Zprávy

Street Hard Workers: Odmítají bezmyšlenkové bloumání po městě a alkohol, raději cvičí

Reklama

Chomutov – Už jste někdy slyšeli název street workout? Jde o cvičení, při kterém se používá váha vlastního těla. Mohou se k tomu použít i jednoduché prvky – hrazda, bradla, ale třeba i lavička v parku. Právě street workoutu se věnuje seskupení mladých lidí v Chomutově, které si říká Street Hard Workers.

Zakladatelé street workout cvičení v Chomutově a v Jirkově

První oficiální začátek mají street workouteři zaznamenaný přesně: Psal se 23. říjen 2012, kdy Marek Šulc vytvořil na sociální síti facebook stránku pro seskupení, na které by bylo možné domlouvat společné tréninky. Ale neoficiálně seskupení fungovalp v rámci společného setkávání a cvičení mnohem dříve.

Smysl seskupení

„Smyslem našeho seskupení je sdružovat lidi, kteří chtějí zdravě žít, distancují se od požívání alkoholu a drog, mají rádi společné tréninky s vlastní vahou těla a chtějí své znalosti a zkušenosti předávat ostatním a dále se snažit vytvořit v našem okolí síť hřišť především pro dospívající, na kterých by mohli posilovat a nevydali se cestou užívání drog a nebo bezmyšlenkového bloumání po městě," říká Rostislav Vošický.

Co je street workout?
Street workout vychází z kalisteniky – cvičení s vlastní vahou těla, které se používalo již ve starověku. Jak z anglického názvu vyplývá tak cvičení s vlastní vahou těla je prováděno buď v parku a nebo v přírodě. Cvičení je prováděno na jednoduchých prvcích – hrazda, bradla, žebřiny, šplhací tyče a nebo k posilování může posloužit i lavička.

 

Důvod vytvoření hřiště s vlastní vahou těla

Seskupení hledalo po městě Chomutov a Jirkov vhodné prostory pro venkovní cvičení, ale brzy zjistilo, že ani v jednom městě či nejbližším městě se nenachází žádné hřiště, kde by bylo možné cvičit s vlastní vahou těla. „Všechna hřiště v obou městech jsou zřízena pouze pro děti do 12 let, a protože jsme nechtěli na sebe upozorňovat jak cvičením na prvcích pro mladší děti, tak využívat veřejné osvětlení a další městský mobiliář (lavičky apod.), zkontaktovali jsme obě města s žádostí o setkání se starostou Jirkova a následně o setkání s primátorem Chomutova, abychom mohli prezentovat naše návrhy na vytvoření hřišť v obou městech," přibližuje Rostislav Vošický, co předcházelo vzniku specializovaným hřištím.

Nedokážete si představit, co takový street workout obnáší? Třeba toto. Dokážete to?

„Se starostou Jirkova panem Ing. Štejnarem jsme se setkali 20. Května, kde nás srdečně přijal, prohlédl naši power pointovou prezentaci s návrhem umístění hřiště a i s návrhem konkrétních prvků pro cvičení s vlastní vahou těla. Starosta Jirkova pan Ing. Štejnar byl z našeho nápadu nadšen a tím začala praktická spolupráce s městem Jirkov. Následně jsme zkontaktovali město Chomutov a k setkání došlo s paní Mgr. Hanou Novákovou, kde byla odprezentována podobná prezentace jako pro město Jirkov, jen s jiným umístěním hřiště," připomíná workouter. Odsouhlasen byl prostor u dnešního skate parku. Seskupení komunikovalo s projektanty obou měst, aby výsledná podoba hřiště odpovídala využitím prvků ke cvičení s vlastní vahou těla pro dospělé, a to v širokém věkovém spektru.

Zakladatelé seskupení jsou Marek Šulc, Daniel Šulc, Vítězslav Grus, Martin Novotný, Martin Vinš, Jan Kazík, Tomáš Kochlöffel, Marcel Kalčev, David Vydržel, Samuel Posejpal, Jan Kováč, Cyril Novák, Rostislav Vošický a Ing. Vladimíra Kulhavá. Na počátku jednání s městy mělo seskupení na facebooku, kde se domlouvají termíny setkání a cvičení, okolo 30 členů. V dnešní době má seskupení okolo 110 členů.

Kde vnikl street workout?
Street workout se začal objevovat především v 90. Letech 20. století v USA v tzv. chudinských čtvrtích kde lidé neměli peníze na cvičení ve fitnes centrech a tak ke cvičení využívali běžné prvky na ulici a to například právě výše zmíněné lavičky, lampy veřejného osvětlení, stromy v parku apod. Toto cvičení bylo prokombinováno s gymnastikou a začala vznikat videa zveřejňovaná na internetu, na kterých především černošské obyvatelstvo předvádělo až artistické cviky v podobě třeba lidské vlajky atd. První seskupení lidí v USA se jmenovalo Bartendaz a patří mezi hlavní představitele street workoutu stejně jako představitelé skupiny Barstarzz a nebo velmi známá osoba Hannibal for King.

Návrh hřiště u chomutovského skateparku.

Název hřiště u skate-parku v Chomutově dala statečná bojovnice s leukémií

„Rozhodli jsme se, že hřiště u skateparku v Chomutově pojmenujeme „Vlaďka" po naší kamarádce Ing. Vladimíře Kulhavé, která na počátku kontaktovala obě města a vedla jednání o výstavbě obou hřišť. Ing. Vladimíra Kulhavá v roce 2010 prodělala léčbu akutní lymfoblastické leukémie v Ústavu hematologie a krevní transfúze v Praze a následně se vrátila do běžného života i přesto, že i nadále měla oslabenou imunitu a musela se znovu po dlouhém pobytu na lůžku naučit chodit," připomíná mladý muž. „Během její léčby nikdy neměla negativní náladu a radost a smích přenášela jak na zdravotnický personál, tak na spolubojovníky s leukémií a nás jako návštěvníky nemocnice. Její smysl pro humor a bojovnost je pro nás ostatní natolik velkou inspirací jak se postavit mnohem silnějšímu nepříteli a boj nevzdat, dokud nezazní klakson označující konec utkání, že jsme se rozhodli pojmenovat hřiště právě po ní, aby nám při každém cvičení došlo, že člověk si nesmí stanovit limity svých možností, nefňukat a při každém tréninku ze sebe dostat jen to nejlepší, protože zde bojuje pouze sám se sebou," vypráví Rostislav Vošický.

„Pokud má někdo podobné názory a životní směr jako my Street Hard Workers, tak budeme rádi když se k nám přidáte," vyzývá Rostislav.

Chtějí síť hřišť v dalších městech

„Naším dalším cílem je zkontaktovat další města a obce v okolí a vytvořit síť hřišť pro cvičení s vlastní vahou těla a následně dělat putovní veřejná utkání tzv. Batlle, při kterých budou cvičenci předvádět své triky na různých prvcích. Na celostátní úrovni se taková utkání povedlo zrealizovat poprvé minulý rok v Brně. Především teď spolupracujeme s kluky z Mostu a z Žatce. V Kadani se například hřiště pro cvičení s vlastní vahou těla otevřelo minulý rok v květnu v areálu ZŠ Rudolfa Koblice," dodal Rostislav Vošický.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

 • 06. prosinec 2016

  Ústí nad Labem – Provozovatel letecké záchranky v Ústí nad Labem se bude vybírat znovu. Ministerstvo zdravotnictví zrušilo výsledky tendru. Nabídky posoudí nová komise, kterou odsouhlasila vláda.

 • 06. prosinec 2016

  Havraň – V testovacím provozu je zatím závod společnosti Yankee Candle v průmyslové zóně Joseph u Mostu. Čeká se na povolení zkušebního provozu, a teprve poté bude možno začít s ostrou výrobou. Společnost přesto u příležitosti slavnostního otevření nové továrny dovolila novinářům nafotit část provozu. Ne vše ale mohla media zaznamenat.

 • 03. prosinec 2016

  Chomutov - K poslednímu listopadovému dni přijala záchranná stanice v chomutovském zooparku již 308 zvířat. Nejčastěji to byli holubi, ježci, poštolky a rorýsi, ale i bobr nebo zajímavý zpěvný pták králíček ohnivý.

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 06. prosinec 2016

  Společně s objednaným stavebním materiálem dorazí kupujícímu také značné množství europalet. Nastává pak problém, co s nimi. V určitých případech je zpětně odkupuje dodavatel, ale dá se z nich vyrobit také řada nejrůznějších výrobků. Právě k druhému řešení se uchyluje většina lidí, protože převoz europalet do místa výkupny bývá problematický a náklady na převoz často převyšují jejich cenu.

 • 06. prosinec 2016

  Doba adventu je časem, kdy se setkáváme s přáteli nad sklenkou punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je i zútulňování domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zařídit, aby pro vás letošní gruntování před Vánocemi nebylo strašákem, ale spíš milou povinností? Přinášíme pět osvědčených tipů.

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×