Zprávy

Pětadvacet budoucích hasičů absolvovalo specializovaný výcvik

Reklama

Chomutovsko - Žáci 3. ročníku Střední odborné školy energetické a stavební, Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy v Chomutově si mohli během tří týdnů vyzkoušet své schopnosti v unikátním výcviku. Jednalo se o kurz NOV – modul 2 určený pro žáky oboru Strojník požární techniky a škola jako jediná v republice splňuje podmínky dané MŠMT a Generálním ředitelstvím HZS ČR.

Ve třech družstvech prošlo třemi výcvikovými pracovišti 25 budoucích hasičů. První část byla zaměřena na cvičební řád jednotek požární ochrany. Při bojových rozvinutích se žáci učili taktikám zásahů v uzavřených prostorách školy. Zároveň si vyzkoušeli, jak náročné je provádět simulovaný zásah, ale zároveň také zvládnout evakuaci a záchranu osob. Na učebně chemické služby, kterou škola disponuje, probíhala výuka s ochrannými prostředky hasiče, tedy izolačními dýchacími přístroji a protichemickými obleky. Naučili se uživatelskou kontrolu, složení přístroje nebo správný postup při oblékání a svlékání OPCH 90.

Druhá část byla zaměřena na lezecký výcvik. Po nezbytném proškolení bezpečnosti práce se mladí hasiči seznámili s materiálem pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou. Po absolvování uzlové techniky přišla na řadu požární věž, ze které chlapci prováděli jednotlivé způsoby slanění. Pro zpestření výcviku odjeli na jeden den do Teplic. Zdejší územní odbor disponuje cvičným lezeckým trenažérem, kde si například vyzkoušeli výstup prvolezce na stožár lanovky nebo zachycení pádu do lana. V druhé části na ně čekal zátěžový polygon. Ten musí absolvovat každý výjezdový hasič jednou do roka. Vzhledem k tomu, že to byla pro všechny první zkušenost, obstáli se ctí a velice dobře se vypořádali se všemi nástrahami. Opravdovým vrcholem lezeckého výcviku bylo slanění sedmipatrové budovy domova mládeže.

Třetí a poslední část výcviku byla zaměřena na práci na vodě. Výcvik byl prováděn na vodní nádrži Banda v Chomutově. Za nepříznivých klimatických podmínek, kdy neustále pršelo a voda v nádrži dosahovala 12°C, si žáci opravdu sáhli na dno svých nejen fyzických, ale především psychických sil. Pouze v mokrých neoprenech cvičili záchranu tonoucích, skok do neznámé vody, manipulaci s raftem nebo převracení raftu s následným vytažením osob. Nevyhnuli se ani práci s nornými stěnami, kdy museli dokázat nornou stěnu ustavit na vodní hladinu.

Po třítýdenním výcviku je čekaly závěrečné zkoušky. Žáci vše zvládli úspěšně pod dohledem zkušených lektorů z řad příslušníků HZS ÚK. Přitom zvládnout závěrečné zkoušky nebylo vůbec jednoduché. Pod dohledem zkušební komise vedené ředitelem HZS ÚK
plk. ing. Romanem Vyskočilem a zástupci Školícího vzdělávacího zařízení GŘ HZS ČR Brno museli na jednotlivých pracovištích předvést svoje praktické schopnosti.

Hodnocení výcviku ze strany žáků bylo jednoznačně kladné, většina z nich je u dobrovolných hasičů v celé České republice, a tak mají k této práci blízký vztah.

Příprava odborného výcviku nebyla jednoduchá – prosby, žádosti o finanční prostředky, bez kterých by nemohl být nakoupen všechen potřebný materiál, ale také technické zabezpečení poskytnuté profesionálními hasiči. Velké poděkování patří HZS ÚK a hejtmanu Oldřichu Bubeníčkovi za vstřícný postoj a pomoc.

Tím však práce nekončí. Učitelé odborných předmětů a vedení školy bude opět usilovat o realizaci kurzu NOV – modul 1 pro druhý ročník.

Povolání hasiče záchranáře je velmi náročné a pro naši společnost nepostradatelné. Může nás tedy jenom těšit, že je o něj mezi mladými lidmi stále velký zájem.

Foto: Antonín Snášel 

 

Doporučené články

Sport

 • 28. listopad 2016

  Ústecký kraj - Jezdci závodů do vrchu se letos naposledy setkali. V sobotu 26. listopadu proběhlo v mostecké Carbonia aréně vyhlášení sezony Triola Cup 2016. Jezdci měli ještě naposledy možnost změřit své schopnosti za volantem, tentokrát na motokárách.

 • 26. listopad 2016

  Most - Volné jízdy vlastním vozem po závodním okruhu mosteckého autodromu pro veřejnost The Most Winter Challenge pokračují dvěma termíny v prosinci.

 • 24. listopad 2016

  Chomutov - Hlavní cíl letošní zimní sezony – splnění limitu na seniorské mistrovství světa – se Tomášovi Frantovi nakonec podařilo splnit. V rakouském Grazu zaplaval 200 metrů znak za 1:53,69 a splnil dokonce ten přísnější limit, který mu zajišťuje letenku do kanadského Windsoru na mistrovství světa. Na to se vydá společně se stálicí české výpravy Simonou Baumrtovou, která úspěšně otestovala formu na Českém poháru v Brně.

Kauzy a témata

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 06. prosinec 2016

  Společně s objednaným stavebním materiálem dorazí kupujícímu také značné množství europalet. Nastává pak problém, co s nimi. V určitých případech je zpětně odkupuje dodavatel, ale dá se z nich vyrobit také řada nejrůznějších výrobků. Právě k druhému řešení se uchyluje většina lidí, protože převoz europalet do místa výkupny bývá problematický a náklady na převoz často převyšují jejich cenu.

 • 06. prosinec 2016

  Doba adventu je časem, kdy se setkáváme s přáteli nad sklenkou punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je i zútulňování domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zařídit, aby pro vás letošní gruntování před Vánocemi nebylo strašákem, ale spíš milou povinností? Přinášíme pět osvědčených tipů.

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×