Zastavit vylidňování, podpořit vzdělanost a prosperitu. Vláda schválila postup změny Ústeckého kraje

Reklama

Ústecký kraj – Vláda v pondělí během svého jednání odsouhlasila Strategický rámec hospodářské restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje. Vláda tak chce pomoci strukturálně postiženým krajům.

0901mostrestart

Ústeckému kraji se má začít lépe dařit. Ilustrační foto

Díky odsouhlasenému postupu vzniknou v následujících měsících akční plány s konkrétními návrhy specifických opatření v konkrétně definovaných lokalitách. Na jejich tvorbě, která bude probíhat také na webovém portálu www.restartregionu.cz, se bude podílet odborná i široká veřejnost. Za přípravu akčních plánů zodpovídá Úřad zmocněnce vlády.

„Prostřednictvím úřadu vládního zmocněnce a řady dalších institucí se snažíme získávat podporu pro náš region dlouhodobě a v různých oblastech. Všichni víme, že je to běh na dlouhou trať, ale v mnoha případech už vidíme takříkajíc cílovou pásku,“ říká hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Pozitivní v tomto směru vidí nejen informovanost příslušných ministerstev ze strany krajů, ale především uskutečněné i připravované osobní návštěvy ministrů v postižených lokalitách. „Přímý styk s realitou řekne víc než stohy papírů a zástupy poradců,“ dodává Oldřich Bubeníček.

Podle vlády jde o zásadní dokument

Za důležitou prioritu označil pomoc vlády strukturálně postiženým regionům také premiér Bohuslav Sobotka. „Na dnešním jednání jsme schválili zásadní dokument, který má za cíl obnovit dlouhodobě zanedbané a strukturálně postižené regiony České republiky. Záměrem vlády je prostřednictvím aktivních a zcela konkrétních opatření zastavit vylidňování těchto regionů a podpořit hospodářský růst i prosperitu. Vláda projednala komplexní strategii, která počítá s aktivním a kontinuálním řešením tohoto problému v horizontu několika dalších let. Mezi základní opatření patří sanace ekologických škod, zlepšení úrovně a dostupnosti vzdělávání v těchto regionech či sanování starých průmyslových podniků a vytváření nových pracovních míst,“ uvedl k tématu Bohuslav Sobotka.

Problémy se nemají tišit, ale vyléčit

„Restart je unikátní také tím, že vzniká z podstatné části ‚zdola‘. Příprava klíčového strategického dokumentu trvala několik měsíců a podílelo se na ní více než sto různých podniků, vzdělávacích institucí, samospráv a dalších partnerů. Strategický rámec pojmenovává společné bolesti všech tří regionů a navrhuje obecné principy, jak je nejen utišit, ale i vyléčit,“ řekla Gabriela Nekolová, zástupkyně Úřadu vládního zmocněnce pro Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj, která je od nového roku rovněž náměstkyní ministryně práce.

Podnětem pro zahájení hospodářské restrukturalizace Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje byla aktuální ekonomická a sociální situace a další hrozby spojené s útlumem tradičních odvětví v těchto znevýhodněných regionech. Vládou znovuobnovená pozice vládního zmocněnce v roce 2014 pomáhá lepší spolupráci s jednotlivými rezorty a řeší problémy dotčených regionů tak, aby dosáhly úrovně ostatních krajů České republiky, zvýšily svoji konkurenceschopnost, oživily ekonomiku, zlepšily svou image s cílem snížení odlivu mladých kvalifikovaných odborníků a staly se tak vhodným místem pro život obyvatel. O předložené koncepci restrukturalizace všech tří krajů rozhodla vláda v roce 2015. Vstupní analýza zpracovaná Ministerstvem pro místní rozvoj a ve spolupráci s úřadem zmocněnce nastartovala vznik aktuálně schváleného strategického rámce. Po následné diskuzi s odbornou i širokou veřejností budou v květnu předloženy vládě ke schválení konkrétní akční plány odrážející situace a potřeby v jednotlivých krajích.

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×