Zprávy

Knihovnická březnová amnestie vyšla napůl, největší dlužníky už řeší advokát

Reklama

Chomutov – Chodit do knihovny a půjčovat si za dvě stě korun na rok literaturu, filmy, hudbu či hry v neomezeném množství, je sice věc moc hezká, návštěvníci by ale neměli zapomínat na jejich vracení. A že dlužníků není zrovna málo, dokazují statistická čísla. V současné době totiž chomutovské Středisko knihovnických a kulturních služeb postrádá knihy řádově za statisíce. Zcela logicky si tento stav nechce nechat líbit.

knihovna25

Amnestie měla jedinou podmínku

Uvést vše do pořádku mohli zapomnětliví (věříme, že to takto je) čtenáři v měsíci březnu, kdy byla v knihovně vyhlášena amnestie. Měla úspěch? Zpola ano. Předžalobní upomínky byly zaslány celkem 476 čtenářům, kteří mají doma 1 883 knížek za 378 tisíc korun. Jedinou podmínkou na odpuštění dluhu bylo vrácení všech vypůjčených svazků. Tuto možnost využilo 234 lidí, do knihovny se vrátilo celkem 751 svazků.

Provoz stojí 16 milionů ročně

Co bude dál? Zbývající dlužníci bez postihu rozhodně nezůstanou. Dva největší již řeší advokátní kancelář, ostatní budou postupně předáni přestupkové komisi, která bude škodu vymáhat. „Provoz knihovny stojí město ročně šestnáct milionů korun. Chceme tuto službu občanům zachovat, ale není možné doplácet na jejich dluhy. Nevrácené knihy navíc ve fondu chybí pro další čtenáře," uvádí k problému náměstek primátora Jan Řehák.

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 25. únor 2017

  Ústecký kraj - Ústí nad Labem, Litoměřice a Děčín se v tomto pořadí staly v letošním roce nejpřívětivějšími městy pro podnikání. V rámci devátého ročníku stejnojmenného srovnávacího výzkumu Město pro byznys získaly nejvíc bodových ocenění. Ocenění převzali představitelé měst při setkání Svazu měst a obcí na krajském úřadu Ústeckého kraje.

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×