Zprávy

Jirkov: Počet přestupků proti veřejnému pořádku roste, nejvíce problémů přichází z Ervěnic a Vinařic

Reklama

Jirkov – Tatam je doba, kdy „policajt" na ulici budil respekt a úctu. Scény, kterak občan zdraví strážníka na metry dopředu a pro místní „galerku" je představitel zákona osobou nedotknutelnou vídáme už pouze ve filmech s radou Vacátkem. Mnohé o tom vědí také v Jirkově. Hrozivý nárůst tady zaznamenali v přestupcích proti veřejnému pořádku, stoupl také počet případů, kdy strážníci museli na nezvedence využít své znalosti sebeobrany.

jirkovmpTrocha čísel

6 678 všech zásahů v roce 2013 versus 7 159 případů v roce 2012. Na první pohled mírný pokles, při bližším prozkoumání ale zjistíme, že například přestupků proti veřejnému pořádku je ve statistice 2 235, což je nárůst o téměř tisíc případů (2012 - 1 486). „Hodně přestupků evidujeme také v oblasti dopravy," komentuje starosta Jirkova Radek Štejnar dlouhodobý problém s parkováním. Jeho slova dotvrzuje další číslo, během roku instalovali strážníci hned 564 „botiček".

Fyzické útoky nejsou výjimkou

Nešvarů se ale ve městě odehrálo daleko více, přes polovinu věcí totiž policisté řešili pouhou domluvou. Nicméně ani ta, či případná pokuta mnohdy nestačí. Pokud občané s přestupkem nesouhlasí, jsou předvoláni před komisi, která rozhodne o oprávněnosti. V jedenácti případech se dokonce pachatelé bránili či fyzicky útočili, takže strážníci použili chvaty a hmaty, aby dotyčné zpacifikovali. „Přitom o rok dříve byla takových událostí asi polovina," říká ředitelka městské policie Marta Bendová.

Přistižení občané se také často brání prokázat svoji totožnost, případně nemají potřebný doklad. Vloni jejich počet narostl až na 557 (2012 - 355). Postup strážníků je pak jednoduchý – odvedení na obvodní služebnu Policie ČR, kde se zjistí totožnost.

Radnice posílila kamerový systém

Některá hrozivě narůstající čísla nenechávají radnici klidnou. V Jirkově vloni proběhla digitalizace kamerového systému, koncem roku bylo připojeno ještě dalších dvanáct kamer na sídlištích. Díky monitorování veřejných prostranství se tak přišlo na 1 039 skutků, u nichž bylo podezření na spáchání přestupku nebo trestného činu. Přímo při činu natočily kamery 42 pachatelů. Prevencí je také zapojení pracovníků ve veřejně prospěšných pracích, městská policie měla od srpna k dispozici čtyři posily. „Máme s nimi dobrou zkušenost, kontrolují dodržování pořádku v ulicích, ráno dohlížejí u přechodů u škol na děti, upozorňují nás na záškoláky, rozbité lampy a další nesrovnalosti," pochvaluje si starosta.

Nové Ervěnice a Vinařice II vedou

Jako v každém městě, i v Jirkově jsou některé lokality problémovější než jiné. Například zástavba zvaná Nové Ervěnice. „Zde dochází většinou k rušení nočního klidu, znečišťování veřejného prostranství, narušování občanského soužití a podobně," vysvětluje Bendová. V poslední době se však situace zhoršuje i na sídlišti Vinařice II, kde se často střídají obyvatelé v podnájmech a nerespektují základní zásady sousedského soužití.

Policie posílila noční hlídky

Na nepříznivý vývoj reaguje samozřejmě také Městská policie. Ta se řídí vlastní koncepcí veřejného pořádku, který vychází z filozofie community policing. Základem je aktivní spolupráce s občany, provázanost s organizacemi a institucemi ve městě. Policisté se tak snaží neřešit pouze následky činů, ale zjistit i jejich příčinu a také monitorovat, jestli se problém nepřesouvá na jiné místo a předvídat možné budoucí situace. S tím souvisí například zavedení častějších pochůzek, od nového roku jsou posíleny zejména odpoledne, večer a v noci. V problémových lokalitách je tak nepřetržitě jedna hlídka strážníků. „V letošním roce se také Jirkov pokusí získat dotaci na tři kamery do Nových Ervěnic, konkrétně do ulic Osvobození, K. H. Máchy a B. Pacholíka," říká místostarostka Dana Jurštaková.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

 • 06. prosinec 2016

  Ústí nad Labem – Provozovatel letecké záchranky v Ústí nad Labem se bude vybírat znovu. Ministerstvo zdravotnictví zrušilo výsledky tendru. Nabídky posoudí nová komise, kterou odsouhlasila vláda.

 • 06. prosinec 2016

  Havraň – V testovacím provozu je zatím závod společnosti Yankee Candle v průmyslové zóně Joseph u Mostu. Čeká se na povolení zkušebního provozu, a teprve poté bude možno začít s ostrou výrobou. Společnost přesto u příležitosti slavnostního otevření nové továrny dovolila novinářům nafotit část provozu. Ne vše ale mohla media zaznamenat.

 • 03. prosinec 2016

  Chomutov - K poslednímu listopadovému dni přijala záchranná stanice v chomutovském zooparku již 308 zvířat. Nejčastěji to byli holubi, ježci, poštolky a rorýsi, ale i bobr nebo zajímavý zpěvný pták králíček ohnivý.

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 06. prosinec 2016

  Společně s objednaným stavebním materiálem dorazí kupujícímu také značné množství europalet. Nastává pak problém, co s nimi. V určitých případech je zpětně odkupuje dodavatel, ale dá se z nich vyrobit také řada nejrůznějších výrobků. Právě k druhému řešení se uchyluje většina lidí, protože převoz europalet do místa výkupny bývá problematický a náklady na převoz často převyšují jejich cenu.

 • 06. prosinec 2016

  Doba adventu je časem, kdy se setkáváme s přáteli nad sklenkou punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je i zútulňování domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zařídit, aby pro vás letošní gruntování před Vánocemi nebylo strašákem, ale spíš milou povinností? Přinášíme pět osvědčených tipů.

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×