Zprávy

Street Hard Workers: Odmítají bezmyšlenkové bloumání po městě a alkohol, raději cvičí

Reklama

Chomutov – Už jste někdy slyšeli název street workout? Jde o cvičení, při kterém se používá váha vlastního těla. Mohou se k tomu použít i jednoduché prvky – hrazda, bradla, ale třeba i lavička v parku. Právě street workoutu se věnuje seskupení mladých lidí v Chomutově, které si říká Street Hard Workers.

Zakladatelé street workout cvičení v Chomutově a v Jirkově

První oficiální začátek mají street workouteři zaznamenaný přesně: Psal se 23. říjen 2012, kdy Marek Šulc vytvořil na sociální síti facebook stránku pro seskupení, na které by bylo možné domlouvat společné tréninky. Ale neoficiálně seskupení fungovalp v rámci společného setkávání a cvičení mnohem dříve.

Smysl seskupení

„Smyslem našeho seskupení je sdružovat lidi, kteří chtějí zdravě žít, distancují se od požívání alkoholu a drog, mají rádi společné tréninky s vlastní vahou těla a chtějí své znalosti a zkušenosti předávat ostatním a dále se snažit vytvořit v našem okolí síť hřišť především pro dospívající, na kterých by mohli posilovat a nevydali se cestou užívání drog a nebo bezmyšlenkového bloumání po městě," říká Rostislav Vošický.

Co je street workout?
Street workout vychází z kalisteniky – cvičení s vlastní vahou těla, které se používalo již ve starověku. Jak z anglického názvu vyplývá tak cvičení s vlastní vahou těla je prováděno buď v parku a nebo v přírodě. Cvičení je prováděno na jednoduchých prvcích – hrazda, bradla, žebřiny, šplhací tyče a nebo k posilování může posloužit i lavička.

 

Důvod vytvoření hřiště s vlastní vahou těla

Seskupení hledalo po městě Chomutov a Jirkov vhodné prostory pro venkovní cvičení, ale brzy zjistilo, že ani v jednom městě či nejbližším městě se nenachází žádné hřiště, kde by bylo možné cvičit s vlastní vahou těla. „Všechna hřiště v obou městech jsou zřízena pouze pro děti do 12 let, a protože jsme nechtěli na sebe upozorňovat jak cvičením na prvcích pro mladší děti, tak využívat veřejné osvětlení a další městský mobiliář (lavičky apod.), zkontaktovali jsme obě města s žádostí o setkání se starostou Jirkova a následně o setkání s primátorem Chomutova, abychom mohli prezentovat naše návrhy na vytvoření hřišť v obou městech," přibližuje Rostislav Vošický, co předcházelo vzniku specializovaným hřištím.

Nedokážete si představit, co takový street workout obnáší? Třeba toto. Dokážete to?

„Se starostou Jirkova panem Ing. Štejnarem jsme se setkali 20. Května, kde nás srdečně přijal, prohlédl naši power pointovou prezentaci s návrhem umístění hřiště a i s návrhem konkrétních prvků pro cvičení s vlastní vahou těla. Starosta Jirkova pan Ing. Štejnar byl z našeho nápadu nadšen a tím začala praktická spolupráce s městem Jirkov. Následně jsme zkontaktovali město Chomutov a k setkání došlo s paní Mgr. Hanou Novákovou, kde byla odprezentována podobná prezentace jako pro město Jirkov, jen s jiným umístěním hřiště," připomíná workouter. Odsouhlasen byl prostor u dnešního skate parku. Seskupení komunikovalo s projektanty obou měst, aby výsledná podoba hřiště odpovídala využitím prvků ke cvičení s vlastní vahou těla pro dospělé, a to v širokém věkovém spektru.

Zakladatelé seskupení jsou Marek Šulc, Daniel Šulc, Vítězslav Grus, Martin Novotný, Martin Vinš, Jan Kazík, Tomáš Kochlöffel, Marcel Kalčev, David Vydržel, Samuel Posejpal, Jan Kováč, Cyril Novák, Rostislav Vošický a Ing. Vladimíra Kulhavá. Na počátku jednání s městy mělo seskupení na facebooku, kde se domlouvají termíny setkání a cvičení, okolo 30 členů. V dnešní době má seskupení okolo 110 členů.

Kde vnikl street workout?
Street workout se začal objevovat především v 90. Letech 20. století v USA v tzv. chudinských čtvrtích kde lidé neměli peníze na cvičení ve fitnes centrech a tak ke cvičení využívali běžné prvky na ulici a to například právě výše zmíněné lavičky, lampy veřejného osvětlení, stromy v parku apod. Toto cvičení bylo prokombinováno s gymnastikou a začala vznikat videa zveřejňovaná na internetu, na kterých především černošské obyvatelstvo předvádělo až artistické cviky v podobě třeba lidské vlajky atd. První seskupení lidí v USA se jmenovalo Bartendaz a patří mezi hlavní představitele street workoutu stejně jako představitelé skupiny Barstarzz a nebo velmi známá osoba Hannibal for King.

Návrh hřiště u chomutovského skateparku.

Název hřiště u skate-parku v Chomutově dala statečná bojovnice s leukémií

„Rozhodli jsme se, že hřiště u skateparku v Chomutově pojmenujeme „Vlaďka" po naší kamarádce Ing. Vladimíře Kulhavé, která na počátku kontaktovala obě města a vedla jednání o výstavbě obou hřišť. Ing. Vladimíra Kulhavá v roce 2010 prodělala léčbu akutní lymfoblastické leukémie v Ústavu hematologie a krevní transfúze v Praze a následně se vrátila do běžného života i přesto, že i nadále měla oslabenou imunitu a musela se znovu po dlouhém pobytu na lůžku naučit chodit," připomíná mladý muž. „Během její léčby nikdy neměla negativní náladu a radost a smích přenášela jak na zdravotnický personál, tak na spolubojovníky s leukémií a nás jako návštěvníky nemocnice. Její smysl pro humor a bojovnost je pro nás ostatní natolik velkou inspirací jak se postavit mnohem silnějšímu nepříteli a boj nevzdat, dokud nezazní klakson označující konec utkání, že jsme se rozhodli pojmenovat hřiště právě po ní, aby nám při každém cvičení došlo, že člověk si nesmí stanovit limity svých možností, nefňukat a při každém tréninku ze sebe dostat jen to nejlepší, protože zde bojuje pouze sám se sebou," vypráví Rostislav Vošický.

„Pokud má někdo podobné názory a životní směr jako my Street Hard Workers, tak budeme rádi když se k nám přidáte," vyzývá Rostislav.

Chtějí síť hřišť v dalších městech

„Naším dalším cílem je zkontaktovat další města a obce v okolí a vytvořit síť hřišť pro cvičení s vlastní vahou těla a následně dělat putovní veřejná utkání tzv. Batlle, při kterých budou cvičenci předvádět své triky na různých prvcích. Na celostátní úrovni se taková utkání povedlo zrealizovat poprvé minulý rok v Brně. Především teď spolupracujeme s kluky z Mostu a z Žatce. V Kadani se například hřiště pro cvičení s vlastní vahou těla otevřelo minulý rok v květnu v areálu ZŠ Rudolfa Koblice," dodal Rostislav Vošický.

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 25. únor 2017

  Ústecký kraj - Ústí nad Labem, Litoměřice a Děčín se v tomto pořadí staly v letošním roce nejpřívětivějšími městy pro podnikání. V rámci devátého ročníku stejnojmenného srovnávacího výzkumu Město pro byznys získaly nejvíc bodových ocenění. Ocenění převzali představitelé měst při setkání Svazu měst a obcí na krajském úřadu Ústeckého kraje.

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×