Zprávy

Letošní Vánoce byly rekordní, rtuť teploměru šplhala přes plus šest

Reklama

Také vám připadá, že venkovní teploty tak nějak neodpovídají datu v kalendáři? Po sněhu ani památky, číselníky teploměrů se pohybují v plusových hodnotách a odborníci říkají jasně, „letošní Vánoce se zapíšou jako nejteplejší za minimálně 8 posledních let".

Péřovky zatím odpočívají ve skříních

Nejtepleji bylo podle meteorologů na 2. svátek vánoční, kdy průměrná teplota dosahovala 6.6 °C. Na 1. svátek vánoční jsme měli denní průměr 5.5 °C a na Štědrý den 3.6 °C. Oproti dlouhodobému průměru tak byly vánoční svátky roku 2013 o 4.4 až 7.1 °C teplejší.

Krátkodobá historie

Jako druhé nejteplejší od roku 2006 se pak jeví loňské Vánoce (v průměru 3.3 °C), na třetím místě jsou Vánoce 2009 (3.0 °C). Zápornou hodnotu měly svátky naposledy v roce 2010, kdy sice na Štědrý den bylo nadprůměrně teplo (2.0 °C), ale v průběhu dalších dvou dnů se výrazně ochlazovalo (na 2. svátek vánoční průměrná denní teplota -8.7 °C).

Nejchladněji bylo před šesti lety

Nejchladnější Vánoce byly v roce 2007 (v průměru -4.4 °C), kdy se i maximální teploty pohybovaly na většině území pod bodem mrazu a zaznamenávali jsme tedy tzv. ledové dny. Teplot nad bodem mrazu bylo dosaženo jen výjimečně, a to ve vyšších polohách díky inverzi.

Polovina ledna možná přinese ochlazení

A jak by mohl vypadat další měsíc? Období příštích čtyř týdnů od 30. prosince 2013 do 26. ledna 2014 jako celek se očekává teplotně i srážkově normální. Po mírně až silně teplotně nadprůměrném týdnu v období Vánoc předpokládají meteorologové počasí, odpovídající dlouhodobým průměrům s možností přechodného výraznějšího vpádu studeného vzduchu ve třetím až čtvrtém týdnu (13.-26. ledna). Pro přesnější předpověď s vyšší úspěšností je ale nutné sledovat aktualizované krátkodobé a střednědobé předpovědi počasí, které Český hydrometeorologický ústav vydává denně na 8 dní dopředu a jsou dostupné na internetových stránkách www.chmi.cz. (zdroj. ČHMÚ)

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×