Zprávy

Jirkov: Počet přestupků proti veřejnému pořádku roste, nejvíce problémů přichází z Ervěnic a Vinařic

Reklama

Jirkov – Tatam je doba, kdy „policajt" na ulici budil respekt a úctu. Scény, kterak občan zdraví strážníka na metry dopředu a pro místní „galerku" je představitel zákona osobou nedotknutelnou vídáme už pouze ve filmech s radou Vacátkem. Mnohé o tom vědí také v Jirkově. Hrozivý nárůst tady zaznamenali v přestupcích proti veřejnému pořádku, stoupl také počet případů, kdy strážníci museli na nezvedence využít své znalosti sebeobrany.

jirkovmpTrocha čísel

6 678 všech zásahů v roce 2013 versus 7 159 případů v roce 2012. Na první pohled mírný pokles, při bližším prozkoumání ale zjistíme, že například přestupků proti veřejnému pořádku je ve statistice 2 235, což je nárůst o téměř tisíc případů (2012 - 1 486). „Hodně přestupků evidujeme také v oblasti dopravy," komentuje starosta Jirkova Radek Štejnar dlouhodobý problém s parkováním. Jeho slova dotvrzuje další číslo, během roku instalovali strážníci hned 564 „botiček".

Fyzické útoky nejsou výjimkou

Nešvarů se ale ve městě odehrálo daleko více, přes polovinu věcí totiž policisté řešili pouhou domluvou. Nicméně ani ta, či případná pokuta mnohdy nestačí. Pokud občané s přestupkem nesouhlasí, jsou předvoláni před komisi, která rozhodne o oprávněnosti. V jedenácti případech se dokonce pachatelé bránili či fyzicky útočili, takže strážníci použili chvaty a hmaty, aby dotyčné zpacifikovali. „Přitom o rok dříve byla takových událostí asi polovina," říká ředitelka městské policie Marta Bendová.

Přistižení občané se také často brání prokázat svoji totožnost, případně nemají potřebný doklad. Vloni jejich počet narostl až na 557 (2012 - 355). Postup strážníků je pak jednoduchý – odvedení na obvodní služebnu Policie ČR, kde se zjistí totožnost.

Radnice posílila kamerový systém

Některá hrozivě narůstající čísla nenechávají radnici klidnou. V Jirkově vloni proběhla digitalizace kamerového systému, koncem roku bylo připojeno ještě dalších dvanáct kamer na sídlištích. Díky monitorování veřejných prostranství se tak přišlo na 1 039 skutků, u nichž bylo podezření na spáchání přestupku nebo trestného činu. Přímo při činu natočily kamery 42 pachatelů. Prevencí je také zapojení pracovníků ve veřejně prospěšných pracích, městská policie měla od srpna k dispozici čtyři posily. „Máme s nimi dobrou zkušenost, kontrolují dodržování pořádku v ulicích, ráno dohlížejí u přechodů u škol na děti, upozorňují nás na záškoláky, rozbité lampy a další nesrovnalosti," pochvaluje si starosta.

Nové Ervěnice a Vinařice II vedou

Jako v každém městě, i v Jirkově jsou některé lokality problémovější než jiné. Například zástavba zvaná Nové Ervěnice. „Zde dochází většinou k rušení nočního klidu, znečišťování veřejného prostranství, narušování občanského soužití a podobně," vysvětluje Bendová. V poslední době se však situace zhoršuje i na sídlišti Vinařice II, kde se často střídají obyvatelé v podnájmech a nerespektují základní zásady sousedského soužití.

Policie posílila noční hlídky

Na nepříznivý vývoj reaguje samozřejmě také Městská policie. Ta se řídí vlastní koncepcí veřejného pořádku, který vychází z filozofie community policing. Základem je aktivní spolupráce s občany, provázanost s organizacemi a institucemi ve městě. Policisté se tak snaží neřešit pouze následky činů, ale zjistit i jejich příčinu a také monitorovat, jestli se problém nepřesouvá na jiné místo a předvídat možné budoucí situace. S tím souvisí například zavedení častějších pochůzek, od nového roku jsou posíleny zejména odpoledne, večer a v noci. V problémových lokalitách je tak nepřetržitě jedna hlídka strážníků. „V letošním roce se také Jirkov pokusí získat dotaci na tři kamery do Nových Ervěnic, konkrétně do ulic Osvobození, K. H. Máchy a B. Pacholíka," říká místostarostka Dana Jurštaková.

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×