Zprávy

Plamenné běsnění na Rafandě zaměstnalo stovku hasičů. Několik desítek lidí je bez bydlení

Reklama

Kadaň – aktuálně: Hrůzostrašná noc na kadaňské Rafandě skončila, ničivé plameny likvidovali hasiči devět hodin. Po řádění červeného kohouta zůstaly na místě škody přesahující deset milionů korun, několik naprosto zničených bytů a zhruba šest desítek lidí, kteří nemohou domů.

„Byl to děsivý pohled. Něco takového jsem na vlastní oči nikdy neviděl. Ze střechy se valila oblaka černého dýmu, občas jimi prošlehly plameny," vrací se k ohnivé noci jeden z obyvatel sousedního domu a vzápětí jedním dechem dodává, „klobouk dolů před hasiči. Kdo to dnes viděl, kdo sledoval, jak makají a dřou, musí před nimi v tiché úctě smeknout. Jsou to vážně profíci."

Hasiči dorazili až z Mělníka

Se slovy mladého Kadaňana nelze jinak, než souhlasit. Na zásahu se podle posledních informací podílelo ke stovce hasičů, a to jak profesionálů, tak jejich dobrovolných kolegů. „Na místě nakonec zasahovalo patnáct záchranných sborů, na pomoc přijely nejen jednotky místní, ale i zpoza hranic našeho okresu," hlásí důstojník z operačního střediska. O náročnosti celé akce hovoří také fakt, za jak dlouho borci v modrožlutých uniformách oheň zkrotili. „Ve 22:32 se podařilo požár lokalizovat, poslední jednotky pak z Kadaně odjížděly asi hodinu po půlnoci," upřesňuje operační. A komu patří dík? Svoji profesionalitu předvedli na Rafandě hasiči z Kadaně, Chomutova, Klášterce nad Ohří, Žatce, Mostu, Karlových Varů a Mělníka, ruku v ruce s nimi zasahovali dobrovolníci z Kadaně, Málkova, Černovic, Mašťova, Radonic, Postoloprt, Klášterce nad Ohří a také podniková jednotka Dolů Nástup Tušimice.

Další velkou pochvalu zaslouží město Kadaň. To totiž neváhalo a okamžitě nabídlo pomocnou ruku všem postiženým rodinám. „Je to velké neštěstí. Věděli jsme, že ne každý má možnost někam jít, proto jsme pro všechny zajistili ubytování v hotelu U Karla. Někteří nabídku využili, někteří šli bydlet k příbuzným," říká kadaňský starosta Jiří Kulhánek.

Na řadu přichází kriminálka

A jaká je současná situace? Příčina požáru se bude prošetřovat, jedinou jistotou zatím je, že se šířil ze střechy. Ze stovky v noci evakuovaných se zhruba čtyřicet lidí mohlo vrátit do svých bytů bezprostředně po zásahu. Dalších šedesát zatím domů nesmí, čeká se na dobrozdání hasičských odborníků. Pět bytů v nástavbové části přímo pod střechou je zničeno definitivně a nenávratně. „Je to hrůza. Měl jsem možnost situaci v některých bytech vidět, ty vrchní jsou pryč, ve spodních je všude voda. Je to vážně velké neštěstí," popisuje předseda společenství vlastníků Václav Pixa. „Nyní přijdou na řadu kriminalisté a pak se uvidí, co dál," uzavírá smutně předseda.

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×