Zprávy

Lesní zloději nejsou žádní troškaři, kradou stromy po desítkách

Reklama

Chomutovsko – Zima je doslova za dveřmi a zlodějíčci si začínají dělat zásoby otopu. Stromy z lesů se ztrácejí po desítkách, po pachatelích jakoby se zem slehla. Problematiky neznalého člověka musí logicky napadnout jediná otázka. Je vůbec možné nepozorovaně zcizit půl stovky stromů?

Z Blatna jich zmizelo sedmasedmdesát

Za poslední dobu evidují policisté hned dva případy těchto poněkud kuriózních krádeží. Lesní zlodějnu poprvé vyšetřovali na Blatensku, tady neznámý „dřevorubec" vykácel a odvezl sedmasedmdesát vzrostlých stromů. Vzniklou ztrátu počítají odborníci na desítky tisíc korun. „Pro obec, která je majitelem, vznikla vlastně dvojí škoda. Zhruba patnáct tisíc je počítáno za dřevo samotné a přibližně stejné peníze musíme počítat za vzniklou ztrátu na budoucí produkci," vyčísluje odborný lesní hospodář.

V Radonicích olše a jasany

Obdobný problém se nyní řeší také v oblasti Radonicka. Z lesního porostu podél železniční tratě kdosi pokácel a odvezl pětapadesát kousků dospělých olší a jasanů. V tomto případě odhadl majitel škodu na dvacet tisíc korun.

Je to otázka 30 minut

Jak známo, před „zloději z povolání" neobstojí nic, co je volně k mání. Takový strom ale není maličkost, do kapsy se nevejde a sedmdesát kusů, to už je vážně trochu mimo chápání. „Ono je to vlastně docela jednoduché. Vemte si, když pojedete kolem a uvidíte, jak někdo kácí stromy. Napadne vás, že je to zloděj? Při takovém množství je jasné, že se dotyční náležitě vybavili. Potřebná odborná technika a tak dále," vysvětluje námi oslovený profesionální dřevorubec. „Sundat a zpracovat jeden strom, to je otázka tak třiceti minut. Při předpokladu, že zlodějů bylo víc, je sedmdesát kusů otázka několika málo hodin."

Kdo to zná, nemá problém

Vysvětlení na jednu stranu dostatečné, přesto ale. Normální člověk tedy nemá šanci rozpoznat lumpa, řev motorové pily ale upoutá natolik, že hajný nebo revírník musí nutně reagovat. „No, tiché to opravdu není. V tomto případě bych ale v hajných chybu nehledal. Mají na starost opravdu velká území, a kdo se jen trochu vyzná, musí mu to vyjít," staví se na stranu revírníků dřevorubec a po chvilce zamyšlení dodá, „řeknu to asi takhle. Kdybych chtěl, nebude pro mě problém vykácet polovinu Nového domu (revír nad Mezihořím - pozn. redakce). A šel bych tam bez absolutních obav, že mě někdo chytí. Jak říkám, kdo to zná, nemá bohužel problém."

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 25. únor 2017

  Ústecký kraj - Ústí nad Labem, Litoměřice a Děčín se v tomto pořadí staly v letošním roce nejpřívětivějšími městy pro podnikání. V rámci devátého ročníku stejnojmenného srovnávacího výzkumu Město pro byznys získaly nejvíc bodových ocenění. Ocenění převzali představitelé měst při setkání Svazu měst a obcí na krajském úřadu Ústeckého kraje.

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×