám nepodařilo zjistit, všichni ho tají. „V této souvislosti musíme upozornit, že kupující není povinen sdělovat záměr, s jakým nemovitost kupuje, zákon žádnou takovouto povinnost neukládá. Stejně tak nesdělujeme jména účastníků výběrových řízení, zájemců o odprodávaný majetek a podobně. Nový majitel má v současné době objekt v pronájmu a je na základě smlouvy oprávněn provádět některé drobné stavební úpravy," podotýká Poláčková.

Radnice nemůže nic

Po všem právě uvedeném logicky vyvstává otázka, co na to samo město. Všichni mají v čerstvé paměti nedávnou „bitvu" na Březenecké, kde se občané jednoznačně proti obdobnému záměru postavili a radnice jejich protesty podpořila. Tady je ale situace naprosto odlišná, město je bezbranné, a to doslova a do písmene. „Budova bývalé polikliniky je podle výpisu z katastru nemovitostí pořád ve vlastnictví České republiky a příslušným hospodařit s majetkem státu je Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje. Od převodu na Policii ČR je příslušnost dána na jiný stavební úřad, kterým je Ministerstvo vnitra, to znamená, že veškerá rozhodnutí a jiná opatření, týkající se stavby jako takové, jsou v působnosti tohoto stavebního úřadu. Chomutovský stavební úřad není oprávněn provádět jakékoliv úkony ani kontroly. Územní plán zde povoluje občanskou vybavenost, v této souvislosti jsme oslovili Krajské ředitelství policie se žádostí o informace o případném převodu vlastnických práv a povolení stavebních úprav," popisuje kroky chomutovská tisková mluvčí Šárka Schönová.

„Zesílíme dohled"

Město tedy nemá nad stavbou možnost kontroly, a je ve hvězdách, co bude dál. O jistých opatřeních již ale radnice přemýšlí. „Protože zde existují obavy, že by případný nový vlastník mohl objekt přestavět na ubytovnu, vyzvali jsme jej k jednání, na což nereaguje. Pokud bude realizován záměr vlastníka přestavby objektu na ubytovnu, město prostřednictvím městské policie ve spolupráci s Policií ČR zajistí v této lokalitě zvýšený dohled. Město vyvine veškeré úsilí proto, aby využil práva vlastníka sousedících pozemků zabránit realizaci záměru," ujišťuje Schönová.

„Žádali jsme o převod. Marně"

V závěru se ještě nabízí myšlenka, proč objekt neodkoupil přímo Chomutov. Obavy o možných machinacích by nyní byly zcela liché. „Město o objekt mělo samozřejmě dlouhodobý zájem. Dokonce jsme v roce 2006 žádali Ministerstvo vnitra o převod. Bohužel, o záměru prodeje nás stát ani neinformoval, ani nám budovu k prodeji nenabídl," odvětí na dotaz chomutovská mluvčí.

„Nejsme povinni více informovat"

Na stejnou otázku reaguje také Šárka Poláčková. „Objekt jsme již v roce 2011 nabídli ve veřejném výběrovém řízení. Dlouho o něj nikdo neměl zájem, nakonec se prodal až v osmém kole. Veřejná nabídka byla vyvěšena na úřední desce Policie ČR, a my nejsme povinni o každém prodeji informovat nějakým dalším způsobem."

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×