Zprávy

Fantom chomutovských ulic dopaden. Čtyři měsíce přepadával bezbranné seniorky, teď mu hrozí deset let káznice

Reklama

Chomutov – Palec nahoru pro chomutovskou kriminálku. Ta v uplynulých dnech objasnila sérii deseti případů pouličních krádeží a loupeží, zloděj řádil čtyři měsíce. Třiatřicetiletý Chomutovák si během této doby nakradl za osmdesát tisíc, v případě odsouzení mu hrozí až desetiletý trest za mřížemi.

lupič5Troufl si jen na seniory

O nějaké osobní statečnosti se v případě dopadeného grázlíka s kriminální minulostí nedá vůbec mluvit. Pro své loupeže si v převážné většině vybíral ženy v důchodovém věku a pouze třikrát si troufl na chlapy. Tam ale pokaždé využil jejich nepozornosti.

Podobnost nebyla náhodná

K prvnímu případu došlo zhruba v polovině září, na další výpravu se lupič vypravil o necelý měsíc později. Poté si dal dva měsíce pauzu, aby v prosinci udeřil hned čtyřikrát. Kupící se případy se vzájemně podobaly natolik, až policistům začalo být jasné, že se pravděpodobně bude jednat o jednoho pachatele. „Všechno tomu napovídalo. Způsob provedení, výběr poškozených a téměř stejný popis," líčí jeden z kriminalistů Miroslav Lingeš. „Mnohé také napověděly záznamy z kamer, které nám v rámci součinnosti poskytli kolegové z Městské policie," doplňuje druhý z kriminalistů Kamil Karásek.

Někdy přijel na kole, někdy dorazil pěškylupič3

Indicie se skutečně shodovaly. Přepadená oběť byla vždy osoba bez doprovodu, věkový průměr okradených byl kolem 75 let. Ani lokality, které si pachatel vybíral, nebyly daleko od sebe. Maličko se lišil pouze způsob darebákova přemisťování. V některých případech se pohyboval na kole, jindy to bylo pěšmo. Konec byl ale pokaždé stejný, vytržená taška či kabelka a rychlý úprk.

Na jeho činy pasuje několik paragrafů

Poslední mužova krádež přišla před pouhým týdnem, pak již věci nabraly rychlý spád. Na základě vyhodnocení zjištěných poznatků došlo k domovní prohlídce a jeho zadržení. Obviněn byl z několika trestných činů – krádeže, loupeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Jediným jeho plusem je, že žádnou z obětí nijak vážněji neporanil. „Po nezbytných úkonech skončil obviněný v policejní cele a na státní zastupitelství byl podán návrh na jeho vzetí do vazby. V současné době se již nachází ve vazební věznici v Litoměřicích, v případě odsouzení mu hrozí až desetiletý trest odnětí svobody," uvádí policejní mluvčí Marie Pivková.

lupič2Případy v datech

1/ 11. 9. 2013 - ulice Vršovců. Pachatel využil nepozornosti poškozeného a při stěhování mu odcizil z obývacího pokoje volně odloženou peněženku.   2/ 2. 10. 2013 – ulice Husova. Muž na kole vytrhává z ruky procházející osmdesátileté ženy kabelku s mobilním telefonem, doklady a peněženkou.   3/ 2. 12. 2013 - při cestě vozidlem autoškoly mizí poškozenému z odložené bundy mobilní telefon.   4/ 4. 12. 2013 – ulice Lipská. Devětašedesátiletá seniorka je okradena před domem. Pachatel využívá okamžiku, kdy žena odpočívá a tašku s nákupem si odkládá vedle sebe na zem.   5/ 6. 12. 2013 – ulice Blatenská. Devětašedesátiletá žena je na ulici napadena zezadu. Pachatel ji udeřil a z ruky vytrhl nákupní tašku s telefonem, peněženkou, dioptrickými brýlemi a doklady. Žena naštěstí neutrpěla žádná zranění.  6/ 10. 12. 2013 – ulice Marie Pujmanové. Loupež je opět na kole. Procházející devětaosmdesátiletá žena je okradena o nákupní tašku, ve které měla kabelku.   7/ 4. 1. 2014 – ulice Cihlářská. Čtyřiasedmdesátiletá žena je napadena v domě u výtahu, zloděj jí bere kabelku.   8/ 6. 1. 2014 – ulice Mostecká. Lupič si tentokrát vyhlédl rodinný dům, překonal oplocení a dostal se až ke vchodovým dveřím. Čtyřiasedmdesátiletý majitel odešel pracovat do garáže vedle domu a v zámku nechal klíče. Pachatel vnikl dovnitř, a zatímco muž pracoval, kradl. Sebral notebook, několik kusů zlatých šperků, osobní doklady poškozeného, naslouchadlo a další věci.   9/ 14. 1. 2014 – ulice Blatenská. Útok vedený opět zezadu. Devětasedmdesátiletá seniorka přichází o kabelku. Ta byla posléze nalezena, peněženka ovšem chyběla.   10/ 23. 1. 2014 – ulice Adámkova. K poslední loupeži dochází v obchodě. Pachatel využívá chvilkové nepozornosti pětašedesátileté poškozené a z nákupního vozíku jí bere plátěnou tašku s mobilním telefonem, peněženkou a doklady. Nechyběla ani platební karta s příslušným PIN kódem a tak z účtu poškozené mizí hotovost ve výši 15 tisíc korun.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

 • 06. prosinec 2016

  Ústí nad Labem – Provozovatel letecké záchranky v Ústí nad Labem se bude vybírat znovu. Ministerstvo zdravotnictví zrušilo výsledky tendru. Nabídky posoudí nová komise, kterou odsouhlasila vláda.

 • 06. prosinec 2016

  Havraň – V testovacím provozu je zatím závod společnosti Yankee Candle v průmyslové zóně Joseph u Mostu. Čeká se na povolení zkušebního provozu, a teprve poté bude možno začít s ostrou výrobou. Společnost přesto u příležitosti slavnostního otevření nové továrny dovolila novinářům nafotit část provozu. Ne vše ale mohla media zaznamenat.

 • 03. prosinec 2016

  Chomutov - K poslednímu listopadovému dni přijala záchranná stanice v chomutovském zooparku již 308 zvířat. Nejčastěji to byli holubi, ježci, poštolky a rorýsi, ale i bobr nebo zajímavý zpěvný pták králíček ohnivý.

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 06. prosinec 2016

  Společně s objednaným stavebním materiálem dorazí kupujícímu také značné množství europalet. Nastává pak problém, co s nimi. V určitých případech je zpětně odkupuje dodavatel, ale dá se z nich vyrobit také řada nejrůznějších výrobků. Právě k druhému řešení se uchyluje většina lidí, protože převoz europalet do místa výkupny bývá problematický a náklady na převoz často převyšují jejich cenu.

 • 06. prosinec 2016

  Doba adventu je časem, kdy se setkáváme s přáteli nad sklenkou punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je i zútulňování domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zařídit, aby pro vás letošní gruntování před Vánocemi nebylo strašákem, ale spíš milou povinností? Přinášíme pět osvědčených tipů.

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×