Zprávy

Letošní Vánoce byly rekordní, rtuť teploměru šplhala přes plus šest

Reklama

Také vám připadá, že venkovní teploty tak nějak neodpovídají datu v kalendáři? Po sněhu ani památky, číselníky teploměrů se pohybují v plusových hodnotách a odborníci říkají jasně, „letošní Vánoce se zapíšou jako nejteplejší za minimálně 8 posledních let".

Péřovky zatím odpočívají ve skříních

Nejtepleji bylo podle meteorologů na 2. svátek vánoční, kdy průměrná teplota dosahovala 6.6 °C. Na 1. svátek vánoční jsme měli denní průměr 5.5 °C a na Štědrý den 3.6 °C. Oproti dlouhodobému průměru tak byly vánoční svátky roku 2013 o 4.4 až 7.1 °C teplejší.

Krátkodobá historie

Jako druhé nejteplejší od roku 2006 se pak jeví loňské Vánoce (v průměru 3.3 °C), na třetím místě jsou Vánoce 2009 (3.0 °C). Zápornou hodnotu měly svátky naposledy v roce 2010, kdy sice na Štědrý den bylo nadprůměrně teplo (2.0 °C), ale v průběhu dalších dvou dnů se výrazně ochlazovalo (na 2. svátek vánoční průměrná denní teplota -8.7 °C).

Nejchladněji bylo před šesti lety

Nejchladnější Vánoce byly v roce 2007 (v průměru -4.4 °C), kdy se i maximální teploty pohybovaly na většině území pod bodem mrazu a zaznamenávali jsme tedy tzv. ledové dny. Teplot nad bodem mrazu bylo dosaženo jen výjimečně, a to ve vyšších polohách díky inverzi.

Polovina ledna možná přinese ochlazení

A jak by mohl vypadat další měsíc? Období příštích čtyř týdnů od 30. prosince 2013 do 26. ledna 2014 jako celek se očekává teplotně i srážkově normální. Po mírně až silně teplotně nadprůměrném týdnu v období Vánoc předpokládají meteorologové počasí, odpovídající dlouhodobým průměrům s možností přechodného výraznějšího vpádu studeného vzduchu ve třetím až čtvrtém týdnu (13.-26. ledna). Pro přesnější předpověď s vyšší úspěšností je ale nutné sledovat aktualizované krátkodobé a střednědobé předpovědi počasí, které Český hydrometeorologický ústav vydává denně na 8 dní dopředu a jsou dostupné na internetových stránkách www.chmi.cz. (zdroj. ČHMÚ)

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

 • 06. prosinec 2016

  Ústí nad Labem – Provozovatel letecké záchranky v Ústí nad Labem se bude vybírat znovu. Ministerstvo zdravotnictví zrušilo výsledky tendru. Nabídky posoudí nová komise, kterou odsouhlasila vláda.

 • 06. prosinec 2016

  Havraň – V testovacím provozu je zatím závod společnosti Yankee Candle v průmyslové zóně Joseph u Mostu. Čeká se na povolení zkušebního provozu, a teprve poté bude možno začít s ostrou výrobou. Společnost přesto u příležitosti slavnostního otevření nové továrny dovolila novinářům nafotit část provozu. Ne vše ale mohla media zaznamenat.

 • 03. prosinec 2016

  Chomutov - K poslednímu listopadovému dni přijala záchranná stanice v chomutovském zooparku již 308 zvířat. Nejčastěji to byli holubi, ježci, poštolky a rorýsi, ale i bobr nebo zajímavý zpěvný pták králíček ohnivý.

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 06. prosinec 2016

  Společně s objednaným stavebním materiálem dorazí kupujícímu také značné množství europalet. Nastává pak problém, co s nimi. V určitých případech je zpětně odkupuje dodavatel, ale dá se z nich vyrobit také řada nejrůznějších výrobků. Právě k druhému řešení se uchyluje většina lidí, protože převoz europalet do místa výkupny bývá problematický a náklady na převoz často převyšují jejich cenu.

 • 06. prosinec 2016

  Doba adventu je časem, kdy se setkáváme s přáteli nad sklenkou punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je i zútulňování domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zařídit, aby pro vás letošní gruntování před Vánocemi nebylo strašákem, ale spíš milou povinností? Přinášíme pět osvědčených tipů.

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×