Zprávy

Zoopark přivítal páreček nových obyvatel, seznamte se s tarbíkem egyptským…

Reklama

Chomutov – Chomutovský zoopark přes zimu rozhodně nezahálí a stále rozšiřuje svůj kouzelný zvířecí svět. Před několika dny tak přivítal chovný pár tarbíků egyptských, vidět je můžete v expozici noktuária.

tarbik

Hopsá jako malý klokan

Popisovat tarbíka a nevidět ho na fotce, těžko si ho někdo představí. Jeho tělíčko měří něco mezi 10 až 12 centimetry, ocas pak 15 – 25 centimetrů. Co se váhy týká, ta dosahuje maximálně k 75 gramům (u normálního jedince). Zadní nohy má čtyřikrát delší než přední, je šedožlutý s bělavým bříškem. V nose mu rostou chloupky, sloužící k zadržování vodních par při výdechu. Dlouhý ocas, který používá jednak k rovnováze a také jako kormidlo při běhu, má na konci štětečku bílých, černě ohraničených chlupů. Má velkou hlavu s obrovskými kukadly a neméně velkýma ušima. Pohybuje se stejně jako klokan skoky po zadních nohách. Prsty na nohou jsou osrstěné, což zvyšuje plochu chodidla a dovolí tomuto hlodavci skákat po písku, aniž by se probořil.

Nemusí skoro pít

Tarbíci ale nejsou zajímaví pouze svým vzhledem. Prostředí pouští a polopouští Severní Afriky se přizpůsobili natolik, že prakticky vůbec nepijí. Dokáží si vystačit právě s již zmíněnými vodními párami v nose. Za potravou v podobě semínek a dalších částí rostlin se vydávají až po setmění, většinu dne prospí v hlubokých norách. „Naši návštěvníci se ale rozhodně nemusí obávat, že by rok a půl staré tarbíky neviděli. Díky opačnému režimu dne a noci si je mohou v noktuáriu prohlédnout kdykoli v čase otevírací doby," předchází možným obavám mluvčí zooparku Martina Pelcová.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×