Zprávy

Březeneckou se šíří panika, lidé se bojí nové stavby. Setkání obyvatel a investora mělo opravdu „grády“…

Reklama

Chomutov – „Nechceme tady cikány," hučí jednohlasně sál. „Nikdo vám je sem nestěhuje," oponuje investor. Jídelna Základní školy na Březenecké je doslova nacpaná k prasknutí. Rozezlení obyvatelé přišli dát najevo svůj nesouhlas s podnikatelským záměrem dvou společností. Ty se rozhodly proměnit bývalý školní internát na Březenecké v takzvané startovací byty.

petice 2

O co jde?

Jak bylo napsáno, za záměrem výstavby stojí dvojice společností, a to JM Mikulášek s.r.o. a CASA CV s.r.o. Oba investoři představili jasný plán. Na místě dnes již vybydleného internátu chtějí vystavět a podporovat vstupní byty pro cílovou skupinu obyvatel v souladu s podmínkami Ministerstva pro místní rozvoj. Předpokládaný rozpočet činí 21 milionů korun, ministerské dotace by měly pokrýt padesát procent nákladů. Žádost o dotaci je ale vázána na souhlas města a tady je zatím kámen úrazu. Obyvatelé Březenecké a pravděpodobně i širokého okolí s projektem nesouhlasí, občané sestavili petiční výbor a žádají radnici o podporu. Na základě vzniklého problému zprostředkovalo město jednání mezi zástupci investora a občany.

„Berete nám zeleň"

Na původně plánované představení a prezentaci projektu v podstatě ani nedošlo. Nespokojení a nabroušení lidé argumentovali od počátku pádnými názory, které se dají shrnout do několika málo vět. „Nechceme tady holobyty, nechceme tady nepřizpůsobivé a cikány, nenecháte nám tu žádnou zeleň ani místo pro děti. Kam budeme chodit venčit psy? To, co nám tady ukazujete, je stejný paskvil, jako se před lety postavil v Jirkově. Už nyní se tady bojíme, a vy nám sem chcete přidat další takový," zaznívá z pléna. A bylo jedno, jestli se mikrofonu chopila žena či muž, senior nebo mladík. Všichni mluvili stejně.

„Nebudu přece investovat, abych si to pak nechal zničit"petice1 2

Zástupce jednoho z investorů, Václav Kordulík, se snažil odpovědět na každý dotaz. „Není nic jednoduššího, než holobyty vystavět. Kdybychom tady něco takového chtěli udělat, tak jsme pouze vymalovali, navezli pár postelí a bylo. Nic takového ale není naším záměrem. Chceme opravdu vystavět bytové jednotky o velikosti 1+1, v nichž si bude moci dovolit bydlet i ten, kdo nemá na nájem ve větším bytě. Myslíte si, že hodlám proinvestovat 20 milionů a pak si to nechám zničit nepřizpůsobivým vandalem?"

„Budeme nadále jednat s petičním výborem"

Napětí v sále (jídelně) se snažili uklidnit přítomní zástupci chomutovské radnice. Náměstek primátora Jan Řehák přislíbil občanům další setkání na stejném místě ke konci února. Tentokrát i za přítomnosti primátora Jana Mareše, který se dnes z důvodu pracovního jednání mimo město nemohl schůze zúčastnit. „Za radnici mohu říci, že budeme i nadále jednat s petičním výborem a dokud nedojdeme k nějakému souladu, rada města potřebný souhlas pro získání dotace nedá," uvádí v závěru Řehák.

Pravdu mají oba

Přiklánět se na tu či onu stranu dost dobře nejde. Pochopit a souhlasit lze totiž s názory obou stran. Strach obyvatel o svoji bezpečnost, klid a pořádek je naprosto na místě. Na straně druhé, kdo ví, co bude, když investoři souhlas od města nedostanou. Oni totiž stavět mohou již nyní, dobrozdání je potřeba jen kvůli dotaci. A ta když nepřijde, bůhví, co by na Březenecké mohlo nakonec vyrůst.

Doporučené články

Sport

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Závodnice oddílu moderní gymnastky SC 80 Chomutov si ani mimo sezónu nedopřávají žádný zimní spánek. Po nadmíru úspěšném loňském roce, kdy v závodech pro jednotlivkyně vybojovaly 76 medailí a ve společných skladbách ještě přidaly dalších 36 cenných kovů, se do tréninků pustily hned 2. ledna. Za přísným tréninkovým režimem stojí nejen láska ke sportu, ale také změny pravidel v novém olympijském cyklu.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×