Zprávy

Na lampách se darebáci vloni vyřádili, opravy vyšly město na více než dvě stě tisíc

Reklama

Chomutov – Zloději a vandalové se v loňském roce vyřádili na veřejném osvětlení daleko více, než Technické služby předpokládaly. Zatímco rok 2012 byl v tomto směru na svém konci označen za vůbec nejhorší, ten uplynulý ho výrazně předčil. „Ve svém rozpočtu Technické služby s opravami osvětlení po nájezdech vandalů počítají, meziročně navíc tuto částku navyšují zhruba o deset tisíc korun. Loňský rok ale přesáhl všechny předpoklady, náklady na opravy se zdvojnásobily," uvádí náměstek primátora Martin Klouda.

lampy293Krade se a ničí všechno

Předloni vyšly rekonstrukce osvětlení na zhruba sto tisíc, loni se částka vyšplhala na více než dvě stě tisíc korun. „Pětačtyřicet tisíc stály opravy zničených nebo odcizených svítidel, zbylé výdaje tvořily poškozené kryty, odcizené pojistky či zničené elektrovýzbroje stožárů," sumarizuje ztráty vedoucí provozovny Údržby veřejného osvětlení Jan Dvořák.

Největší problémy v městském parku a na Kamenné

Napravováním škod strávili opraváři celkem 600 hodin. Nejvíce darebáci řádili v hlavním parku, tady kdosi začátkem roku rozbil devět svítidel v řadě. Problémy se často řeší také na Kamenné, Písečné, v Kostelní ulici, ve Stromovce a v podchodu v ulici kpt. Kouby.

Rozbít, zasprejovat, prostřelit

Technické služby se přitom několik let snaží vandalismu předcházet. Kovové kryty lamp se například mění za plastové. Všechno marné. Zloději, i za cenu rizika vlastního zdraví, neváhají krást jiné součástky. Nezřídka jsou světla také rozbita, zasprejována nebo rovnou prostřelena.

Dost se zničí i při bouračkách

Veřejné osvětlení je ve městě poměrně často poškozeno také při dopravních nehodách. „Loni opravy z tohoto důvodu stály přes 223 tisíc korun," uzavírá smutnou statistiku náměstek Klouda.

Doporučené články

Sport

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Závodnice oddílu moderní gymnastky SC 80 Chomutov si ani mimo sezónu nedopřávají žádný zimní spánek. Po nadmíru úspěšném loňském roce, kdy v závodech pro jednotlivkyně vybojovaly 76 medailí a ve společných skladbách ještě přidaly dalších 36 cenných kovů, se do tréninků pustily hned 2. ledna. Za přísným tréninkovým režimem stojí nejen láska ke sportu, ale také změny pravidel v novém olympijském cyklu.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×