Zprávy

Březeneckou se šíří panika, lidé se bojí nové stavby. Setkání obyvatel a investora mělo opravdu „grády“…

Reklama

Chomutov – „Nechceme tady cikány," hučí jednohlasně sál. „Nikdo vám je sem nestěhuje," oponuje investor. Jídelna Základní školy na Březenecké je doslova nacpaná k prasknutí. Rozezlení obyvatelé přišli dát najevo svůj nesouhlas s podnikatelským záměrem dvou společností. Ty se rozhodly proměnit bývalý školní internát na Březenecké v takzvané startovací byty.

petice 2

O co jde?

Jak bylo napsáno, za záměrem výstavby stojí dvojice společností, a to JM Mikulášek s.r.o. a CASA CV s.r.o. Oba investoři představili jasný plán. Na místě dnes již vybydleného internátu chtějí vystavět a podporovat vstupní byty pro cílovou skupinu obyvatel v souladu s podmínkami Ministerstva pro místní rozvoj. Předpokládaný rozpočet činí 21 milionů korun, ministerské dotace by měly pokrýt padesát procent nákladů. Žádost o dotaci je ale vázána na souhlas města a tady je zatím kámen úrazu. Obyvatelé Březenecké a pravděpodobně i širokého okolí s projektem nesouhlasí, občané sestavili petiční výbor a žádají radnici o podporu. Na základě vzniklého problému zprostředkovalo město jednání mezi zástupci investora a občany.

„Berete nám zeleň"

Na původně plánované představení a prezentaci projektu v podstatě ani nedošlo. Nespokojení a nabroušení lidé argumentovali od počátku pádnými názory, které se dají shrnout do několika málo vět. „Nechceme tady holobyty, nechceme tady nepřizpůsobivé a cikány, nenecháte nám tu žádnou zeleň ani místo pro děti. Kam budeme chodit venčit psy? To, co nám tady ukazujete, je stejný paskvil, jako se před lety postavil v Jirkově. Už nyní se tady bojíme, a vy nám sem chcete přidat další takový," zaznívá z pléna. A bylo jedno, jestli se mikrofonu chopila žena či muž, senior nebo mladík. Všichni mluvili stejně.

„Nebudu přece investovat, abych si to pak nechal zničit"petice1 2

Zástupce jednoho z investorů, Václav Kordulík, se snažil odpovědět na každý dotaz. „Není nic jednoduššího, než holobyty vystavět. Kdybychom tady něco takového chtěli udělat, tak jsme pouze vymalovali, navezli pár postelí a bylo. Nic takového ale není naším záměrem. Chceme opravdu vystavět bytové jednotky o velikosti 1+1, v nichž si bude moci dovolit bydlet i ten, kdo nemá na nájem ve větším bytě. Myslíte si, že hodlám proinvestovat 20 milionů a pak si to nechám zničit nepřizpůsobivým vandalem?"

„Budeme nadále jednat s petičním výborem"

Napětí v sále (jídelně) se snažili uklidnit přítomní zástupci chomutovské radnice. Náměstek primátora Jan Řehák přislíbil občanům další setkání na stejném místě ke konci února. Tentokrát i za přítomnosti primátora Jana Mareše, který se dnes z důvodu pracovního jednání mimo město nemohl schůze zúčastnit. „Za radnici mohu říci, že budeme i nadále jednat s petičním výborem a dokud nedojdeme k nějakému souladu, rada města potřebný souhlas pro získání dotace nedá," uvádí v závěru Řehák.

Pravdu mají oba

Přiklánět se na tu či onu stranu dost dobře nejde. Pochopit a souhlasit lze totiž s názory obou stran. Strach obyvatel o svoji bezpečnost, klid a pořádek je naprosto na místě. Na straně druhé, kdo ví, co bude, když investoři souhlas od města nedostanou. Oni totiž stavět mohou již nyní, dobrozdání je potřeba jen kvůli dotaci. A ta když nepřijde, bůhví, co by na Březenecké mohlo nakonec vyrůst.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×