Zprávy

Letošní Vánoce byly rekordní, rtuť teploměru šplhala přes plus šest

Reklama

Také vám připadá, že venkovní teploty tak nějak neodpovídají datu v kalendáři? Po sněhu ani památky, číselníky teploměrů se pohybují v plusových hodnotách a odborníci říkají jasně, „letošní Vánoce se zapíšou jako nejteplejší za minimálně 8 posledních let".

Péřovky zatím odpočívají ve skříních

Nejtepleji bylo podle meteorologů na 2. svátek vánoční, kdy průměrná teplota dosahovala 6.6 °C. Na 1. svátek vánoční jsme měli denní průměr 5.5 °C a na Štědrý den 3.6 °C. Oproti dlouhodobému průměru tak byly vánoční svátky roku 2013 o 4.4 až 7.1 °C teplejší.

Krátkodobá historie

Jako druhé nejteplejší od roku 2006 se pak jeví loňské Vánoce (v průměru 3.3 °C), na třetím místě jsou Vánoce 2009 (3.0 °C). Zápornou hodnotu měly svátky naposledy v roce 2010, kdy sice na Štědrý den bylo nadprůměrně teplo (2.0 °C), ale v průběhu dalších dvou dnů se výrazně ochlazovalo (na 2. svátek vánoční průměrná denní teplota -8.7 °C).

Nejchladněji bylo před šesti lety

Nejchladnější Vánoce byly v roce 2007 (v průměru -4.4 °C), kdy se i maximální teploty pohybovaly na většině území pod bodem mrazu a zaznamenávali jsme tedy tzv. ledové dny. Teplot nad bodem mrazu bylo dosaženo jen výjimečně, a to ve vyšších polohách díky inverzi.

Polovina ledna možná přinese ochlazení

A jak by mohl vypadat další měsíc? Období příštích čtyř týdnů od 30. prosince 2013 do 26. ledna 2014 jako celek se očekává teplotně i srážkově normální. Po mírně až silně teplotně nadprůměrném týdnu v období Vánoc předpokládají meteorologové počasí, odpovídající dlouhodobým průměrům s možností přechodného výraznějšího vpádu studeného vzduchu ve třetím až čtvrtém týdnu (13.-26. ledna). Pro přesnější předpověď s vyšší úspěšností je ale nutné sledovat aktualizované krátkodobé a střednědobé předpovědi počasí, které Český hydrometeorologický ústav vydává denně na 8 dní dopředu a jsou dostupné na internetových stránkách www.chmi.cz. (zdroj. ČHMÚ)

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×