Zprávy

Pětadvacet budoucích hasičů absolvovalo specializovaný výcvik

Reklama

Chomutovsko - Žáci 3. ročníku Střední odborné školy energetické a stavební, Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy v Chomutově si mohli během tří týdnů vyzkoušet své schopnosti v unikátním výcviku. Jednalo se o kurz NOV – modul 2 určený pro žáky oboru Strojník požární techniky a škola jako jediná v republice splňuje podmínky dané MŠMT a Generálním ředitelstvím HZS ČR.

Ve třech družstvech prošlo třemi výcvikovými pracovišti 25 budoucích hasičů. První část byla zaměřena na cvičební řád jednotek požární ochrany. Při bojových rozvinutích se žáci učili taktikám zásahů v uzavřených prostorách školy. Zároveň si vyzkoušeli, jak náročné je provádět simulovaný zásah, ale zároveň také zvládnout evakuaci a záchranu osob. Na učebně chemické služby, kterou škola disponuje, probíhala výuka s ochrannými prostředky hasiče, tedy izolačními dýchacími přístroji a protichemickými obleky. Naučili se uživatelskou kontrolu, složení přístroje nebo správný postup při oblékání a svlékání OPCH 90.

Druhá část byla zaměřena na lezecký výcvik. Po nezbytném proškolení bezpečnosti práce se mladí hasiči seznámili s materiálem pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou. Po absolvování uzlové techniky přišla na řadu požární věž, ze které chlapci prováděli jednotlivé způsoby slanění. Pro zpestření výcviku odjeli na jeden den do Teplic. Zdejší územní odbor disponuje cvičným lezeckým trenažérem, kde si například vyzkoušeli výstup prvolezce na stožár lanovky nebo zachycení pádu do lana. V druhé části na ně čekal zátěžový polygon. Ten musí absolvovat každý výjezdový hasič jednou do roka. Vzhledem k tomu, že to byla pro všechny první zkušenost, obstáli se ctí a velice dobře se vypořádali se všemi nástrahami. Opravdovým vrcholem lezeckého výcviku bylo slanění sedmipatrové budovy domova mládeže.

Třetí a poslední část výcviku byla zaměřena na práci na vodě. Výcvik byl prováděn na vodní nádrži Banda v Chomutově. Za nepříznivých klimatických podmínek, kdy neustále pršelo a voda v nádrži dosahovala 12°C, si žáci opravdu sáhli na dno svých nejen fyzických, ale především psychických sil. Pouze v mokrých neoprenech cvičili záchranu tonoucích, skok do neznámé vody, manipulaci s raftem nebo převracení raftu s následným vytažením osob. Nevyhnuli se ani práci s nornými stěnami, kdy museli dokázat nornou stěnu ustavit na vodní hladinu.

Po třítýdenním výcviku je čekaly závěrečné zkoušky. Žáci vše zvládli úspěšně pod dohledem zkušených lektorů z řad příslušníků HZS ÚK. Přitom zvládnout závěrečné zkoušky nebylo vůbec jednoduché. Pod dohledem zkušební komise vedené ředitelem HZS ÚK
plk. ing. Romanem Vyskočilem a zástupci Školícího vzdělávacího zařízení GŘ HZS ČR Brno museli na jednotlivých pracovištích předvést svoje praktické schopnosti.

Hodnocení výcviku ze strany žáků bylo jednoznačně kladné, většina z nich je u dobrovolných hasičů v celé České republice, a tak mají k této práci blízký vztah.

Příprava odborného výcviku nebyla jednoduchá – prosby, žádosti o finanční prostředky, bez kterých by nemohl být nakoupen všechen potřebný materiál, ale také technické zabezpečení poskytnuté profesionálními hasiči. Velké poděkování patří HZS ÚK a hejtmanu Oldřichu Bubeníčkovi za vstřícný postoj a pomoc.

Tím však práce nekončí. Učitelé odborných předmětů a vedení školy bude opět usilovat o realizaci kurzu NOV – modul 1 pro druhý ročník.

Povolání hasiče záchranáře je velmi náročné a pro naši společnost nepostradatelné. Může nás tedy jenom těšit, že je o něj mezi mladými lidmi stále velký zájem.

Foto: Antonín Snášel 

 

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×