Zprávy

Plamenné běsnění na Rafandě zaměstnalo stovku hasičů. Několik desítek lidí je bez bydlení

Reklama

Kadaň – aktuálně: Hrůzostrašná noc na kadaňské Rafandě skončila, ničivé plameny likvidovali hasiči devět hodin. Po řádění červeného kohouta zůstaly na místě škody přesahující deset milionů korun, několik naprosto zničených bytů a zhruba šest desítek lidí, kteří nemohou domů.

„Byl to děsivý pohled. Něco takového jsem na vlastní oči nikdy neviděl. Ze střechy se valila oblaka černého dýmu, občas jimi prošlehly plameny," vrací se k ohnivé noci jeden z obyvatel sousedního domu a vzápětí jedním dechem dodává, „klobouk dolů před hasiči. Kdo to dnes viděl, kdo sledoval, jak makají a dřou, musí před nimi v tiché úctě smeknout. Jsou to vážně profíci."

Hasiči dorazili až z Mělníka

Se slovy mladého Kadaňana nelze jinak, než souhlasit. Na zásahu se podle posledních informací podílelo ke stovce hasičů, a to jak profesionálů, tak jejich dobrovolných kolegů. „Na místě nakonec zasahovalo patnáct záchranných sborů, na pomoc přijely nejen jednotky místní, ale i zpoza hranic našeho okresu," hlásí důstojník z operačního střediska. O náročnosti celé akce hovoří také fakt, za jak dlouho borci v modrožlutých uniformách oheň zkrotili. „Ve 22:32 se podařilo požár lokalizovat, poslední jednotky pak z Kadaně odjížděly asi hodinu po půlnoci," upřesňuje operační. A komu patří dík? Svoji profesionalitu předvedli na Rafandě hasiči z Kadaně, Chomutova, Klášterce nad Ohří, Žatce, Mostu, Karlových Varů a Mělníka, ruku v ruce s nimi zasahovali dobrovolníci z Kadaně, Málkova, Černovic, Mašťova, Radonic, Postoloprt, Klášterce nad Ohří a také podniková jednotka Dolů Nástup Tušimice.

Další velkou pochvalu zaslouží město Kadaň. To totiž neváhalo a okamžitě nabídlo pomocnou ruku všem postiženým rodinám. „Je to velké neštěstí. Věděli jsme, že ne každý má možnost někam jít, proto jsme pro všechny zajistili ubytování v hotelu U Karla. Někteří nabídku využili, někteří šli bydlet k příbuzným," říká kadaňský starosta Jiří Kulhánek.

Na řadu přichází kriminálka

A jaká je současná situace? Příčina požáru se bude prošetřovat, jedinou jistotou zatím je, že se šířil ze střechy. Ze stovky v noci evakuovaných se zhruba čtyřicet lidí mohlo vrátit do svých bytů bezprostředně po zásahu. Dalších šedesát zatím domů nesmí, čeká se na dobrozdání hasičských odborníků. Pět bytů v nástavbové části přímo pod střechou je zničeno definitivně a nenávratně. „Je to hrůza. Měl jsem možnost situaci v některých bytech vidět, ty vrchní jsou pryč, ve spodních je všude voda. Je to vážně velké neštěstí," popisuje předseda společenství vlastníků Václav Pixa. „Nyní přijdou na řadu kriminalisté a pak se uvidí, co dál," uzavírá smutně předseda.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×