Zprávy

Deset let v EU očima našeho vedení: Pro občana samé klady; unie se chová jako přebujelý moloch; peníze pomáhají, ale je systém efektivní?

Reklama

Chomutov / Jirkov / Kadaň – Od vstupu České republiky do Evropské unie uplynulo právě dnes přesně deset let. Smlouva o přistoupení byla podepsána 16. dubna 2003, o rok později, tedy 1. května 2004, pak vstoupila v platnost. Zeptali jsme se při této výroční příležitosti „šéfů" našich jednotlivých regionálních měst, jak oni sami toto desetileté období z pohledu primátorského či starostenského vnímají a hodnotí.

euvyroci15Chomutov – primátor města Jan Mareš

„Vstup naší republiky do Evropské unie přinesl z pohledu prostého občana městu Chomutovu pravděpodobně samé klady a pozitiva. Nevím o žádných negativních dopadech. Chomutov je vlastně v příhraniční oblasti, proto je zde namístě orientace k našim německým sousedům, nicméně i otevření se Evropě přineslo další zahraniční spolupráci. Je to zejména spolupráce města, jeho organizací a škol s partnery v Evropě při stážích, návštěvách, ale i společných projektech. Otevření schengenského prostoru mělo vliv na zvýšení cestovního ruchu, což jako představitel města samozřejmě vítám. Chomutov se svým okolím už totiž není oblastí pouze těžkého průmyslu, jako tomu bylo v minulosti, ale právě cestovní ruch je rozvíjejícím se novým segmentem. Svým návštěvníkům má totiž co nabídnout ve sféře historických a technických památek, ale i přírodní krásy a dnes vyhledávané zážitky.

Chomutov je jedním z měst, která dokázala využít příležitosti různých dotačních titulů EU. Nejznámější je nový kulturně sportovní areál na Zadních Vinohradech, kde s pomocí více než miliardové dotace město postavilo zimní stadion s tréninkovou halou, kulturně společenské centrum se dvěma kinosály, fotbalový, atletický stadion, plavecký areál, a to vše s potřebnou kapacitou k parkování, zelení, dětskými hřišti a in-line dráhou. Dotace EU však pomohly i při obnově panelových domů a veřejného prostoru mezi nimi na sídlištích. Město mohlo postavit množství parkovišť, dětských hřišť nebo zateplit školy."

Jirkov – starosta města Radek Štejnar

„Pro investiční akce to nesporně pro naše město přínos znamenalo, získali jsme finance na řadu rozsáhlých projektů v řádu desítek milionů korun, které bychom ze svého rozpočtu rozhodně nemohli realizovat (zateplování sídlišť, rekonstrukce historického centra města a Kludského vily....).

Způsob, jímž je dotační politika EU prováděna, má ovšem i své nedostatky. Leckdy je dotační titul svázán tolika omezeními, že pokud chce žadatel dotaci získat, musí svůj původní záměr výrazně pozměnit. Takové změny zpravidla nebývají ku prospěchu věci, protože nereflektují specifické místní podmínky, takže někdy dokonce musíme i slibný projekt odložit. Jako další slabinu vidím zbytečnou administrativu a lpění na detailech, jež nejsou pro ten který projekt důležitý, ale při přípravě žádostí znamenají zbytečnou práci navíc. Zkrátka systém je podle mě nastaven příliš byrokraticky, nenechává prostor pro specifické potřeby odvíjející od konkrétních podmínek žadatelů.

Shrnuto: evropské peníze jistě našemu městu v řadě oblastí pomohly, ale je otázkou zda systém nastavený na dotacích z EU můžeme nazvat efektivní alokací veřejných prostředků a to hlavně u měkkých projektů."

Kadaň – starosta města Jiří Kulhánek

„EU se často chová jako přebujelý úřednický moloch a některá nařízení mi připadají hodně nesmyslná a nejsem si jist, zda je pro naše města opravdu EU užitečná. Dotace jsme sice z EU dostali jako řada dalších měst a obcí, ale je třeba vědět, že Česká republika také přispívá do společného evropského měšce, ze kterého se pak rozdělují peníze pro ekonomicky slabé regiony. Takže v součtu to zase taková výhra není. Kdybychom v EU nebyli, žádné výrazné omezení pro provoz města by to neznamenalo. Na druhou stranu je volnější pohyb do ciziny po členských státech a řada dalších možností, které dříve nebývaly obvyklé."

Z Klášterce odpověď nedorazila

Samozřejmě jsme s dotazem oslovili také kláštereckou starostku Kateřinu Mazánkovou. Bohužel, v tomto případě jsme se ani po několika připomenutí (urgencích) odpovědi nedočkali.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 06. prosinec 2016

  Společně s objednaným stavebním materiálem dorazí kupujícímu také značné množství europalet. Nastává pak problém, co s nimi. V určitých případech je zpětně odkupuje dodavatel, ale dá se z nich vyrobit také řada nejrůznějších výrobků. Právě k druhému řešení se uchyluje většina lidí, protože převoz europalet do místa výkupny bývá problematický a náklady na převoz často převyšují jejich cenu.

 • 06. prosinec 2016

  Doba adventu je časem, kdy se setkáváme s přáteli nad sklenkou punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je i zútulňování domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zařídit, aby pro vás letošní gruntování před Vánocemi nebylo strašákem, ale spíš milou povinností? Přinášíme pět osvědčených tipů.

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×