Zprávy

Lesní zloději nejsou žádní troškaři, kradou stromy po desítkách

Reklama

Chomutovsko – Zima je doslova za dveřmi a zlodějíčci si začínají dělat zásoby otopu. Stromy z lesů se ztrácejí po desítkách, po pachatelích jakoby se zem slehla. Problematiky neznalého člověka musí logicky napadnout jediná otázka. Je vůbec možné nepozorovaně zcizit půl stovky stromů?

Z Blatna jich zmizelo sedmasedmdesát

Za poslední dobu evidují policisté hned dva případy těchto poněkud kuriózních krádeží. Lesní zlodějnu poprvé vyšetřovali na Blatensku, tady neznámý „dřevorubec" vykácel a odvezl sedmasedmdesát vzrostlých stromů. Vzniklou ztrátu počítají odborníci na desítky tisíc korun. „Pro obec, která je majitelem, vznikla vlastně dvojí škoda. Zhruba patnáct tisíc je počítáno za dřevo samotné a přibližně stejné peníze musíme počítat za vzniklou ztrátu na budoucí produkci," vyčísluje odborný lesní hospodář.

V Radonicích olše a jasany

Obdobný problém se nyní řeší také v oblasti Radonicka. Z lesního porostu podél železniční tratě kdosi pokácel a odvezl pětapadesát kousků dospělých olší a jasanů. V tomto případě odhadl majitel škodu na dvacet tisíc korun.

Je to otázka 30 minut

Jak známo, před „zloději z povolání" neobstojí nic, co je volně k mání. Takový strom ale není maličkost, do kapsy se nevejde a sedmdesát kusů, to už je vážně trochu mimo chápání. „Ono je to vlastně docela jednoduché. Vemte si, když pojedete kolem a uvidíte, jak někdo kácí stromy. Napadne vás, že je to zloděj? Při takovém množství je jasné, že se dotyční náležitě vybavili. Potřebná odborná technika a tak dále," vysvětluje námi oslovený profesionální dřevorubec. „Sundat a zpracovat jeden strom, to je otázka tak třiceti minut. Při předpokladu, že zlodějů bylo víc, je sedmdesát kusů otázka několika málo hodin."

Kdo to zná, nemá problém

Vysvětlení na jednu stranu dostatečné, přesto ale. Normální člověk tedy nemá šanci rozpoznat lumpa, řev motorové pily ale upoutá natolik, že hajný nebo revírník musí nutně reagovat. „No, tiché to opravdu není. V tomto případě bych ale v hajných chybu nehledal. Mají na starost opravdu velká území, a kdo se jen trochu vyzná, musí mu to vyjít," staví se na stranu revírníků dřevorubec a po chvilce zamyšlení dodá, „řeknu to asi takhle. Kdybych chtěl, nebude pro mě problém vykácet polovinu Nového domu (revír nad Mezihořím - pozn. redakce). A šel bych tam bez absolutních obav, že mě někdo chytí. Jak říkám, kdo to zná, nemá bohužel problém."

Doporučené články

Sport

 • 28. listopad 2016

  Ústecký kraj - Jezdci závodů do vrchu se letos naposledy setkali. V sobotu 26. listopadu proběhlo v mostecké Carbonia aréně vyhlášení sezony Triola Cup 2016. Jezdci měli ještě naposledy možnost změřit své schopnosti za volantem, tentokrát na motokárách.

 • 26. listopad 2016

  Most - Volné jízdy vlastním vozem po závodním okruhu mosteckého autodromu pro veřejnost The Most Winter Challenge pokračují dvěma termíny v prosinci.

 • 24. listopad 2016

  Chomutov - Hlavní cíl letošní zimní sezony – splnění limitu na seniorské mistrovství světa – se Tomášovi Frantovi nakonec podařilo splnit. V rakouském Grazu zaplaval 200 metrů znak za 1:53,69 a splnil dokonce ten přísnější limit, který mu zajišťuje letenku do kanadského Windsoru na mistrovství světa. Na to se vydá společně se stálicí české výpravy Simonou Baumrtovou, která úspěšně otestovala formu na Českém poháru v Brně.

Kauzy a témata

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.

 • 16. listopad 2016

  Litoměřice - Litoměřická porodnice nově nabízí dva způsoby, kterými si mohou rodičky ulevit od porodních bolestí. Jde o již déle praktikovanou epidurální analgezii a nově také o podání entonoxu, někdy známého jako „rajský plyn“.

 • 14. listopad 2016

  ČR - V pondělí 14. listopadu 2016 nastal největší úplněk za posledních 68 let. Měsíc v úplňku dosáhne na obloze rekordního průměru a jasu - bude o 14 % větší ve svém průměru a o 30 % jasnější. Poslední takový měsíční superúplněk nastal 26. ledna 1948 a další takový nastane až 25. listopadu 2034. Poměrně velký superúplněk máme ale v paměti z roku 2011.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×