Zprávy

Zoopark přivítal páreček nových obyvatel, seznamte se s tarbíkem egyptským…

Reklama

Chomutov – Chomutovský zoopark přes zimu rozhodně nezahálí a stále rozšiřuje svůj kouzelný zvířecí svět. Před několika dny tak přivítal chovný pár tarbíků egyptských, vidět je můžete v expozici noktuária.

tarbik

Hopsá jako malý klokan

Popisovat tarbíka a nevidět ho na fotce, těžko si ho někdo představí. Jeho tělíčko měří něco mezi 10 až 12 centimetry, ocas pak 15 – 25 centimetrů. Co se váhy týká, ta dosahuje maximálně k 75 gramům (u normálního jedince). Zadní nohy má čtyřikrát delší než přední, je šedožlutý s bělavým bříškem. V nose mu rostou chloupky, sloužící k zadržování vodních par při výdechu. Dlouhý ocas, který používá jednak k rovnováze a také jako kormidlo při běhu, má na konci štětečku bílých, černě ohraničených chlupů. Má velkou hlavu s obrovskými kukadly a neméně velkýma ušima. Pohybuje se stejně jako klokan skoky po zadních nohách. Prsty na nohou jsou osrstěné, což zvyšuje plochu chodidla a dovolí tomuto hlodavci skákat po písku, aniž by se probořil.

Nemusí skoro pít

Tarbíci ale nejsou zajímaví pouze svým vzhledem. Prostředí pouští a polopouští Severní Afriky se přizpůsobili natolik, že prakticky vůbec nepijí. Dokáží si vystačit právě s již zmíněnými vodními párami v nose. Za potravou v podobě semínek a dalších částí rostlin se vydávají až po setmění, většinu dne prospí v hlubokých norách. „Naši návštěvníci se ale rozhodně nemusí obávat, že by rok a půl staré tarbíky neviděli. Díky opačnému režimu dne a noci si je mohou v noktuáriu prohlédnout kdykoli v čase otevírací doby," předchází možným obavám mluvčí zooparku Martina Pelcová.

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×