Zprávy

Plamenné běsnění na Rafandě zaměstnalo stovku hasičů. Několik desítek lidí je bez bydlení

Reklama

Kadaň – aktuálně: Hrůzostrašná noc na kadaňské Rafandě skončila, ničivé plameny likvidovali hasiči devět hodin. Po řádění červeného kohouta zůstaly na místě škody přesahující deset milionů korun, několik naprosto zničených bytů a zhruba šest desítek lidí, kteří nemohou domů.

„Byl to děsivý pohled. Něco takového jsem na vlastní oči nikdy neviděl. Ze střechy se valila oblaka černého dýmu, občas jimi prošlehly plameny," vrací se k ohnivé noci jeden z obyvatel sousedního domu a vzápětí jedním dechem dodává, „klobouk dolů před hasiči. Kdo to dnes viděl, kdo sledoval, jak makají a dřou, musí před nimi v tiché úctě smeknout. Jsou to vážně profíci."

Hasiči dorazili až z Mělníka

Se slovy mladého Kadaňana nelze jinak, než souhlasit. Na zásahu se podle posledních informací podílelo ke stovce hasičů, a to jak profesionálů, tak jejich dobrovolných kolegů. „Na místě nakonec zasahovalo patnáct záchranných sborů, na pomoc přijely nejen jednotky místní, ale i zpoza hranic našeho okresu," hlásí důstojník z operačního střediska. O náročnosti celé akce hovoří také fakt, za jak dlouho borci v modrožlutých uniformách oheň zkrotili. „Ve 22:32 se podařilo požár lokalizovat, poslední jednotky pak z Kadaně odjížděly asi hodinu po půlnoci," upřesňuje operační. A komu patří dík? Svoji profesionalitu předvedli na Rafandě hasiči z Kadaně, Chomutova, Klášterce nad Ohří, Žatce, Mostu, Karlových Varů a Mělníka, ruku v ruce s nimi zasahovali dobrovolníci z Kadaně, Málkova, Černovic, Mašťova, Radonic, Postoloprt, Klášterce nad Ohří a také podniková jednotka Dolů Nástup Tušimice.

Další velkou pochvalu zaslouží město Kadaň. To totiž neváhalo a okamžitě nabídlo pomocnou ruku všem postiženým rodinám. „Je to velké neštěstí. Věděli jsme, že ne každý má možnost někam jít, proto jsme pro všechny zajistili ubytování v hotelu U Karla. Někteří nabídku využili, někteří šli bydlet k příbuzným," říká kadaňský starosta Jiří Kulhánek.

Na řadu přichází kriminálka

A jaká je současná situace? Příčina požáru se bude prošetřovat, jedinou jistotou zatím je, že se šířil ze střechy. Ze stovky v noci evakuovaných se zhruba čtyřicet lidí mohlo vrátit do svých bytů bezprostředně po zásahu. Dalších šedesát zatím domů nesmí, čeká se na dobrozdání hasičských odborníků. Pět bytů v nástavbové části přímo pod střechou je zničeno definitivně a nenávratně. „Je to hrůza. Měl jsem možnost situaci v některých bytech vidět, ty vrchní jsou pryč, ve spodních je všude voda. Je to vážně velké neštěstí," popisuje předseda společenství vlastníků Václav Pixa. „Nyní přijdou na řadu kriminalisté a pak se uvidí, co dál," uzavírá smutně předseda.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

 • 06. prosinec 2016

  Ústí nad Labem – Provozovatel letecké záchranky v Ústí nad Labem se bude vybírat znovu. Ministerstvo zdravotnictví zrušilo výsledky tendru. Nabídky posoudí nová komise, kterou odsouhlasila vláda.

 • 06. prosinec 2016

  Havraň – V testovacím provozu je zatím závod společnosti Yankee Candle v průmyslové zóně Joseph u Mostu. Čeká se na povolení zkušebního provozu, a teprve poté bude možno začít s ostrou výrobou. Společnost přesto u příležitosti slavnostního otevření nové továrny dovolila novinářům nafotit část provozu. Ne vše ale mohla media zaznamenat.

 • 03. prosinec 2016

  Chomutov - K poslednímu listopadovému dni přijala záchranná stanice v chomutovském zooparku již 308 zvířat. Nejčastěji to byli holubi, ježci, poštolky a rorýsi, ale i bobr nebo zajímavý zpěvný pták králíček ohnivý.

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 06. prosinec 2016

  Společně s objednaným stavebním materiálem dorazí kupujícímu také značné množství europalet. Nastává pak problém, co s nimi. V určitých případech je zpětně odkupuje dodavatel, ale dá se z nich vyrobit také řada nejrůznějších výrobků. Právě k druhému řešení se uchyluje většina lidí, protože převoz europalet do místa výkupny bývá problematický a náklady na převoz často převyšují jejich cenu.

 • 06. prosinec 2016

  Doba adventu je časem, kdy se setkáváme s přáteli nad sklenkou punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je i zútulňování domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zařídit, aby pro vás letošní gruntování před Vánocemi nebylo strašákem, ale spíš milou povinností? Přinášíme pět osvědčených tipů.

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×