Zprávy

První psí hasič – vyšetřovatel odchází do důchodu, sloužil krásných sedm let

Reklama

Ústecký kraj – „Policista a hasič" v jednom, německý ovčák Aldo, odchází do zaslouženého důchodu. Od svých dvounohých kolegů dostal jako poděkování medaili, čestné uznání a dva pytle chutných granulí.

„Aldo odhalí příčinu požáru"

Psích pomocníků ve služebním poměru je spousta a spousta z nich samozřejmě po odsloužených letech odchází na odpočinek. Přesto se o nich nepíše. Tak proč nyní? Důvod je prostý. „Aldo byl prvním psem, vycvičeným k vyhledávání akcelerantů hoření, tedy zápalných látek, pomocí kterých byl požár založen," vysvětluje mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Velmi zjednodušeně řečeno, pokud se případný žhář domníval, že vyleje například benzín a plameny stopy zahladí, nastoupil Aldo a rychle ho vyvedl z omylu.

Na svém kontě má 152 požářišť

Na svoji první „šichtu" nastoupil Aldo v roce 2007. Během své profesní cesty obstál nejen u zkoušek služebních, ale hlavně v ostrém nasazení v reálných podmínkách požářišť. Stal se nepostradatelným pomocníkem všech vyšetřovatelů Hasičského záchranného sboru a Policie ČR Ústeckého kraje. Objasňoval příčiny a okolnosti spojené se vznikem požárů nejen u nás, jeho služeb využívali i v okolních krajích. Za dobu svého působení byl Aldo nasazen na 152 požářištích a nemalou měrou pomohl k odhalení nesčetných případů žhářství.

Jak již bylo řečeno, nyní na Alda čekají dny odpočinku, klidu a pohody. Ty bude tak jako doposud trávit po boku svého pána, policejního psovoda a kynologa Jiřího Hromádky.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×