Zprávy

Březeneckou se šíří panika, lidé se bojí nové stavby. Setkání obyvatel a investora mělo opravdu „grády“…

Reklama

Chomutov – „Nechceme tady cikány," hučí jednohlasně sál. „Nikdo vám je sem nestěhuje," oponuje investor. Jídelna Základní školy na Březenecké je doslova nacpaná k prasknutí. Rozezlení obyvatelé přišli dát najevo svůj nesouhlas s podnikatelským záměrem dvou společností. Ty se rozhodly proměnit bývalý školní internát na Březenecké v takzvané startovací byty.

petice 2

O co jde?

Jak bylo napsáno, za záměrem výstavby stojí dvojice společností, a to JM Mikulášek s.r.o. a CASA CV s.r.o. Oba investoři představili jasný plán. Na místě dnes již vybydleného internátu chtějí vystavět a podporovat vstupní byty pro cílovou skupinu obyvatel v souladu s podmínkami Ministerstva pro místní rozvoj. Předpokládaný rozpočet činí 21 milionů korun, ministerské dotace by měly pokrýt padesát procent nákladů. Žádost o dotaci je ale vázána na souhlas města a tady je zatím kámen úrazu. Obyvatelé Březenecké a pravděpodobně i širokého okolí s projektem nesouhlasí, občané sestavili petiční výbor a žádají radnici o podporu. Na základě vzniklého problému zprostředkovalo město jednání mezi zástupci investora a občany.

„Berete nám zeleň"

Na původně plánované představení a prezentaci projektu v podstatě ani nedošlo. Nespokojení a nabroušení lidé argumentovali od počátku pádnými názory, které se dají shrnout do několika málo vět. „Nechceme tady holobyty, nechceme tady nepřizpůsobivé a cikány, nenecháte nám tu žádnou zeleň ani místo pro děti. Kam budeme chodit venčit psy? To, co nám tady ukazujete, je stejný paskvil, jako se před lety postavil v Jirkově. Už nyní se tady bojíme, a vy nám sem chcete přidat další takový," zaznívá z pléna. A bylo jedno, jestli se mikrofonu chopila žena či muž, senior nebo mladík. Všichni mluvili stejně.

„Nebudu přece investovat, abych si to pak nechal zničit"petice1 2

Zástupce jednoho z investorů, Václav Kordulík, se snažil odpovědět na každý dotaz. „Není nic jednoduššího, než holobyty vystavět. Kdybychom tady něco takového chtěli udělat, tak jsme pouze vymalovali, navezli pár postelí a bylo. Nic takového ale není naším záměrem. Chceme opravdu vystavět bytové jednotky o velikosti 1+1, v nichž si bude moci dovolit bydlet i ten, kdo nemá na nájem ve větším bytě. Myslíte si, že hodlám proinvestovat 20 milionů a pak si to nechám zničit nepřizpůsobivým vandalem?"

„Budeme nadále jednat s petičním výborem"

Napětí v sále (jídelně) se snažili uklidnit přítomní zástupci chomutovské radnice. Náměstek primátora Jan Řehák přislíbil občanům další setkání na stejném místě ke konci února. Tentokrát i za přítomnosti primátora Jana Mareše, který se dnes z důvodu pracovního jednání mimo město nemohl schůze zúčastnit. „Za radnici mohu říci, že budeme i nadále jednat s petičním výborem a dokud nedojdeme k nějakému souladu, rada města potřebný souhlas pro získání dotace nedá," uvádí v závěru Řehák.

Pravdu mají oba

Přiklánět se na tu či onu stranu dost dobře nejde. Pochopit a souhlasit lze totiž s názory obou stran. Strach obyvatel o svoji bezpečnost, klid a pořádek je naprosto na místě. Na straně druhé, kdo ví, co bude, když investoři souhlas od města nedostanou. Oni totiž stavět mohou již nyní, dobrozdání je potřeba jen kvůli dotaci. A ta když nepřijde, bůhví, co by na Březenecké mohlo nakonec vyrůst.

Doporučené články

Sport

 • 28. listopad 2016

  Ústecký kraj - Jezdci závodů do vrchu se letos naposledy setkali. V sobotu 26. listopadu proběhlo v mostecké Carbonia aréně vyhlášení sezony Triola Cup 2016. Jezdci měli ještě naposledy možnost změřit své schopnosti za volantem, tentokrát na motokárách.

 • 26. listopad 2016

  Most - Volné jízdy vlastním vozem po závodním okruhu mosteckého autodromu pro veřejnost The Most Winter Challenge pokračují dvěma termíny v prosinci.

 • 24. listopad 2016

  Chomutov - Hlavní cíl letošní zimní sezony – splnění limitu na seniorské mistrovství světa – se Tomášovi Frantovi nakonec podařilo splnit. V rakouském Grazu zaplaval 200 metrů znak za 1:53,69 a splnil dokonce ten přísnější limit, který mu zajišťuje letenku do kanadského Windsoru na mistrovství světa. Na to se vydá společně se stálicí české výpravy Simonou Baumrtovou, která úspěšně otestovala formu na Českém poháru v Brně.

Kauzy a témata

Reklama

Co se chystá

 • 02. prosinec 2016

  Droužkovice - Předvánoční farmářský trh můžete navštívit v sobotu 3. prosince v Droužkovicích. Tentokrát bude obohacen o domácí zabijačkové dobroty. Informuje Sdružení Západního Krušnohoří.

 • 02. prosinec 2016

  Chomutov – Ani druhou adventní neděli nemusíte strávit doma jen pečením, vařením a úklidem. S dětmi můžete vyrazit do skanzenu Stará Ves u zooparku, kde se budou vyrábět vánoční dekorace, poté přijede i Mikuláš. V sobotu a v neděli pokračuje též vánoční program na chomutovském náměstí.

 • 01. prosinec 2016

  Žatec – Velmi povedená Krampus show v Žatci bude proti loňsku nejspíš ještě lepší! Organizátoři se rozhodli, pro velký zájem veřejnosti, změnit a prodloužit trať pochodu Krampusů na nám. Svobody. Konat se bude v neděli 4. prosince.

 • 26. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Slavnostní rozsvícení vánočního stromu s bohatým doprovodným programem chystají na neděli 27. listopadu v Klášterci nad Ohří. Začíná v 10.00 hodin bohoslužbou v kostele a žehnáním adventních věnců, následně pokračuje od 13.00 hodin na kláštereckém zámku a náměstí.

 • 24. listopad 2016

  Jirkov – Za chvíli jsou tady sice Vánoce, ale pokud nemáte dost dušičkového období a různých strašidelných akcí, můžete v sobotu 26. listopadu na jednu strašidelnou výpravu ještě vyrazit. Tentokrát do jirkovské věže.

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.

 • 16. listopad 2016

  Litoměřice - Litoměřická porodnice nově nabízí dva způsoby, kterými si mohou rodičky ulevit od porodních bolestí. Jde o již déle praktikovanou epidurální analgezii a nově také o podání entonoxu, někdy známého jako „rajský plyn“.

 • 14. listopad 2016

  ČR - V pondělí 14. listopadu 2016 nastal největší úplněk za posledních 68 let. Měsíc v úplňku dosáhne na obloze rekordního průměru a jasu - bude o 14 % větší ve svém průměru a o 30 % jasnější. Poslední takový měsíční superúplněk nastal 26. ledna 1948 a další takový nastane až 25. listopadu 2034. Poměrně velký superúplněk máme ale v paměti z roku 2011.

 • 14. listopad 2016

  Most – V Mostě se v pondělí 14. listopadu otevřel zrekonstruovaný Lidl. Řetězec ho nazývá prodejnou nové generace. Zákazníci si v novém obchodě budou moci užít komfortnější nakupování, zaměstnanci velkorysé zázemí. Novinkou je i wifi připojení zdarma nebo automat na kávu. Informuje o tom mluvčí společnosti Lidl Zuzana Holá.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×