Zprávy

Chomutovská „info“ brožura pro cizince obsahuje šest jazykových mutací, raritou je mongolština

Reklama

Chomutov – Chomutovská radnice připravila pro cizince v rámci projektu „Otevřený Chomutov" souhrnné informace týkající se života ve městě. Vytištěná brožura, ale i on-line verze na webu města poskytne rady v oblasti pobytové, rodinné, školské i sociální. „Cílem projektu je zvýšit informovanost a soběstačnost těchto lidí a tím podpořit jejich integraci a společné žití v našem městě," řekl primátor Jan Mareš.

infobrozura84aMongolština dala impuls

Angličtina, němčina, ruština, ukrajinština, vietnamština a mongolština. Tolik jazykových variací brožura nabízí. První pětice je vcelku pochopitelná, poslední asijská zmíněná je pro laika trochu zarážející. Další překvapení přichází ve chvíli, kdy se dozvídáme, že právě mongolština byla jednou z těch (k ní se přidaly ještě vietnamština a ukrajinština), kvůli které byla info knížečka vytvořena. Podle vyjádření radnice a příslušných úřadů je mongolská národnost v Chomutově zastoupena v takové míře, že její zařazení bylo zcela oprávněné.

Úředníci procházeli školením

„Brožura shrnuje celkem 22 témat, ve kterých seznamuje cizince s městem, dopravou, městskou policií, vyhláškami či zdravotnickým a školským systémem," přibližuje obsah projektová manažerka Hana Nováková. Informace o existenci užitečného souboru se cizinci dozví z vydaného mnohojazyčného letáku. Součástí projektu bylo i školení úředníků magistrátu, kteří přijdou s cizinci nejvíce do styku. „Specifika a charakteristiky nejpočetněji zastoupených menšin či zásady komunikace s cizinci poznávali především přepážkoví pracovníci," upřesňuje Nováková.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×