Zprávy

Roste nám v centru města ubikace pro nepřizpůsobivé? Radnice nemá na stavbu páky

Reklama

Chomutov – Byty pro sociálně slabé, příležitostná ubytovna nebo ubikace pro nepřizpůsobivé? Co přesně tady nakonec vyroste, zatím nikdo neví, ani jedna z variant ale neslibuje nic dobrého. O jaké budově že je vlastně řeč? Jedná se o dům číslo popisné 403 v Libušině ulici v Chomutově, v letech minulých tady bývala poliklinika, později pak oddělení Policie České republiky. A právě policie hraje v celém případu důležitou roli, budovu prodala do „Prahy" a podle našich informací cena nepřekročila pět milionů korun. Tedy stála méně, než průměrný byt v tamních Dejvicích.

poliklinika285

„Objekt jsme prodali"

Na první pohled by se mohlo zdát, že úpravy a opravy budovy objednal stávající majitel, tedy stát, potažmo správce, v tomto případě Krajské ředitelství Policie ČR. Na katastrálním úřadě nemovitostí totiž stále oba figurují jako vlastník. Ovšem tak tomu není. „Objekt jsme prodali novému majiteli, nyní čekáme na některé administrativní úkony a zápis do katastru nemovitostí," vysvětluje policejní mluvčí Šárka Poláčková.

„Bude to bezpečné, o to se postará ozbrojená ochranka"

Komu byla budova prodána, policie neuvedla. Bohužel, je (ne)veřejným tajemstvím, že se jedná o investora z Prahy a stejně tak už si i vrabci na střeše štěbetají o jeho záměru. „Nějaká ubytovna nebo byty pro sociály. Prý to ale bude bezpečné, má tady být čtyřiadvacetihodinová ozbrojená ochranka. Nevím přesně, ale něco takového to bude. Objednala si to nějaká pražská firma, ale my o tom nesmíme mluvit. Takže prosím beze jména," říká jeden z dotázaných, v budově pracujících, dělníků.

Koho nám sem pražský investor hodlá nastěhovat?

Znamená to tedy, že Policie ČR prodala budovu v centru Chomutova obchodníkovi či staviteli, který hodlá naplnit ubytovací kapacitu pochybnými existencemi? Takové případy už se přece staly - ve velkém městě odkoupit byty a obyvatele vystěhovat někam jinam, na okres... Jméno investora se nám nepodařilo zjistit, všichni ho tají. „V této souvislosti musíme upozornit, že kupující není povinen sdělovat záměr, s jakým nemovitost kupuje, zákon žádnou takovouto povinnost neukládá. Stejně tak nesdělujeme jména účastníků výběrových řízení, zájemců o odprodávaný majetek a podobně. Nový majitel má v současné době objekt v pronájmu a je na základě smlouvy oprávněn provádět některé drobné stavební úpravy," podotýká Poláčková.

Radnice nemůže nic

Po všem právě uvedeném logicky vyvstává otázka, co na to samo město. Všichni mají v čerstvé paměti nedávnou „bitvu" na Březenecké, kde se občané jednoznačně proti obdobnému záměru postavili a radnice jejich protesty podpořila. Tady je ale situace naprosto odlišná, město je bezbranné, a to doslova a do písmene. „Budova bývalé polikliniky je podle výpisu z katastru nemovitostí pořád ve vlastnictví České republiky a příslušným hospodařit s majetkem státu je Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje. Od převodu na Policii ČR je příslušnost dána na jiný stavební úřad, kterým je Ministerstvo vnitra, to znamená, že veškerá rozhodnutí a jiná opatření, týkající se stavby jako takové, jsou v působnosti tohoto stavebního úřadu. Chomutovský stavební úřad není oprávněn provádět jakékoliv úkony ani kontroly. Územní plán zde povoluje občanskou vybavenost, v této souvislosti jsme oslovili Krajské ředitelství policie se žádostí o informace o případném převodu vlastnických práv a povolení stavebních úprav," popisuje kroky chomutovská tisková mluvčí Šárka Schönová.

„Zesílíme dohled"

Město tedy nemá nad stavbou možnost kontroly, a je ve hvězdách, co bude dál. O jistých opatřeních již ale radnice přemýšlí. „Protože zde existují obavy, že by případný nový vlastník mohl objekt přestavět na ubytovnu, vyzvali jsme jej k jednání, na což nereaguje. Pokud bude realizován záměr vlastníka přestavby objektu na ubytovnu, město prostřednictvím městské policie ve spolupráci s Policií ČR zajistí v této lokalitě zvýšený dohled. Město vyvine veškeré úsilí proto, aby využil práva vlastníka sousedících pozemků zabránit realizaci záměru," ujišťuje Schönová.

„Žádali jsme o převod. Marně"

V závěru se ještě nabízí myšlenka, proč objekt neodkoupil přímo Chomutov. Obavy o možných machinacích by nyní byly zcela liché. „Město o objekt mělo samozřejmě dlouhodobý zájem. Dokonce jsme v roce 2006 žádali Ministerstvo vnitra o převod. Bohužel, o záměru prodeje nás stát ani neinformoval, ani nám budovu k prodeji nenabídl," odvětí na dotaz chomutovská mluvčí.

„Nejsme povinni více informovat"

Na stejnou otázku reaguje také Šárka Poláčková. „Objekt jsme již v roce 2011 nabídli ve veřejném výběrovém řízení. Dlouho o něj nikdo neměl zájem, nakonec se prodal až v osmém kole. Veřejná nabídka byla vyvěšena na úřední desce Policie ČR, a my nejsme povinni o každém prodeji informovat nějakým dalším způsobem."

Doporučené články

Sport

 • 28. listopad 2016

  Ústecký kraj - Jezdci závodů do vrchu se letos naposledy setkali. V sobotu 26. listopadu proběhlo v mostecké Carbonia aréně vyhlášení sezony Triola Cup 2016. Jezdci měli ještě naposledy možnost změřit své schopnosti za volantem, tentokrát na motokárách.

 • 26. listopad 2016

  Most - Volné jízdy vlastním vozem po závodním okruhu mosteckého autodromu pro veřejnost The Most Winter Challenge pokračují dvěma termíny v prosinci.

 • 24. listopad 2016

  Chomutov - Hlavní cíl letošní zimní sezony – splnění limitu na seniorské mistrovství světa – se Tomášovi Frantovi nakonec podařilo splnit. V rakouském Grazu zaplaval 200 metrů znak za 1:53,69 a splnil dokonce ten přísnější limit, který mu zajišťuje letenku do kanadského Windsoru na mistrovství světa. Na to se vydá společně se stálicí české výpravy Simonou Baumrtovou, která úspěšně otestovala formu na Českém poháru v Brně.

Kauzy a témata

Reklama

Co se chystá

 • 02. prosinec 2016

  Droužkovice - Předvánoční farmářský trh můžete navštívit v sobotu 3. prosince v Droužkovicích. Tentokrát bude obohacen o domácí zabijačkové dobroty. Informuje Sdružení Západního Krušnohoří.

 • 02. prosinec 2016

  Chomutov – Ani druhou adventní neděli nemusíte strávit doma jen pečením, vařením a úklidem. S dětmi můžete vyrazit do skanzenu Stará Ves u zooparku, kde se budou vyrábět vánoční dekorace, poté přijede i Mikuláš. V sobotu a v neděli pokračuje též vánoční program na chomutovském náměstí.

 • 01. prosinec 2016

  Žatec – Velmi povedená Krampus show v Žatci bude proti loňsku nejspíš ještě lepší! Organizátoři se rozhodli, pro velký zájem veřejnosti, změnit a prodloužit trať pochodu Krampusů na nám. Svobody. Konat se bude v neděli 4. prosince.

 • 26. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Slavnostní rozsvícení vánočního stromu s bohatým doprovodným programem chystají na neděli 27. listopadu v Klášterci nad Ohří. Začíná v 10.00 hodin bohoslužbou v kostele a žehnáním adventních věnců, následně pokračuje od 13.00 hodin na kláštereckém zámku a náměstí.

 • 24. listopad 2016

  Jirkov – Za chvíli jsou tady sice Vánoce, ale pokud nemáte dost dušičkového období a různých strašidelných akcí, můžete v sobotu 26. listopadu na jednu strašidelnou výpravu ještě vyrazit. Tentokrát do jirkovské věže.

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.

 • 16. listopad 2016

  Litoměřice - Litoměřická porodnice nově nabízí dva způsoby, kterými si mohou rodičky ulevit od porodních bolestí. Jde o již déle praktikovanou epidurální analgezii a nově také o podání entonoxu, někdy známého jako „rajský plyn“.

 • 14. listopad 2016

  ČR - V pondělí 14. listopadu 2016 nastal největší úplněk za posledních 68 let. Měsíc v úplňku dosáhne na obloze rekordního průměru a jasu - bude o 14 % větší ve svém průměru a o 30 % jasnější. Poslední takový měsíční superúplněk nastal 26. ledna 1948 a další takový nastane až 25. listopadu 2034. Poměrně velký superúplněk máme ale v paměti z roku 2011.

 • 14. listopad 2016

  Most – V Mostě se v pondělí 14. listopadu otevřel zrekonstruovaný Lidl. Řetězec ho nazývá prodejnou nové generace. Zákazníci si v novém obchodě budou moci užít komfortnější nakupování, zaměstnanci velkorysé zázemí. Novinkou je i wifi připojení zdarma nebo automat na kávu. Informuje o tom mluvčí společnosti Lidl Zuzana Holá.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×